Basketbalisté byli blízko senzaci, se Slovinskem ale těsně prohráli

23:20
CELJE - Čeští basketbalisté vstoupili do mistrovství Evropy těsnou porážkou s domácím Slovinskem 60:62. Svěřenci trenéra Pavla Budínského se však prezentovali bojovným výkonem a jednomu ze spolufavoritů turnaje cestu za prvním vítězstvím hodně ztížili. V závěru dokonce sahali po vítězném koši. Ve čtvrtek čeká Čechy souboj s rovněž na úvod neúspěšným Polskem, ve kterém potřebují vyhrát, aby mohli ve skupině C pomýšlet na postup.

Slovinsko - Česko (zleva: Luboš Bartoň, Goran Dragič, Jan Veselý) foto: ČTK

"Oba týmy dnes mohly a zasloužily si vyhrát. Bohužel jsme naši šanci na vítězství nevyužili. Na druhou stranu musím našemu týmu a jeho výkonu udělit velký kredit," řekl trenér Budínský. "Měli jsme možnost Slovince porazit u nich doma. Tento zápas rozhodlo pár situací. My jsme si bohužel v některých z nich nevybrali dobré řešení. S naším výkonem jsem ale spokojený," dodal.

Český tým táhly očekávané opory Jan Veselý, který byl se 17 body nejlepším střelcem zápasu, Tomáš Satoranský a kapitán Luboš Bartoň.

Slovinci chtěli vyhnout se dramatu a co nejrychleji rozhodnout, ale Češi se nedali a od začátku drželi s favoritem krok. Domácí sice měli především díky dobré spolupráci rozehrávače z NBA Gorana Dragiče s pivotem Gasperem Vidmarem mírně navrch, ale odskočit se jim nepovedlo. Češi častěji chybovali, ale dobrou obranou si vše vynahrazovali.

Slovinsko - ČR 62:60

Nejvíce bodů: Balažič 11, Blažič, Nachbar a Vidmar po 9 - Veselý 17, Satoranský 12, Bartoň 9, Pumprla 5. Rozhodčí: Ryžyk (Ukr.), Esteron (Izr.), Milojevič (Mak.). Fauly: 16:20. Trestné hody: 24/13 - 15/6. Trojky: 5:2. Diváci: 4650.

1. Španělsko 1 1 0 68:40 2
2. Gruzie 1 1 0 84:67 2
3. Slovinsko 1 1 0 62:60 2
4. Česká republika 1 0 1 60:62 1
5. Polsko 1 0 1 67:84 1
6. Chorvatsko 1 0 1 40:68 1

"Očekávali jsme velký tlak, to se také potvrdilo. V prvním poločase jsme byli pod velkým tlakem, ale stále jsme zůstávali v zápase. Slovinci sice vstřelili pár trojek, což nebylo optimální, ale bylo to stále těsné," hodnotil Budínský.

V závěru poločasu pak zavelel Bartoň a dvěma koši srovnal na 32:32. Druhou půli však Slovinci začali náporem, který řídil Dragič, a utekli až na devět bodů.

Závěrečná čtvrtina patřila Veselému, díky kterému Češi dotáhli ztrátu a minutu a půl před koncem srovnali na 60:60. Slovinci navíc pod tlakem neproměňovali trestné hody, čímž dali Čechům šanci na vítězství, ale Satoranský 17 vteřin před koncem neuspěl stejně jako o 10 vteřin později Jiří Welsch a při závěrečné snaze Bartoň. Ten si šel pro faul, ale sudí místo toho odpískali kroky.

"Je to škoda. Konec jsem si pokazili sami vlastními chybami. Musíme věřit, že další zápas vyhrajeme. Musíme si z toho vzít to dobré a poučit se z chyb," řekl Veselý v rozhovoru pro Českou televizi.