Basilej věří, že ji senzační výhra nastartuje. Kouč Citizens naopak nechápe výpadek

10:21
Manchester - Že bude osmifinále Ligy mistrů v této sezoně konečnou stanicí, bylo fotbalistům Basileje jasné už před odvetou na hřišti Manchesteru City. Domácí nepovedené úvodní utkání (0:4) připravilo švýcarský klub s českými reprezentanty Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým o šanci na postup. Před svými 1600 fanoušky, kteří dorazili na stadion Etihad, ale chtěli hráči Basileje předvést dobrý výkon a nakonec jej okořenili překvapivým vítězstvím 2:1.

Tomáš Vaclík a Marek Suchý z Basileje slaví nečekanou výhru na hřišti Manchesteru City v odvetě osmifinále Ligy mistrů. foto: ČTK/AP

Švýcarský mistr od osmé minuty prohrával po zásahu Gabriela Jesuse, o chvíli později musel Vaclík vytasit dobrý zákrok proti střele Ilkaye Gündogana. V 17. minutě ale vyrovnal norský reprezentant Mohamed Elyounoussi a dvacet minut před koncem utkání dokonal obrat obránce Michael Lang, který v základní skupině rozhodl též o výhře Basileje 1:0 nad Manchesterem United.

„Bylo těžké se vzchopit proti takovému týmu, když jsme po osmi minutách prohrávali. Našli jsme ale prostor pro vytváření šancí, dvěma či třemi přihrávkami jsme se byli schopní dostat do jejich třetiny hřiště. Jsem na tým pyšný, za obtížných okolností předvedl skutečně dobrý výkon. Doufám, že nám tento zápas dodá sebevědomí před dalšími výzvami,“ uvedl kouč Basileje Raphaël Wicky.

Jeho svěřenci skutečně potřebují návrat sebedůvěry. Před duelem v Manchesteru klub prohrál ve čtyřech z pěti letošních soutěžních zápasů, v žádném z nich navíc nevstřelil ani jednu branku. V domácí lize je Basilej na druhém místě se ztrátou 14 bodů na vedoucí Young Boys Bern, má však k dobru dva zápasy. Přesto reálně hrozí, že poprvé od ročníku 2008/09 hráči nepozvednou mistrovskou trofej.

Ve středu v Manchesteru ale na chmurné představy basilejští fotbalisté mohli zapomenout. Stali se prvním přemožitelem „Citizens“ na jejich hřišti od 3. prosince 2016, kdy je v Premier League porazila 3:1 Chelsea. „Je pro nás něco mimořádného, že jsme byli schopni porazit takový tým a odejít z Ligy mistrů po slušném představení,“ řekl Wicky.

Na otázku, zda jeho tým vypadl s budoucími šampiony, neměl čtyřicetiletý kouč jednoznačnou odpověď. „Pro mě je Manchester City jedním ze dvou nebo tří nejlepších týmů na světě. Všichni ale víme, že v Lize mistrů záleží na aktuální formě a musíte mít také trochu štěstí při losu,“ poznamenal.

Tomáš Vaclík z Basileje v odvetě osmifinále Ligy mistrů na hřišti Manchesteru City.

Gólman Vaclík nečekanou výhru krátce okomentoval na svém Twitteru. „Měl jsem dnes v noci sen, že jsme remizovali. Doufám, že už jsem se vzbudil!“

Jeho kolega Suchý odehrál 100. utkání v evropských pohárech (včetně předkol): 42 si jich připsal za pražskou Slavii, 20 za Spartak Moskva a 38 v dresu současného zaměstnavatele. Stal se čtvrtým Čechem, který tohoto milníku dosáhl, po Petru Čechovi (127), Pavlu Nedvědovi (119) a Tomáši Hübschmanovi (113).

Guardiola: V druhém poločase jsme zapomněli hrát

Ve středu poprvé od 3. prosince 2016 prohráli fotbalisté Manchesteru City na svém stadionu. Mrzet je to ale příliš nemuselo, neboť i přes porážku 1:2 s Basilejí postoupili podruhé v historii do čtvrtfinále Ligy mistrů. O sérii domácí neporazitelnosti čítající 36 soutěžních utkání přišli "Citizens" podle trenéra Pepa Guardioly kvůli mizernému druhému poločasu odvetného osmifinále.

"První dějství bylo dobré, ale v druhém jsme zapomněli útočit, zapomněli jsme hrát. Když si přihráváme, děláme to proto, abychom se skrz soupeře dostali k útoku. Pokud si přihráváme jen tak, je to na nic. Všechno to bylo pomalé, bez rytmu," zkritizoval své svěřence španělský kouč.

Výkon jeho týmu ovlivnilo čtyřgólové vítězství z prvního zápasu ve Švýcarsku. "Není jednoduché hrát s vedením 4:0. Mluvili jsme o tom a před přestávkou jsme ukazovali, že chceme vyhrát. Vytvořili jsme si mnoho šancí. Po přestávce se to však vytratilo, jen tak jsme si nahrávali, to není fotbal," poznamenal.

Jeden z mála hráčů, kteří si vysloužili od kouče pochvalu, byl záložník Philip Foden, jenž se stal ve věku 17 let a 283 dní nejmladším Angličanem, který zasáhl do vyřazovacích bojů Ligy mistrů. "V druhém poločase byl společně s Leroyem (Saném) jediný, kdo se snažil hrát agresivně. Nevadí, když při tom ztratíte balon," uvedl Guardiola na adresu mladíka, který odehrál 88 minut.

Jediný gól Manchesteru dal už v osmé minutě brazilský útočník Gabriel Jesus, který skóroval poprvé od 18. listopadu, kdy přispěl k výhře 2:0 v anglické lize na hřišti Leicesteru. Od ledna jej však sužovalo zranění a proti Basileji poprvé od návratu na trávníky odehrál celý zápas. "Je důležité, že vydržel celých 90 minut. Pokud jste tak dlouho zranění, musíte najít rytmus, abyste se mohli vrátit. Ten gól mu vrátí sebedůvěru," řekl bývalý trenér Barcelony a Bayernu Mnichov.

Přestože Tottenham nezvládl dvojzápas s turínským Juventusem, anglický fotbal bude mít poprvé od sezony 2010/11 minimálně dvojí zastoupení ve čtvrtfinále milionářské soutěže. Vedle "Citizens" postoupil také Liverpool, odvety navíc před sebou mají Chelsea (v Barceloně) a Manchester United (proti Seville).