Basilej s Vaclíkem a Suchým porazila Liverpool, Real se trápil

22:40aktualizováno  23:30
PRAHA - Fotbalisté Basileje ve druhém utkání Ligy mistrů porazili na svém stadionu Liverpool 1:0. Švýcarský tým s českým brankářem Tomášem Vaclíkem a obráncem Markem Suchým ve skupině B napravil úvodní debakl 1:5 ze hřiště obhájce Realu Madrid. Ten se na půdě outsidera Ludogorce Razgradu nečekaně trápil a odvezl si jen těsný triumf 2:1. Reprezentační kapitán Tomáš Rosický za Arsenal odehrál proti Galatasarayi závěrečnou dvacetiminutovku. K domácímu vítězství 4:1 pomohl hattrickem Danny Welbeck.

Mario Balotelli z Liverpoolu v bolestivém souboji s českým obráncem Basileje Markem Suchým. foto: Reuters

Basilej byla od začátku lepší než Liverpool a měla také větší šance. Jednu z nich proměnil v 52. minutě kapitán Streller dorážkou po rohovém kopu. Vaclík se na premiérové čisté konto v LM příliš "nenadřel". Několik střel soupeře snadno chytil, největší problémy mu udělal zřejmě Balotelliho přímý kop. Švýcaři navázali na minulé ročníky LM, kdy porazili další anglické soupeře Chelsea a Manchester United.

Arsenal po úvodní porážce v Dortmundu získal první body do skupiny D. Rosický znovu chyběl v základní sestavě londýnského týmu, přestože kvůli zraněním od začátku nenastoupili záložníci Ramsey, Arteta a Wilshere. Už v úvodním poločase vstřelil dva góly Welbeck a jeden Sánchez. Letní posila z Manchesteru United Welbeck pak krátce po změně stran zkompletoval premiérový hattrick mezi dospělými.

Jednoznačný zápas pak trochu zkomplikoval brankář Szczesny, který dostal po hodině hry červenou kartu za faul na Yilmaze v šestnáctce. Kanonýr istanbulského mužstva z penalty překonal náhradního gólmana Ospinu a zmírnil debakl. Arsenal ani v desátém pohárovém utkání s tureckým soupeřem neprohrál v základní hrací době.

Dortmund i podruhé v Lize mistrů zvítězil, tentokrát v Bruselu porazil domácí Anderlecht 3:0. Úvodní zásah si připsal už ve třetí minutě Immobile, v závěru přidal další dvě branky jiný útočník Ramos.

Ronaldu dal penaltu až napodruhé

Razgrad, který kvůli nevyhovujícímu stadionu hostil Real v Sofii, poslal v šesté minutě do nečekaného vedení Marcelinho z rohu. Odpovědět mohl za čtyři minuty Ronaldo, ale z pokutového kopu nevyzrál na brankáře Stojanova. Nejlepší fotbalista světa za minulý rok neproměnil teprve sedmou z 51 penalt v kariéře.

Ve 24. minutě ale Ronaldo dostal šanci zahrávat pokutový kop číslo 52, se kterým už si poradil. Portugalská hvězda skórovala v sedmém zápase za sebou a 69. gólem v LM se přiblížila na dva zásahy rekordmanovi Raúlovi. Hosté rozhodli o vítězství až v 77. minutě po trefě střídajícího Benzemy.

Finalista minulého ročníku Atlético Madrid doma zdolal 1:0 Juventus Turín a napravil úvodní porážku z Pirea. Utkání rozhodl v 75. minutě Turan. Hráči "staré dámy" až v sedmém soutěžním zápase sezony inkasovali a nezvítězili.

Malmö doma dvěma góly Rosenberga porazilo Olympiakos 2:0, takže ve skupině A mají všechny týmy po dvou zápasech tři body.

Zenit Petrohrad remizoval na svém hřišti 0:0 s Monakem. Oba týmy znovu neinkasovaly a v základní skupině C mají na kontě shodně čtyři body. Benfika naopak i podruhé prohrála, tentokrát v Leverkusenu 1:3.

Středeční výsledky 2. kola Ligy mistrů

• Skupina A: Malmö - Olympiakos Pireus 2:0 (1:0)
    Branky: 42. a 82. Rosenberg. Rozhodčí: Karasev - Averianov, Kalugin (všichni Rus.).
    Atlético Madrid - Juventus Turín 1:0 (0:0)
    Branka: 75. Turan. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.).
    Tabulka
    1. Juventus Turín 2 1 0 1 2:1 3
    2. Atlético Madrid 2 1 0 1 3:3 3
    3. Malmö 2 1 0 1 2:2 3
    4. Olympiakos Pireus 2 1 0 1 3:4 3
  • Skupina B: Ludogorec Razgrad - Real Madrid 1:2 (1:1)
    Branky: 6. Marcelinho - 24. Ronaldo z pen., 77. Benzema. Rozhodčí: Wärnmark - Mulvanny (oba Skot.), MacGraith (Ir.).
    Basilej - Liverpool 1:0 (0:0)
    Branka: 52. Streller. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). Diváci: 36.000.
    Tabulka
    1. Real Madrid 2 2 0 0 7:2 6
    2. Liverpool 2 1 0 1 2:2 3
    3. Basilej 2 1 0 1 2:5 3
    4. Ludogorec Razgrad 2 0 0 2 2:4 0
  • Skupina C: Zenit Petrohrad - Monako 0:0
    Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (všichni Angl.). Diváci: 13.817.
    Leverkusen - Benfica Lisabon 3:1 (2:0)
    Branky: 25. Kiessling, 34. Son Hung-min, 64. Calhanoglu z pen. - 62. Salvio. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Cann (všichni Angl.). Diváci: 25.202.
    Tabulka
    1. Petrohrad 2 1 1 0 2:0 4
    2. Monako 2 1 1 0 1:0 4
    3. Leverkusen 2 1 0 1 3:2 3
    4. Benfica Lisabon 2 0 0 2 1:5 0
  • Skupina D: Arsenal - Galatasaray Istanbul 4:1 (3:0)
    Branka: 22., 30. a 52. Welbeck, 41. Sánchez - 63. Yilmaz z pen. Rozhodčí: Rocchi - Cariolato, Giallatini (všichni It.). ČK: 60. Szczesny (Arsenal).
    Anderlecht Brusel - Dortmund 0:3 (0:1)
    Branky: 69. a 79. Ramos, 3. Immobile. Rozhodčí: Tagliavento - Manganelli, Tonolini (všichni It.). Diváci: 18.649.