Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Basilej obrala o body Manchester United

23:15aktualizováno  23:33
MOSKVA - Fotbalisté Basileje obrali ve druhém kole Ligy mistrů o body favorizovaný Manchester United, když na Old Trafford remizovali 3:3. Švýcarský klub dokonce sahal po vítězství, ačkoliv brzy prohrával o dva góly. Po přestávce Alexander Frei a jeho jmenovec Fabian výsledek otočili ve prospěch outsidera a anglický velkoklub byl rád, že v poslední minutě vyrovnal.

Basilej - Manchester United foto: Reuters

Manchester už v sedmnácté minutě vedl po slepených gólech Welbecka, který skóroval hned ve svém prvním utkání v soutěži. Zdálo se být jen otázkou času, kdy domácí soupeře dorazí. Jenže hosté po pauze potřebovali rovněž jen minimum času k vyrovnání a během dvou minut se to podařilo Freiům. Alexander Frei pak z penalty dokonce překlopil výsledek.

Domácí vyvinuli v závěru enormní tlak a v poslední minutě vyrovnal Young. I remíza je ale úspěchem hostů, mezi jejichž náhradníky se z bodu a překvapivého vedení v tabulce radoval Radoslav Kováč.

Druhý manchesterský celek City vyšel dokonce úplně naprázdno. V Mnichově rozhodl o výhře Bayernu 2:0 už do přestávky dvěma přesnými zásahy Gómez.

Lídr tabulky německé ligy dál pokračuje v neuvěřitelně vydařeném podzimu, bavorský klub už neinkasoval více než patnáct hodin, vyhrál už desátý zápas v řadě se skóre 28:0.

Bayern Mnichov (Ribéry a Robben)
Argentina vypadla na mistrovství Jižní Ameriky ve čtvrtfinále. (Tevéz)

Bayern si poradil s City. Bývalý kapitán Manchesteru odmítl nastoupit jako náhradník.

V základní sestavě City chyběl kapitán z poslední sezony Carlos Tévez, který poté odmítl do zápasu nastoupit jako náhradník. "Nemůžu akceptovat to, že jeden z hráčů odmítne jít hrát," zlobil se trenér Roberto Mancini, který za nepříznivého stavu musel na hřiště posílat defenzivně laděné hráče.

O osudu utkání mezi Neapolí a Villarealem rozhodly slepené góly. Nejdříve se objevil za obranou španělského celku zcela zapomenutý slovenský fotbalista Hamšík, další gól přidal vzápětí z penalty neomylný střelec Cavani. Hosté měli v dalším průběhu zápasu celou řadu slibných šancí, ale žádnou nedokázali proměnit.

Pohodovou formu ze španělské nejvyšší soutěže si přenesl do Ligy mistrů Real Madrid, který brzy vedl nad Ajaxem po gólu Ronalda. Další gól přidal Kaká, a když krátce po pauze Benzema zvýšil už na 3:0, hosté neměli šanci na bodový počin.

V utkání Trabzonspor - Lille se dostali do základní sestavy oba čeští fotbalisté: na domácí straně Ondřej Čelůstka, na hostující David Rozehnal, zápas skončil smírně 1:1. Trabzonspor má v součtu s překvapivým vítězstvím na hřiště Interu Milán čtyři body a je překvapivým lídrem skupiny B.

Inter předchozí porážku napravil a porazil CSKA Moskva 3:2. V Rusku sice ztratil italský vicemistr vedení 2:0, nakonec ale pod novým trenérem Claudiem Ranierim zvítězil i v jeho druhém soutěžním utkání.

Inter zapomněl na střelecké trápení ze zápasu proti tureckému týmu a ujal se vedení hned v šesté minutě, když se po rohu trefil stoper Lúcio. Na rozdíl dvou gólů zvýšil pohodlně do prázdné branky útočník Giampaolo Pazzini. Zápas ale zdramatizoval gólem v nastavení první půle výborně zahraným přímým kopem Alan Dzagojev a vyrovnání zařídil po individuálním uvolnění Vágner Love. Italský tým se však prosadil hned z protiútoku, první body do tabulky mu přinesl zásah Maura Zárateho.

Debut mezi fotbalovou elitou zažil český rozhodčí Pavel Královec, jenž rozhodoval duel Lyon - Dinamo Záhřeb (2:0). Domažlický rodák se představil v nejprestižnější soutěži po boku pomezních asistentů Miroslava Zlámala a Martina Wilczeka, brankových Radka Příhody a Miroslava Zelinky a čtvrtého sudího Libora Kovaříka.

Královec se stal prvním hlavním českým rozhodčím v základní fázi Ligy mistrů od roku 1998, kdy v ní působil Václav Krondl. Posledním arbitrem v soutěži byl Evžen Amler, který před sedmi lety působil jako asistent.

Fotbalová Liga misrů

Skupina A:
Bayern Mnichov - Manchester City 2:0 (2:0)
Branky: 38. a 45.+1 Gómez. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 66.000.

Neapol - Villarreal 2:0 (2:0)
Branky: 15. Hamšík, 17. Cavani z pen. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 40.000.

1. Bayern Mnichov 2 2 0 0 4:0 6
2. Neapol 2 1 1 0 3:1 4
3. Manchester City 2 0 1 1 1:3 1
4. Villarreal 2 0 0 2 0:4 0

Skupina B:
Trabzonspor - Lille 1:1 (0:1)

Branky: 75. Colman z pen. - 30. Sow. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 17.349.

CSKA Moskva - Inter Milán 2:3 (1:2)
Branky: 45.+3 Dzagojev, 77. Vágner Love - 6. Lúcio, 23. Pazzini, 79. Zárate. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 35.000.

1. Trabzonspor 2 1 1 0 2:1 4
2. Inter Milán 2 1 0 1 3:3 3
3. Lille 2 0 2 0 3:3 2
4. CSKA Moskva 2 0 1 1 4:5 1

Skupina C:
Manchester United - Basilej 3:3 (2:0)

Branky: 16. a 17. Welbeck, 90. Young - 60. a 76. z pen. A. Frei, 58. F. Frei. Rozhodčí: Tagliavento (It.). Diváci: 75.000.

Otelul Galati - Benfica Lisabon 0:1 (0:1)
Branka: 40. César. Rozhodčí: Fernández Borbalán (Šp.). Diváci: 6824.

1. Basilej 2 1 1 0 5:4 4
2. Benfica Lisabon 2 1 1 0 2:1 4
3. Manchester United 2 0 2 0 4:4 2
4. Otelul Galati 2 0 0 2 1:3 0

Skupina D:
Real Madrid - Ajax Amsterodam 3:0 (2:0)

Branky: 25. Ronaldo, 41. Kaká, 49. Benzema. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). Diváci: 70.320.

Lyon - Dinamo Záhřeb 2:0 (2:0)
Branky: 23. Gomis, 42. Koné. Rozhodčí: Královec (ČR). Diváci: 28.000.

1. Real Madrid 2 2 0 0 4:0 6
2. Lyon 2 1 1 0 2:0 4
3. Ajax Amsterodam 2 0 1 1 0:3 1
4. Dinamo Záhřeb 2 0 0 2 0:3 0