Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Bárta únik nedotáhl, vítězem šesté etapy je Cavendish

Tour de France

18:41
Montauban (Francie) - Více než 160 km jel Jan Bárta v úniku, vítězství šesté etapy nakonec ale patří Marku Cavendishovi, který vybojoval na letošní Tour de France již třetí etapové vítězství. Britský cyklista v závěrečném spurtu porazil Němce Marcela Kittela.

Archivní foto foto: Reuters

Ve žlutém trikotu vedoucího jezdce zůstal po šesté etapě belgický hrdina pátého dne Greg Van Avermaet. V průběžném pořadí má před pátečním vjezdem do Pyrenejí dál náskok 5:11 minuty před Francouzem Julianem Alaphilippem.

Nejlepší z Čechů Roman Kreuziger dojel v popředí hlavního pelotonu na 23. místě se čtyřsekundovou ztrátou na sprintující čelo. V celkovém pořadí je dál osmnáctý s odstupem 5:28 za Van Avermaetem, na druhé místo ztrácí jen 17 sekund.

Bárta strávil v úniku společně s Japoncem Jukijem Araširem od startu více než 160 kilometrů a v horkém dni, v němž ve Francii šplhala teplota přes 36 stupňů Celsia, si vypracovali náskok až čtyři a půl minuty. Jejich sólovou jízdu ukončil peloton až zhruba 23 kilometrů před cílem. Rovinatý závěr znovu nabídl příležitost sprinterům a Cavendish toho dokázal naplno využít.

Na pravou chvíli si počkal v závěsu za Kittelem a 200 metrů před cílem vyrazil. Po zisku 29. etapového vavřínu na Tour se bývalý mistr světa osamostatnil na druhém místě historické tabulky a za sebou nechal slavného Francouze Bernarda Hinaulta. Více výher má už jen legendární Belgičan Eddy Merckx (34).

Díky třetí výhře se Cavendish ujal vedení v bodovací soutěži a ze zeleného dresu svlékl Petera Sagana. Kreuzigerův slovenský kolega z týmu Tinkoff dnes dojel pátý.

Bárta se po úniku udržel v hlavním pelotonu a do cíle dojel na 113. místě s pětisekundovým odstupem za vítězem. Třetí z Čechů Petr Vakoč nabral další téměř minutovou ztrátu. V průběžném pořadí jsou oba ve druhé stovce.

V pátek na cyklisty čeká první ostrý horský test v Pyrenejích. Před cílem 162,5 kilometru dlouhé trasy v Lac de Payolle absolvují dosud nejtěžší výjezd na 1490 metrů vysoký Col d’Aspin a poté technický sjezd.