Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Bárta dojel v časovce MS čtyřiadvacátý, vyhrál Nizozemec Dumoulin

18:40aktualizováno  19:54
Bergen - Cyklista Jan Bárta dojel v časovce na mistrovství světa v Bergenu na 24. příčce. Novým mistrem světa se stal s velkým náskokem Nizozemec Tom Dumoulin, jenž naplnil roli velkého favorita a dosáhl na první individuální titul z MS.

Tom Dumoulin v závěrečném stoupání mistrovské časovky, kterou v Bergenu ovládl. foto: ČTK/AP

Bárta se ve třetí desítce pořadí mezi celkem 64 startujícími pohyboval v průběhu celého závodu o délce 31 kilometrů se závěrečným náročným stoupáním na horu Flöyen. Na Dumoulina ztratil dvě minuty a 39 vteřin.

Jediný český zástupce ve startovním poli nakonec přece jen sáhl k výměně kola na úpatí hory, kterou Mezinárodní cyklistická unie UCI povolila pro závěrečné 3,4 kilometru dlouhé a strmé stoupání. Přesednutí z časovkářského speciálu na klasické silniční kolo bylo sice rychlé a bezchybné, přesto Bárta zaznamenal svůj nejhorší výsledek kariéry na MS v časovce mezi elitou.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko)

Časovka - muži elite (31 km): 1. Dumoulin (Niz.) 44:41, 2. Roglič (Slovin.) -58, 3. Froome (Brit.) -1:21, 4. Oliveira (Portug.), 5. Kirijenko (Běl.), 6. Moscon (It.) všichni -1:29, 7. Kelderman (Niz.) -1:34, 8. Dennis (Austr.) -1:37, 9. Martin (Něm.) -1:40, 10. Tratnik (Slovin.) -1:43, ...24. BÁRTA (ČR) -2:39.

„Dnešní časovka byla strašně technická, navíc tam byl ten kopec na konci... Změnil jsem kolo, výměna byla relativně rychlá. Je jasné, že výhodu měli ti s lehkou ‚kozou‘ na časovku, kteří využívají kolo kolem limitních 6,8 kilogramu, zatímco já jsem na osmi a půl kilech, to je potom znát,“ uvedl Bárta v rozhovoru pro Českou televizi.

Šestadvacetiletý rodák z Maastrichtu Dumoulin, který byl v Bergenu již členem vítězného týmu stáje Sunweb v nedělní časovce družstev a vyhrál letos Giro d’Italia, předvedl fantastický výkon od začátku až do konce. Stříbrný Slovinec Primož Roglič za ním zaostal o takřka minutu, manko bronzového Brita Chrise Froomea činilo v cíli minutu a 21 sekund.

Favoritům z poslední startující skupiny ztížil závod déšť. Dumoulin, třetí muž časovky z MS v Ponferradě před třemi lety, a trochu překvapivě ani Froome, který svedl boj s časomírou na MS naposledy v roce 2009, kolo neměnili, i přesto se dokázali prosadit. Bývalý skokan na lyžích Roglič vyjel vůbec první medaili pro Slovinsko z mužské individuální časovky.

Pošesté za sebou se mezi nejlepší pětku dokázal vklínit Bělorus Vasil Kirijenko. Světový šampion z roku 2015, jenž má z boje s chronometrem na MS kompletní medailovou sbírku, dojel pátý za Portugalcem Nelsonem Oliveirou.

Obhájce loňského prvenství a celkem čtyřnásobný mistr světa ze souboje s chronometrem Němec Tony Martin se na trati, která mu svým profilem neseděla, musel spokojit s devátým místem.

O dvě a půl vteřiny rychleji zvládl trať jeden z hlavních aspirantů na medaile Australan Rohan Dennis, přestože se musel během závodu vypořádat s pádem. Ten potkal hned v první zatáčce také Poláka Macieje Bodnara a vzal mu chuť závodit - dojel až padesátý.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...