V časovce vyhrál Wiggins před Martinem, Bárta skončil deváty

16:47aktualizováno  19:12
PONFERRADA/PRAHA - Tony Martin se nestal prvním cyklistou v historii, který vyhrál počtvrté v řadě mistrovství světa v časovce. Německého superfavorita na šampionátu v Ponferradě porazil Brit Bradley Wiggins. Český mistr Jan Bárta se podruhé v kariéře vešel do elitní Top 10 a obsadil 9. místo.

Britský cyklista Bradley Wiggins. foto: ČTK/AP

Pouze na prvním mezičase na 12. kilometru ještě naplňoval Tony Martin svoji roli favorita číslo jedna, ale před Wigginsem měl k dobru pouze čtyři vteřiny. V polovině trati už naopak za ním o dvě vteřiny zaostával a jeho ztráta dál narůstala.

Bradley Wiggins tak letěl za dalším velkým triumfem své kariéry. A na samém konci byla na kontě britského SIra převaha 26 vteřin.

Největší úspěchy českých profesionálů na MS na silnici

7. místo: Jan Bárta - časovka 2012

9. místo: Tomáš Konečný - silniční závod 2000

9. místo: Michal Hrazdíra - časovka 2003

9. místo: Jan Bárta – časovka 2014

11. místo: Jan Bárta - časovka 2013

K titulům z Tour a z olympiády v roce 2012 přidal i svůj první titul mistra světa na silnici. Naposledy tuto „trojkorunu“ zkompletoval v roce 1996 Miguel Indurain.

Jistě, Wiggins už měl na kontě šest dráhových světových prvenství, ale ze silničního šampionátu zatím „jen“ dvě stříbra z let 2011 a 2013, vždy za Tony Martinem. Nyní tedy svoji německou překážku na cestě k duhovému dresu konečně odstranil.

Fousatý Brit za cílem vyčerpáním padl na kolena, v tu chvíli suverénně vedoucí o 40 vteřin před Nizozemcem Dumoulinem, a potom jen čekal, až dojede Martin. Němec letos suverénně ovládl časovku na Tour, dominoval jí i na posledních třech světových šampionátech. Jan Bárta o Martinovi před startem v nadsázce prohlásil, že je porazitelný, jen kdyby někdo ze soupeřů jel „na motorce“. Wiggins měl pouze kolo, přesto to dokázal.

„Překvapil mě. Myslel jsem, že Martin vyhraje, ale je vidět, že se Wiggins připravil výborně,“ komentoval český reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Sám nový šampion přiznal, že si před startem příliš šancí na zlato nedával. „Když jsem viděl profil trati, řekl jsem si: Zase vyhraje Tony,“ líčil. „Ale cítil jsem, že formu jsem vyladil dobře a že by se mohlo rozhodovat na kopci, před kterým jsme už měli v nohách už 30 kilometrů.“

Wiggins jel poslední silniční mistrovství světa

Titul věnoval své rodině. „Stála při mě v červenci, kdy jsem byl opravdu hodně rozladěný z toho, že mě nenominovali na Tour.“

Třiatřicetiletý Wiggins vzápětí prohlásil, že šlo o jeho poslední mistrovství světa na silnici v životě, nyní se chce opět zaměřit na dráhu. „Rozloučil jsem se zlatou medailí. Vyhrál jsem, co se dalo, všechny tituly. Překonat světový rekord v hodinovce je nyní pro mě další výzvou.“

Bronz vybojoval Tom Dumoulin a zařídil tak teprve druhou medaili pro nizozemskou mužskou cyklistiku z časovky na mistrovství světa.

Bárta dojel v TOP 10

Jan Bárta, startující sedmý od konce, rozjel závod skvěle, na prvním mezičase na 12. kilometru byl s minimální ztrátou čtvrtý, v půli trati sedmý. Kritické okamžiky pro něj nastaly mezi 23. a 35. kilometrem, kdy nabral největší ztrátu a dočasně vypadl i z první desítky.

„Jestli to přepálil? Pokud chcete jet na medaili, musíte jet naplno. Z auta jsem neviděl, že by mu někde došlo, spíš to bylo průběžné,“ tvrdil trenér Konečný. „Rozjel to dobře a udržel to po celou dobu, neztrácel, to spíš ostatní v závěru zrychlovali.“

Vzepětí na závěrečných kilometrech Bártu navrátilo do Top 10, a tak teprve počtvrté v historii profesionální cyklistiky má Česká republika zástupce v Top 10 kategorie Elite na světovém šampionátu.

„Závěr byl strašně náročný, jelo se na okruhu nedělního individuálního závodu, kde jsou těžké kopce. Tam už to bylo o tomu, komu zbylo kolik sil. Ale Honza to zvládl, dojel Van Garderena, což je hezký skalp. Desítka je úspěch,“ říkal Konečný. „Vždycky to může být lepší, i Honza věřil v pětku, ale na mistrovství světa jsou všichni vyladění. Za mě dobré. Splnil, co jsme čekali.“

František Raboň, Bártův předchůdce na českém časovkářském trůnu, v přenosu České televize podotkl: "Honza je tam s těmi nejlepšími, ale kdyby měl přece jen lepší materiál a možnosti týmů Sky, Omega nebo Movistar, nějakou tu tři čtvrtě minutku by to mohlo ubrat - a pak by mohl skočit i mezi top trojku.“

Zatímco na minulém mistrovství zaostal Bárta za vítězným Martinem o tři minuty, tentokrát byl jeho odstup výrazně nižší: 1:43 minuty.

Při každém ze svých letošních startů v časovce skončil do 11. místa. A totéž platí i o jeho třech účastech na světových šampionátech.

Na  29. místě z 65 startujících skončil při svém debutu dvaadvacetiletý Petr Vakoč. Třetí nejmladší cyklista ve startovní listině za sebou nechal řadu cyklistů zvučných jmen.

Výsledky mistrovství světa v silniční cyklistice

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Ponferradě (Španělsko): Muži - časovka (47,1 km): 1. Wiggins (Brit.) 56:25, 2. Martin (Něm.) -26, 3. Dumoulin (Niz.) -41, 4. Kirijenko (Běl.) -48, 5. Dennis (Austr.) -58, 6. Malori (It.) -1:12, 7. Oliveira (Portug.) -1:22, 8. Vorobjev (Rus.) -1:30, 9. Bárta (ČR) -1:43, 10. Castroviejo (Šp.) -1:44, ...29. Vakoč (ČR) -3:18.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...