Baroš zachraňoval Galatasaray, vyhrál také Jarolímův Hamburk

0:29
PRAHA - Již pátý gól v Evropské lize v této sezoně vstřelil ve čtvrtek večer český zabiják Milan Baroš. Zachránil tak alespoň remízu pro Galatasaray na domácí půdě se Sturmem. Z výhry 4:2 se mohl radovat kapitán Hamburku David Jarolím. Tým z největšího přístavního německého města porazil přemožitele Teplic z předkola Hapoel Tel Aviv.

Baroš se raduje z gólu. foto: ČTK

Do hry zasáhlo celkem osm Čechů. Baroš svým devátým gólem v sezoně a pátým v Evropské lize vybojoval pro Galatasaraye Istanbul alespoň remízu 1:1 se Sturmem, čímž udržel pro turecký celek podzimní neporazitelnost, David Jarolím zase ze zálohy režíroval výhru Hamburku nad Hapoelem Tel Aviv 4:2. O mnoho méně mohli být spokojení Michalové Švec a Papadopulos z Heerenveenu, který jen remizoval 0:0 v lotyšském Ventpilsu.

Útočník Tomáš Jun z Austrie Vídeň odehrál celý zápas s Nacionálem a nakonec byl rád alespoň za vydřenou remízu 1:1. Druhý poločas sledoval již jen z lavičky Junův spoluhráč Petr Voříšek, který o poločase vystřídal. Při výhře obhájce titulu Šachtaru Doněck nad Partizanem Bělehrad 4:1 pobyl 72 minut na hřišti i český defenzivní záložník Tomáš Hübschman. Do hry se dostal i Lukáš Magera z Temešváru, který doma prohrál s Dinamem Záhřeb 0:3.

Překvapením je výhra Salcburku nad Villarealem 2:0 ve skupině G, a také ve skupině I bylo dlouho zaděláno na senzaci. Bělorusky BATE Borisov totiž téměř padesát minut vedl nad Evertonem díky brance Lichtaroviče, po hodině hry ale favorit zabral a brankami Fellainiho a Cahilla skóre otočil.

PSV začalo proti Kluži velmi dobře a už po devíti minutách vedlo; trefil se Bakkal. Nizozemský tým velmi dobře kombinoval, většinu času držel Kluž přikovanou před jejím vlastním vápnem a víc než rušivé protiútoky hostům po většinu zápasu nedovolil. Naopak sám mohl několikrát navýšit skóre. Ve 26. minutě vypálil po standardní situaci zpoza vápna Afellay a jeho utěšenou ránu odclonil z branky na tyč jen velmi dobrý zákrok brankáře Simoese. Ani rozhodčí za brankou ale teč nepostřehl.

Ještě v prvním poločase hlavičkoval Lazovič do tyče a vzápětí z metru nastřelil ještě jednou i brankáře, pak zase Toivonen z malého vápna přestřelil prázdnou branku. Až v 91. minutě si vypracovala Kluž pořádnou šanci, jenže Alcantara sice prokličkoval přeplněným vápnem úspěšně, nakonec ale trefil jen brankáře Issaksona.

Valencia měla převahu už od začátku, jenže gól dal až těsně před přestávkou Janov a Španěly čekal poločas plný útočení do plných. Silva sice záhy vyrovnal, po něm do prázdné branky zavěsil i Žigič a zdálo se, že parádní kombinace na pět pasů z první Janov zlomila.

Během pěti minut měli domácí tři velké šance, jenže pak jim pláchl do vápna janovský Papastopoulos, dobíhající Mathieu mu křísl o nohu a brankový rozhodčí nezaváhal. Penaltu pak s přehledem proměnil Kharja. Když už se zdálo, že devítihlavý obranný blok Janova bude slavit úspěch, přišla rychlá kolmice na Villu, kterého zabrzdil až ve vápně skluz Esposita. Brankový rozhodčí ani tentokrát nezaváhal a sám postižený z penalty stanovil konečný výsledek 3:2.