Barcelona zničila Borisov, uspěl i Arsenal

23:18
PRAHA - Fotbalisté Barcelony odčinili v Lize mistrů úvodní remízu 2:2 s AC Milán a po dnešní vysoké výhře 5:0 na hřišti BATE Borisov se vyhoupli do čela "plzeňské" skupiny H. Z vítězství se v druhém kole základních skupin radovali reprezentanti Tomáš Rosický z Arsenalu a Michal Kadlec, který s Leverkusenem v přímém českém souboji uspěl proti Genku v sestavě s Danielem Pudilem. Brankář Petr Čech uhrál s Chelsea stejně jako Tomáš Hübschman se Šachtarem Doněck remízu 1:1.

Barcelonský Lionel Messi skóroval dvakrát do sítě Borisova foto: Reuters

Barcelona se v posledních sezonách na východě Evropy tradičně hodně nadřela, ale tentokrát v Minsku, kde hraje Borisov svá domácí utkání, rychle získala kontrolu nad vývojem zápasu. Běloruský mistr, který v prvním kole remizoval s Plzní 1:1, pomohl obhájci titulu vlastním gólem, když si Voloďko pod tlakem Messiho srazil míč do své branky.

V 22. minutě přidal Pedro pojistku a bylo rozhodnuto. Ještě do poločasu vstřelil třetí gól Messi a v druhé půli hosté uštědřili rozloženému protivníkovi další dva údery. Borisov prohrál i pátý zápas proti španělskému soupeři, při své premiéře v Lize mistrů před třemi lety dvakrát neuspěl proti rivalovi katalánského klubu Realu Madrid.

Arsenal vedl do souboje s Olympiakosem jako kapitán uzdravený Rosický. Přestože "kanonýři" nastoupili bez několika opor, v úvodu zatlačili řeckého soupeře do defenzivy a během 20 minut vytěžili rozhodující dvoubrankové vedení. Nejprve se při svém debutu v soutěži trefila teprve osmnáctiletá letní posila Oxlade-Chamberlain a pak se premiérového gólu dočkal po akci Rosického i Santos. Hosté se vzmohli pouze na snížení skóre.

Chelsea ve Valencii po Lampardově gólu směřovala k výhře a její naděje na tři body dlouho držel také brankář Čech. Hlavně v druhé půli se blýskl několika zákroky, jenže v 87. minutě už byl bezmocný proti Soldadově penaltě. "Blues" i bod udržel v čele tabulky. Kadlec s Pudilem spolu v reprezentaci nastupují na levém kraji sestavy, ale tentokrát se postavili proti sobě. Více radosti si užil Kadlec, který s Leverkusenem udolal doma Genk 2:0. Oba Češi se zapsali do statistik žlutou kartou.

Šachtar v sestavě s Hübschmanem bušil do obrany Apoelu Nikósie, ale vítězství mu nebylo souzeno. Skóre dokonce otevřel po hodině hry loňský přemožitel Jablonce z Evropské ligy, ukrajinskému favoritovi zachránil vzápětí vyrovnávacím gólem aspoň bod Jadson. Šachtar překvapivě uzavírá tabulku skupiny G.

Smolařem dne se stal obránce Porta Jorge Fucile

Smolařem dne se stal obránce Porta Jorge Fucile, který nechtěně výrazně pomohl Zenitu Petrohrad k premiérovým bodům ve skupině G za výhru 3:1. Úřadující vítěz Evropské ligy sice v Rusku rychle vedl, jenže záhy Fucile nešťastně tečoval do vlastní sítě Širokovovu střelu při vyrovnávací trefě domácích a nepovedený první poločas korunoval v jeho závěru vyloučením.

V druhé půli ruský celek v přesile skóre otočil. Keržakovovi sice nejprve pokazila radost tyč a pak praporek pomezního sudího, ale v 63. minutě už Zenit slavil po druhém zásahu Širokova. Stejný hráč pak ve velké šanci odmítl hattrick, ale příliš mrzet ho to nemuselo, protože chvíli předtím přidal pojistku Danny. Porto tak poprvé v historii prohrálo s ruským klubem.

K postupu nakročilo Marseille. Olympique sice ve francouzské ligy tápe, ale evropská scéna mu zatím přináší mnohem více radosti. Dokázal potvrdit cennou výhru z Pirea a doma rozstřílel 3:0 Dortmund. Autor dvou branek Ayew si ale pokazil večer vyloučením v poslední minutě.

Výsledky utkání 2. kola základních skupin Ligy mistrů

Skupina E
Valencie - Chelsea 1:1 (0:0)
Branky: 87. Soldado z pen. - 56. Lampard. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 33 000.

Bayer Leverkusen - Genk 2:0 (1:0)
Branky: 30. Bender, 90.+1 Ballack. Rozhodčí: Kelly (Ir.). Diváci: 25 138.

Arsenal - Olympiakos Pireus 2:1 (2:1)
Branky: 8. Oxlade-Chamberlain, 20. Santos - 27. Fuster. Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.). Diváci: 59 000.

Olympique Marseille - Borussia Dortmund 3:0 (1:0)
Branky: 20. a 69. z pen. Ayew, 62. Remy. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ČK: 90. Ayew. Diváci: 26 142.

(0:0)
Branky: 64. Jadson - 61. Tričkovski. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.). Diváci: 40 736.

Zenit Petrohrad - FC Porto 3:1 (1:1)
Branky: 20. a 63. Širokov, 72. Danny - 10. J. Rodríguez. Rozhodčí: Webb (Angl.). ČK: 45.+2 Fucile (Porto). Diváci: 20 000.

BATE Borisov - FC Barcelona 0:5 (0:3)
Branky: 38. a 56. Messi, 19. vlastní A. Voloďko, 22. Pedro, 90. Villa. Rozhodčí: Gräfe (Něm.). Diváci: 15 000.