Barcelona v prvním semifinále vyhořela, Bayern ji deklasoval 4:0

22:36aktualizováno  23:20
MNICHOV - Fotbalisté Bayernu Mnichov v úvodním semifinále Ligy mistrů deklasovali Barcelonu na svém hřišti 4:0 a mají blízko k druhé finálové účasti za sebou. O suverénní výhře bavorského celku dnes rozhodli svými góly Thomas Müller, který skóroval dvakrát, Mario Gomez a Arjen Robben. Německý tým oplatil soupeři porážku 0:4 ze čtvrtfinále stejné soutěže v sezoně 2008/2009. Odveta na Nou Campu je na programu příští středu.

Bayern Mnichov. Muller uprostřed. foto: Reuters

Katalánský velkoklub vyrovnal svou nejvyšší prohru v evropských pohárech, stejný debakl utrpěl ve finále Ligy mistrů v ročníku 1993/1994 od AC Milán.

V základní sestavě Barcelony nastoupil i uzdravený útočník Messi, který kvůli svalovému zranění vynechal tři ligové duely. Na pozici stopera vedle Piquého pak zraněné Puyola s Mascheranem zastoupil mladík Bartra.

První velkou šanci měl v Allianz Areně Bayern. Ve druhé minutě se po spolupráci s Martínezem dostal v pokutovém území do zakončení Robben, ale gólman Valdés jeho přízemní střelu z úhlu vyrazil.

Aktivnější domácí se ve 25. minutě dočkali vedoucího gólu. Robbenův rohový kop před brankou prodloužil Dante na Müllera a nejlepší střelec Bayernu v Lize mistrů si hlavou připsal svou šestou trefu.

Barcelona přišla o vítěznou šňůru v Německu

Barceloně se vůbec nedařilo kombinovat a obrana bavorského celku akce Messiho a spol. spolehlivě odvracela. Bayern se navíc čtyři minuty po přestávce prosadil podruhé po dalším Robbenově rohu. Autor prvního gólu Müller hlavou vybídl volného Gomeze, jenž z brankové čáry z hraniční ofsajdové pozice pohodlně zakončil.

Katalánci se v závěru nadechovali k náporu, ale Bayern jejich snahu utnul třetím gólem. V 73. minutě se po individuální akci prosadil ranou z úhlu Robben.

Šance Barcelony do odvety mohl po standardní situaci zvýšit Bartra, ale sám před Neuerem vysoko překopl. Osm minut před koncem naopak jasný triumf domácích podtrhl svým druhým zásahem v utkání Müller, který zblízka zužitkoval přihrávku Alaby.

FOTOGALERIE

Barcelona. Zklamaný Messi.

Barcelona přišla v Německu o osmizápasovou sérii neporazitelnosti a prohrála tam poprvé od roku 2001. Už jistý bundesligový vítěz Bayern vyhrál devatenáctý z posledních 20 soutěžních zápasů.

"Samozřejmě máme všichni radost z takové výhry, obzvlášť na této úrovni. Také ale víme, že ve Španělsku nás čeká dalších devadesát minut. Užijeme si dnešek, ale nic víc," prohlásil po zápase trenér Bayernu Jupp Heynckes, kterého v létě nahradí bývalý kouč katalánského týmu Pep Guardiola.

"Barcelona v posledních letech dominovala celé Evropě a pokud ji porazíte takovýmhle způsobem, můžete být na sebe hrdí," řekl autor třetí branky Arjen Robben. "Je známo, že Barcelona má problémy ve vzduchu. Náš defenzivní výkon se blížil dokonalosti, to byl dnes klíč k úspěchu," doplnil kapitán Philipp Lahm.

Hosté uznali, že dnes na mnichovský celek neměli. "Rozdrtili nás. Byli lepší a rychlejší než my. Nemá cenu mluvit o rozhodčích, pro tohle není žádná omluva. Pokusíme se dvojzápas otočit v odvetě a potěšit dobrým výkonem fanoušky," uvedl obránce Barcelony Gerard Piqué.

Bayern Mnichov - FC Barcelona 4:0 (1:0)

Branky: 25. a 82. Müller, 49. Gomez, 73. Robben. Rozhodčí: Kassai (Maď.). ŽK: Gomez, Martínez, Schweinsteiger - Bartra, Sánchez, Alba, Iniesta. Diváci: 68.000.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martínez, Schweinsteiger - Robben, Müller (83. Pizarro), Ribéry (89. Shaqiri) - Gomez (71. Gustavo). Trenér: Heynckes.

Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Bartra, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Sánchez, Messi, Pedro (83. Villa). Trenér: Vilanova.