Barcelona v Lize mistrů smetla Juventus, kanonády PSG a Chelsea

22:42
PRAHA - Lionel Messi poprvé v kariéře překonal brankáře Gianluigiho Buffona a na úvod Ligy mistrů pomohl Barceloně dvěma góly k výhře 3:0 nad Juventusem. Favoritům se v úvodním kole dařilo: PSG porazila jasně Celtic, Chelsea zničila nováčka z Karabachu. Doma zvítězil i Bayern.

Lionel Messi slaví jeden z gólů proti Juventusu foto: ČTK

1. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Benfica Lisabon - CSKA Moskva 1:2 (0:0)
Branky
: 50. Seferovič - 63. Vitinho z pen., 71.Žamaletdinov. Rozhodčí: Undiano - Alonso, Yuste (všichni Šp.).

Manchester United - Basilej 3:0 (1:0)
Branky:
35. Fellaini, 53. Lukaku, 84. Rashford. Rozhodčí: Buquet - Debart, Cano (všichni Fr.).

Skupina B:

Celtic Glasgow - Paris St. Germain 0:5 (0:3)
Branky:
40. z pen. a 85. Cavani, 19. Neymar, 34. Mbappé, 83. vlastní Lustig. Rozhodčí: Orsato - Di Fiore, Manganelli (všichni It.).

Bayern Mnichov - Anderlecht 3:0 (1:0)
Branky:
12. Lewandowski z pen., 35. Alcántara, 90. Kimmich. Rozhodčí: Tagliavento - Meli, Costanzo (všichni It.). ČK: 11. Kums (Anderlecht).

Skupina C:

AS Řím - Atlético Madrid 0:0
Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.).

Chelsea - Karabach 6:0 (2:0)
Branky:
76. a 82. Batshuayi, 5. Pedro, 30. Zapacosta, 55. Azpilicueta, 71. Bakayoko. Rozhodčí: Sidiropulos - Kostaras, Dimitriadis (všichni Řec.).

Skupina D:

Olympiakos Pireus - Sporting Lisabon 2:3 (0:3)
Branky:
89. a 90.+3 Pardo - 2. Doumbia, 13. Martins, 43. Fernandes. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.).

FC Barcelona - Juventus Turín 3:0 (1:0)
Branky:
45. a 69. Messi, 56. Rakitič. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.).

Ačkoli fotbalisté Barcelony svorně tvrdili, že jim o žádnou odvetu za minulé čtvrtifnále, ve kterém Juventusu nedali ve dvou zápasech ani gól, nejde, musejí být nadšení. Během úvodního dne skupinové fáze Ligy mistrů porazili loňského finalistu jednoznačně 3:0.

Nepřekvapí, že hlavním hrdinou zápasu byl Lionel Messi, možná vás však zaskočí, že teprve v úterním utkání poprvé v kariéře pokořil Gianlugiho Buffona, zkušeného gólmana Juventusu.

Nejprve v závěru poločasu, když umístil k tyči střelu z hranice pokutového území, po obrátce vystřelil podobně, razantněji a znovu nechytatelně. Mezitím navíc po Argentincově akci skóroval Rakitič, o hattrick Messiho obrala tyč.

Ještě vyšším rozdílem pokořila soupeře nabitá Paříž St. Germain. Před parádní atmosférou na stadionu Celtiku Glasgow postupně skórovali všichni tři muži z nově vytvořého útoku, který má pro katarské šejky, již klub vlastní, vystřílet vysněnou evropskou trofej.

Kanonádu načal Neymar, pokračoval Mbappé a z penalty do přestávky zvýraznil vedení Cavani. Další branky padaly až v závěru - vlastní gól si dal Lustig, než Cavani jednoznačnou výhru potvrdil ještě jednou trefou.

Tvrdé přivítání

Poprvé do Ligy mistrů nakoukl Karabach coby první ázerbajdžánský klub v historii. Jenže na hřišti Chelsea, anglického šampiona, už po pěti minutách prohrával. Trefil se Pedro a po chvíli také Zappacosta, který nachytal brankáře Šehiče gólem z úhlu.

Karabach neměl dobrý den. Po změně stran dostal od Chelsea další čtyři góly, a protože si žádnou vlastní šanci nevytvořil, při premiéře mezi elitou zapsal do tabulky výsledek 0:6. To druhé utkání stejné skupiny mezi AS Řím a Atlétikem Madrid jako jediné branku nenabídlo, třeba se domácí polepší příště, až za ně bude moct nastoupit i Patrik Schick.

Ten je jedním ze tří českých zástupců v aktuálním ročníku prestižní soutěže. Rozhodně však nemá tak jisté místo jako krajánci v Basileji. Tomáš Vaclík i Marek Suchý odehráli v dresu švýcarského mistra celé utkání s Manchesterem United, jimi vedená obrana však proti favoritovi nestíhala.

Barcelona slaví gól Lionela Messiho v Lize mistrů
Zklamaný Lionel Messi po remíze Argentiny s Venezuelou.

První gól dostala od Fellainiho, který vystřídal na začátku zraněného Pogbu, Vaclíka pak překonali i Lukaku s Rashfordem.

Do Ligy mistrů vstoupil v úterý také Bayern proti Anderlechtu. A když hostující Kums stáhl hned na začátku v pokutovém území Lewandowského a dostal červenou kartu, zavánělo to debaklem.

Domácí ovšem soupeře z Belgie po proměněné penaltě šetřili a góly přidaly až ve druhém poločase. Druhý dal Thiago, třetí Kimmich.

A zbylé dva úterní výsledky? Sporting Lisabon zvítězil na hřišti Olympiakosu Pireus 3:2, zato Benfica Lisabon promrhala vedení nad CSKA Moskva a po prohře 1:2 je bez bodů.