Superpohár vydřela Barcelona. Bláznivou přestřelku však rozhodlo až prodloužení

23:11aktualizováno  23:32
TBILISI - Fotbalisté Barcelony získali popáté v historii Superpohár UEFA. Šampioni Ligy mistrů v duelu s vítězem Evropské ligy Sevillou vedli v Tbilisi už 4:1, soupeř ale dokázal srovnat. Duel tak rozhodl až pět minut před koncem prodloužení Pedro. Dvěma brankami z přímých kopů se na výsledku 5:4 podílel Lionel Messi, který zaznamenal 80. gól v evropských pohárech a znovu vyrovnal výkon Cristiana Ronalda.

Fotbalisté Barcelony získali popáté v historii Superpohár. foto: Reuters

Hvězdný Argentinec, který se podílel i na vítězném gólu, zároveň získal spolu s Andrésem Iniestou již 25. trofej s Barcelonou a vyrovnali tak klubový rekord Xaviho.

Úvod utkání byl přehlídkou přímých kopů. Ve 3. minutě si postavil míč záložník Sevilly Banega a technickou střelou přes zeď nedal šanci brankáři Ter Stegenovi.

Barcelona se dotáhla na AC Milán

Pátým ziskem Superpoháru vyrovnal katalánský celek v počtu triumfů italského giganta AC Milán, jenž naposledy vyhrál v roce 2008. Barcelona se dočkala vítězství znovu po třech letech.

Jenže za čtyři minuty se stejná situace odehrála i na druhé straně a Messi nechal promluvit svou vyhlášenou levačku. Navíc krátce nato se k přímému kopu dostal podruhé a znovu nezaváhal, když opět bezchybně trefil horní roh branky. Poprvé v kariéře tak v jednom utkání proměnil dva přímé kopy v gól.

Když pak v závěru poločasu Suárez po neproměněném sólu připravil gól pro Rafinhu, zdálo se o vítězi rozhodnuto. Zvláště když udělal chybu bek Sevilly Trémoulinas a Suárez zvýšil už na rozdíl tří branek.

Jenže Sevilla zabojovala a rychle snížila poté, co obrana Barcelony zapomněla na Reyese, který po Vitolově centru pohodlně skóroval.

Dvacet minut před koncem pak přišla dramatická zápletka. Po faulu Mathieua totiž proměnil penaltu Gameiro a už to bylo jen o gól.

Zaskočená Barcelona ztratila herní jistotu a v 81. minutě ji potrestala letní posila Sevilly Konopljanka. Ukrajinec na zadní tyči uklidil do sítě střílený centr Immobileho.

Rozhodnout tak muselo až prodloužení, v němž už měla Barcelona znovu převahu. Pět minut před koncem se Messi opět postavil k přímému kopu, první ránu mu sice zablokovala zeď, jenže Argentinec hned vypálil znovu a brankář Beto jen vyrazil míč před dobíhajícího Pedra, který ranou pod břevno rozhodl.

Lionel Messi z Barcelony oslavuje vstřelenou branku.
Vitolo (vlevo) ze Sevilly se snaží dohnat Luise Suáreze.

Gól hodně slavil i proto, že možná šlo o jeho poslední utkání v dresu Barcelony, jelikož se jedná o jeho přestupu do Manchesteru United. Pedro už přitom jednou Superpohár v prodloužení rozhodl, a to v roce 2009.

Sevilla měla ještě dvě šance, ale Coke ani Rami netrefili odkrytou branku. Trenér Sevilly Unai Emery tak nevyhrál ani svůj 20. zápas proti Barceloně.

Barcelona - Sevilla 5:4 po prodl. (4:4, 3:1)

Branky: 7. a 16. Messi, 44. Rafinha, 52. Suárez, 115. Pedro - 3. Banega, 57. Reyes, 71. Gameiro z pen., 81. Konopljanka. Rozhodčí: Collum (Skot.) - MacGraith (Sev. Ir.), Connor (Skot.). ŽK: Mathieu, Pedro, Busquets, Alvés - Krychowiak, Coke, Banega, Immobile, Krohn-Dehli. Diváci: 50.000.

Barcelona: Ter Stegen - Alvés, Piqué, Mascherano (93. Pedro), Mathieu - Rakitič, Busquets, Iniesta (63. Roberto) - Messi, Suárez, Rafinha (78. Bartra). Trenér: Enrique.

Sevilla: Beto - Coke, Rami, Krychowiak, Trémoulinas - Iborra (80. Mariano), Banega - Reyes (68. Konopljanka), Krohn-Dehli, Vitolo - Gameiro (80. Immobile). Trenér: Emery.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.