Baráž zvládly. Liberec i Chomutov si zahrají extraligu

20:55
PRAHA - Liberec a Chomutov si i v příští sezoně zahrají extraligu. Chomutov zvítězil 4:0 v Olomouc, která jižbyla mimo hru, a Liberec udolal Mladou Boleslav 2:0.

Chomutov - Liberec. foto: ČTK

Čtyřčlenná skupina o udržení dospěla k velmi napínavému závěru. Před posledním hracím dnem dvanáctikolové baráže měly tři týmy 20 bodů. Chomutov získal tři potřebné navíc v Olomouci, kde se hattrickem prosadil Káňa.

Tabulka baráže

1. Piráti Chomutov 23
2. Bílí Tygři Liberec 23
3. BK Mladá Boleslav 20
4. HC Olomouc 6

Proto začalo být jasné, že o druhém místu pro extraligu se rozhodne v přímém duelu pod Ještědem. Ve velkém dramatu se nakonec zachránil Liberec, jenž dlouho nemohl dát Mladé Boleslavi gól, ale osm minut před koncem sestřelil tvrdým atakem Nouza domácího útočníka Bulíka a dostal pětiminutový trest. Pabiška pak vyhodil v oslabení puk mimo hrací plochu a v přesilovce pět na tři se prosadil liberecký kapitán Nedvěd.

Při pokračování přesilovky pak výhru pečetil pět minut před koncem útočník Filippi. V Liberci a Chomutově se slaví, Mladá Boleslav a Olomouc se vrací do 1. ligy. další pokus na postup budou mít oba celky za rok.

Chomutov bezpečně postup uhájil

Hokejisté Chomutova vyhráli v závěrečném kole baráže v Olomouci 4:0 a uhájili tak extraligovou příslušnost i pro příští sezonu. Čistým hattrickem se o to zasadil především útočník Tomáš Káňa. Neméně výraznou postavou vítězů byl brankář Miroslav Hanuljak, který ještě za otevřeného stavu tým několikrát podržel a vynikající výkon nakonec ozdobil čistým kontem.

V úvodu se až zdálo, že Chomutov hřeší na své nejvýhodnější postavení před závěrečným kolem. Vypadalo to, že o život jde spíše Hanákům. Do soupeře se pustili bez velkých vytáček a v první přesilovce přišly i šance, které však v šesté minutě v krátkém sledu Diviš ani Švaňhal nevyužili a minuli branku.

Chomutov za devět minut nic zvláštního nevymyslel, pak ale paralyzoval aktivního protivníka gólovým zásahem. Padl z první vážnější situace před olomouckou klecí, Káňa puk zpoza branky zasunul Halászovi pod betonem za čáru.

Hosté pak převzali otěže utkání a do konce první části měli výrazně navrch, jenže další branky přidat nedokázali a Olomouc jim v druhé třetině znovu pořádně zatopila. Domácí však byli v koncovce naprosto bezzubí.

Naopak Severočeši přetavili v gól hned svoji první přesilovou hru: Kraft připravil v 32. minutě ideální pozici pro Káňu, který zblízka překonal Halásze podruhé. Chomutov hned vzápětí dostal ještě výhodu přesilovky pět na tři a střelecky disponovaný Káňa stál v pravý čas na správném místě. Po Palinově ráně si počkal u tyčky na odraz o zadního mantinelu a zkompletoval hattrick.

Hosté i přes tříbrankový náskok v závěru jenom nebránili a Kůs prostřelil příklepem z levého křídla Halásze ještě jednou. Olomouc na výtečného Hanuljaka naopak nevyzrála ani z nevyloženějších šancí, jako měl Jergl. A tak domácí fanoušci museli vzít zavděk alespoň pěstním soubojem Králíka s Palinem.