Baráž odstartovali lépe extraligoví odpadlíci, slaví Litvínov i Karlovy Vary

20:30
PRAHA - První krajíc odkrojili hokejisté Litvínova, Karlových Varů, Slavie a Jihlavy z dvanáctikolové extraligové baráže. A lépe ji začaly kluby z vyšší soutěže, tedy poslední šampioni z Litvínova, kteří porazili 4:2 Slavii, a Karlovarští. Ti si poradili po výsledku 6:3 s klubem z Vysočiny. V pátečním druhém kole budou dnešní poražení hostiteli. Do Prahy přijedou Vary, Jihlava bude hostit Litvínov.

Utkání 1. kola baráže o hokejovou extraligu HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla Jihlava. foto: ČTK/APČTK

Vstup do zápasu patřil Litvínovu. Do první šance se dostal Gerhát, následovala Kubátova rána od modré čáry a z dorážky netrefil odkrytou branku Lukeš. Na druhé straně se dostal sám před Petráska David Hruška, ale po blafáku do bekhendu neuspěl. V polovině úvodního dějství při Knotově vyloučení neuspěli Kubát, Lukeš ani Duda. V dalších šancích se neprosadili ani Hanzl a Reichel.

Utkání 1. kola baráže o hokejovou extraligu HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla...

Verva se dočkala po 38 vteřinách druhé části, kdy otevřel skóre střelou z pravého křídla Piroš. Poté hosté zamkli Litvínov v obranném pásmu, ale překonat Petráska nedokázali. Naopak mohli inkasovat, když ujeli Trávníček s Jurčíkem, ale Hyláka nepřekonali. V 28. minutě zkoušel vyrovnat Jiránek, ale nejprve trefil beka Pavlíka a napodruhé místo odkryté branky jen boční síť.

Další slávistickou šanci měl litvínovský odchovanec Bahenský, ale Petráska překonat nedokázal. Ve 37. minutě se radovali opět domácí, když Havlíčkovu přihrávku tečoval za Hylákova záda Hanzl. Za pouhých 42 vteřin Pražané snížili, když se po tlaku tvrdou ranou z mezikruží prosadil slovinský obránce Pavlin.

1. kolo baráže o hokejovou extraligu

HC Verva Litvínov - HC Slavia Praha 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Piroš (Martynek, Trávníček), 37. Havlíček (R. Hanzl, Duda), 41. Duda (R. Hanzl, Kubát), 60. Duda - 38. Pavlin (Mikulík), 53. Mikulík z trestného střílení. Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5065.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Piroš, Trávníček - K. Reichel, Havlíček, M. Hořava - Jurčík, Válek, Gerhát - R. Pšurný. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Slavia: Hylák - A. Růžička, Hraško, Knot, Kolařík, Pavlin, Andrlík - M. Ondráček, Kašpařík, Bahenský - D. Hruška, Šafránek, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - M. Čermák, Tuominen, Jiránek. Trenéři: Razým a Srdínko.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dukla Jihlava 6:3 (3:1, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 2. J. Svoboda (T. Rachůnek, Kůs), 3. Skuhravý (J. Tomeček), 9. Bartek (Skuhravý, Vachovec), 42. Haščák (T. Rohan, Huna), 43. J. Svoboda (Sičák, T. Rachůnek), 56. T. Dvořák (Koblasa, V. Tomeček) - 10. Kolář, 40. Kolář (Diviš), 58. Mrňa (Anděl, Grebeňuk). Rozhodčí: Fraňo, Lacina - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 8:5, navíc Bičánek (Karlovy Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 3047.

Karlovy Vary: Závorka- Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Bičánek, Redlihs, T. Dvořák - Bartek, Skuhravý, Vachovec - J. Svoboda, Kůs, T. Rachůnek - Huna, Haščák, T. Rohan - V. Tomeček, Vrána, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Jihlava: Škarek - Kaláb, Dobrovolný, Bilčík, Štebih, Grebeňuk, Parýzek, V. Zadražil - Důras, Skořepa, Jergl - Březina, F. Seman, Anděl - Kolář, Melenovský, Diviš - Prokš, Jícha, Mrňa. Trenéři: Vlk, F. Zeman a Ujčík.

Litvínovu vyšel vstup i do třetí třetiny a tentokrát se po 19 vteřinách trefil po úniku Duda. Slavia znovu snížila v 53. minutě, kdy po špatném střídání domácích fauloval Gula unikajícího Mikulíka, který nařízené trestné střílení proměnil. Slavia v závěru sáhla k power play, ale Duda z obranné třetiny prokličkoval za červenou čáru a střelou do prázdné branky dovršil výsledek.

Karlovarští vedli v 9. minutě 3:0

Oba celky nastoupily oslabené o některé opory. V sestavě Energie chyběli beci Benák, Gulaši a útočník Marosz. Za Duklu už nemůže v baráži hrát gólman Honzík, který se vrátil z hostování do Karlových Varů. Jen ve vzájemných duelech s Energií nemůžou hrát ani obránci Šimek, Šafář a forvardi Harkabus, Beránek a Kohout, kteří v Jihlavě z Karlových Varů hostují.

Energie si od úvodního vhazování vytvořila tlak a už v 98. vteřině otevřela skóre. Rachůnek objel branku, našel Svobodu, který doklepl puk za bezmocného Škarka. Za pouhých 70 sekund zvýšil střelou z pravého kruhu Skuhravý.

V deváté minutě inkasoval šestnáctiletý jihlavský gólman potřetí, když se rovněž z pravého kruhu trefil Bartek. Za 27 sekund inkasoval i Závorka, když se po chybě v karlovarské defenzivě prosadil osamocený Kolář.

V úvodu druhé dějství neprostřelil Škarka po přečíslení Bartek. Tým z Vysočiny pak zvýšil aktivitu a při napadání dělal domácím problémy. Snížit mohla Dukla ve 24. minutě ve vlastním oslabení, kdy srazil Jerglovu přihrávku nešťastně Huna, ale Závorka stihl zasáhnout.

Další možnosti měli Jergl a Seman. Jihlava se dočkala snížení 44 vteřin před koncem prostředního dějství. Kolář se efektně prosadil přes obránce Martina Rohana a překonal Závorku mezi betony.

O osudu zápasu definitivně rozhodl úvod třetí třetiny. Ve 42. minutě se po ideální nahrávce Tomáše Rohana trefil Haščák a za 93 vteřin se podruhé v utkání prosadil Svoboda, který ujel obráncům a z pravého kruhu zamířil přesně. Domácí ovládli led a v 56. minutě upravil svou první trefou v prvním týmu Energie obránce Dvořák už na 6:2. Výsledek pak zkorigoval Mrňa.