Motor dobyl vyprodaný Eden, Olomouc spadla v baráži na poslední místo

19:40aktualizováno  21:25
PRAHA - V 6. kole baráže o hokejovou extraligu se dařilo hostům: českobudějovický Motor vyhrál podruhé v řadě, když dokázal uspět i na ledě Slavie. Plný počet bodů vybojoval také Chomutov, jenž zvítězil v Olomouci hladce 5:2.

Autor třetího gólu Budějovic Tomáš Nouza (uprostřed) se raduje se spoluhráči. foto: ČTK

Vstup do utkání mezi Slavií a Budějovicemi vyšel Jihočechům, jež přesně po čtyřech minutách vedli. Straka napřáhl za pravým kruhem a přesnou ránou překonal Furcha.

Motor se vzápětí ubránil při Vanišově trestu, při kterém pálil Štich. Během Divíškova vyloučení se mohlo změnit skóre na druhé straně, ale tísněný Rob se z dorážky neprosadil a slávistický gólman pokryl i Pajičův pokus.

Hlasy trenérů

Josef Beránek (Slavia): „Bylo to nervózní utkání a závěr zvládl lépe soupeř. Od Českých Budějovic jsme tuhle hru očekávali, my se musíme naučit proměňovat šance. Kdybychom je proměnili před (vítězným) gólem, který jsem dostali, tak zápas mohl skončit obráceně.“

Radek Bělohlav (České Budějovice): „My jsme dneska od první minuty zápas ovládali. Mrzelo nás, že jsme v první třetině nedali dva až tři góly, protože šance na to byly. Mohlo nás to mrzet. Taky to pak tak vypadalo. Z jediné střely jsme dostali gól na 1:1, ale myslím si, že i druhou a hlavně třetí třetinu jsme ovládali a soupeře jsme přestříleli. Chtěli jsme před tímto víkendem tu baráž trošku zamotat a dostat se do hry. Po zápase s Olomoucí, který jsme doma docela slušně zvládli i takticky, jsme si na to i věřili. Ale je jen polovina baráže, teď jedeme na další těžký zápas do Olomouce. Pořád jsme na nepostupové pozici, tak jsme toho popravdě řečeno ještě moc neuhráli.“

Pak se bránili opět hosté. Po Novákově střele měl z dorážky možnost Babka a při pobytu Dana Růžičky na trestné lavici byl blízko vyrovnání Vas.

Svěřenci trenéra Petra Rosola odolali i při Vráblíkově vyloučení a sami mohli hned v úvodu druhé části při trestu Antonína Růžičky zvýšit, ale Rob Furcha bekhendem nepřekonal.

Jihočeši neproměnili ani početní výhodu při Vlasákově vyloučení, kdy ztroskotal na Furchovi Švihálek. Slavia ve 28. minutě už Suchánkovi pobyt na trestné lavici zkrátila, když se Knotova rána od modré odrazila od Sklenáře za Bláhova záda.

Ve 34. minutě podržel českobudějovický gólman svůj tým po průniku domácího Čermáka. Ten šel o chvíli později pykat a Slavii v oslabení opět uchránil od inkasované branky Furch.

V úvodu třetí třetiny byl vyloučen Pletka, ale ve vlastním oslabení měl šanci Holec. Tentýž hráč pak minul ve 44. minutě po Knotově střele. Pak pykal dvakrát za sebou Štich, Slavia však soupeře do vedení nepustila. V obou výhodách nepřekonal Furcha Straka.

Motor se však dočkal gólu v 54. minutě, kdy podklouzl u mantinelu Knot, Nouza přihrál mezi kruhy Kuchejdovi, který zakončil do pravého horního rohu Furchovy branky.

Rozhodčují uklidňují potyčku mezi Václavem Pletkou ze Slavie (vlevo zády) a...
Zleva Ladislav Marek z Budějovic a Juraj Valach ze Slavie. V pozadí brankář...

Tři minuty před koncem při hře čtyř proti čtyřem zvýšil ze samostatného úniku náskok Českých Budějovic Nouza a Jihočeši si po páteční domácí výhře nad Olomoucí zajistili i první úspěch v baráži venku. V nervózním závěru se ještě poprali Poletín se Švihálkem.

Olomouc doplatila na mizernou první třetinu

Kohouti na Piráty vlétli s velkou chutí a už ve třetí minutě byl sám před gólmanem Hanuljakem Matai, ale vysoko přestřelil.

Hosté měli půl minuty výhody dvou mužů na ledové ploše, Hanáci se sice dokázali ve třech ubránit, jenže v pokračující klasické přesilovce proti čtyřem propálil Trvaje Hovorka.

Jan Tomajko (Olomouc): „Rozhodla první třetina, kdy jsme dostali tři branky, pak jsme se z toho nemohli dostat. Ještě jsme snížili, ale kontaktní gól jsme nedali. V poslední třetině jsme byli hodně nervózní. Nezačali jsme tak špatně jako v Českých Budějovicích, ale zase jsme inkasovali a podruhé inkasovat takové K.O., to je těžké. Něco jsme si řekli, ale nemůžeme mít hlavy dole. Pořád je o co hrát, je teprve polovina baráže, holt musíme nyní skoro vše vyhrát.“

Břetislav Kopřiva (Chomutov): „Dobře jsme vstoupili do utkání, měli jsme dobrý pohyb, dali jsme tři branky, uklidnilo nás to a soupeř znervózněl. Zopakovali jsme výkon se Slavií, dnes se nám to vrátilo. Výhry tady si nesmírně ceníme, protože vyhrát v Olomouci je nesmírně těžké. Jeli jsme sem po ztrátě pěti bodů, potřebovali jsme ty body odsud. Zápas to nebyl vůbec jednoduchý, pomohly změny v sestavě. Konečně jsme dali góly a zápas se pro nás vyvíjel dobře. Takticky jsme hráli dobře za stavu 3:1, tam jsme to ustáli. Vše je vyrovnané, rozdíl je minimální. Je to hlavně o bruslení a pohybu. Hráči z první ligy nejsou vůbec pozadu. Špička extraligy je asi jinde, ale jinak mezi špičkou první ligy a polovinou extraligy moc velký rozdíl není.“

I domácí měli početní výhodu, ale bomby Škůrka i Ondruška dokázal Hanuljak vyrazit. Takřka ihned po vypršení trestu dokázali Piráti odskočit na dvě branky, když se trefil Rutta. O minutu později navíc nahodil puk na Trvaje Šulák a bylo to 0:3.

Trenéři Olomouce si vzali oddechový čas. Tři minuty před pauzou domácí snížili. V početní převaze tečoval Bucovo nahození obránce Vyrůbalík. Olomouc měla tlak i početní převahu i v závěru první části, ale více už vedení hostí nesnížila.

V nástupu do druhé třetiny měla Mora osmnáctivteřinovou přesilovku pět na tři. Piráti se ovšem dokázali ubránit. V polovině třetiny měla velký tlak Kämpfova pětka, Kohouti přestáli těžké chvíle bez úhony a následně zase hráli sami pět na čtyři.

Přesilovku ale zahráli špatně. Ve 35. minutě měl velkou šanci Rachůnek, dlouho však váhal s koncovkou, Hanuljak se stihl přesunout a vyrážečkou puk vytěsnit.

Ve třetí třetině Chomutov držel Olomouc daleko od Hanuljaka. Hanáci dlouho nemohli najít recept na překonání defenzivy Pirátů.

Ve 48. minutě chyboval Rašner a hosté Hovorkou zřejmě rozhodli utkání. Ani ne za minutu Mora snížila. Po akci Patery s Dlouhým dorazil puk za Hanuljaka Zuzin. Definitivu ale vystřelil hostům pátým gólem Ondřej Kaše.

6. kolo baráže o hokejovou extraligu

HC Slavia Praha - ČEZ Motor České Budějovice 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 29. Sklenář (Knot, Pletka) - 4. J. Straka (Kuchejda, Nouza), 54. Kuchejda (Nouza, Vráblík), 57. Nouza (J. Straka). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 11:11. Využití: 1:0. Diváci: 4300.

HC Olomouc - Piráti Chomutov 2:5 (1:3, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 18. Vyrůbalík (Buc, Knotek), 48. Zuzin (R. Dlouhý, P. Patera) - 8. Hovorka (Rutta, Skinner), 12. Rutta (Skinner, Chlouba), 13. Šulák, 48. Hovorka, 56. O. Kaše (Gajovský, Skinner). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Bryška, Skopal. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 3989.