Baník si doma bez potíží pohlídal postup do 3. předkola EL

20:11aktualizováno  21:00
OSTRAVA - Fotbalisté Ostravy potvrdili postup do 3. předkola Evropské ligy, ale po výhře 6:0 z Tbilisi v dnešní odvetě na Bazalech s čtvrtým celkem gruzínské ligy pouze remizovali 0:0. V kombinované sestavě a ve velkém vedru si slezský tým nevypracoval žádnou vyloženou šanci.

Baník Ostrava - WIT Georgia foto: Sznapka PetrČTK

Kdo čekal po výsledku z Gruzie další kanonádu, byl zklamán. Baník sice začal svižně, Vrťo už po 30 sekundách protáhl gólmana pohotovým volejem k tyči, ale nebyla to žádná předzvěst ofenzivní smršti. Tempo hry bylo naopak poplatné úmornému vedru.

"Výkonem všichni neobstáli, z některých jsem trošku zklamaný. Týká se to hlavně těch, co nastoupili v předních řadách. Obrana si uhrála svoje. Ale přechodová fáze a zhodnocení věcí dopředu bylo zejména v prvním poločase velmi slabé," připustil trenér Miroslav Koubek.

Bez řady opor se domácí vzmohli jen na územní převahu a i ta posléze vzala za své. Ještě Koukal v 17. minutě podobně jako Vrťo bez přípravy donutil hostujícího brankáře k dalšímu zákroku, ale pak už WIT vyrovnal hru a v závěru první půle byl dokonce fotbalovější.
Baník Ostrava - WIT Georgia
"Myslel jsem, že se dopracujeme alespoň k jedné brance, ale Gruzínci to dobře odbránili a potvrdili, že nejsou špatný soupeř. Finální přihrávky nám tam neprošly. To byl dneska největší deficit, ve finálním provedení našich útočných snah," podotkl Koubek.

Po Lipartijově střele už hosté možná i viděli gól v ostravské síti,

Fotbalisté Jablonce se v EL utkají s Apoelem Nikósie

Fotbalisté Jablonce se v třetím předkole Evropské ligy střetnou s kyperským celkem Apoel Nikósie. Ten porazil litevský Tauras 3:1, dobrou výchozí pozici si zajistil už jasným venkovním vítězstvím 3:0 v úvodním duelu. Dnes postup potvrdil na svém stadionu, kde za týden přivítá českého vicemistra.

ale  ránu, kterou mimoděk tečoval obránce Koukal, Baránek se štěstím vytáhl na roh. Hostům otrnulo, chvílemi Ostravu přehrávali. Lipartija dal o sobě znovu vědět v 39. minutě šikovným výpadem do pokutového území, ale ve slibné střelecké pozici příliš dlouho otálel se zakončením.

Kouč Koubek svůj tým po změně stran příliš nerozhýbal ani třemi změnami. Hře chyběl spád a tempo, domácí se marně snažili vymyslet kombinaci, kterou by se dostali do týla gruzínské defenzivě. Tbilisi bylo nebezpečnější a v 66. minutě musel předvést svůj postřeh brankář Baránek, který s námahou vyškrábl trestný kop Klimiašviliho.

Baník teď čeká běloruský Mogilev
Baník se nakonec po rozpačitém výkonu nedočkal ani nejtěsnějšího vítězství a soupeř se alespoň částečně mohl rehabilitovat za ostudný debakl z prvního zápasu. "S dnešním výsledkem i průběhem hry jsem velice spokojený. Máme totiž hodně mladý kádr, po loňské sezoně nám odešlo sedm hráčů a pro většinu těchto chlapců to byly první zápasy v Evropě," řekl hostující trenér Gela Gomelauri.

V 3. předkole čeká Baník běloruský Mogilev, na jehož půdě se ostravský tým v prvním utkání představí už příští čtvrtek.

Baník Ostrava - WIT Georgia Tbilisi 0:0

Rozhodčí: Jovanetič - Jovanovič, Milovanovič (všichni Srb.). ŽK: Koukal, Frydrych, Lukeš - Čankvetadze, Mikaberidze. Diváci: 3405. První zápas: 6:0, postupuje Ostrava.

Ostrava: Baránek - Řezník, Frydrych, Neves, Koukal - Lukeš, Greguš, Wojnar (72. Hušbauer) - Fantiš (46. Zeher), Šenkeřík (58. Pilík), Vrťo. Trenér: Koubek.
WIT Georgia: Mikaberidze - Bechvaja, Lomaja, Adamadze, Majsašvili (79. Gurešidze) - Vasadze, Čankvetadze - Janelidze (75. Zakradze), Lipartija, Klimiašvili - Kvaratschelja (63. Chimakadze). Trenér: Kočlašvili.