Baník rozhodl třemi góly za devět minut, Liberec přestřílel Budějovice

Hráči Ostravy slaví Diopův (uprostřed) gól foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA - Fotbalisté Ostravy porazili v dohrávce 11. kola první ligy Příbram jasně 3:0. Baník utkání rozhodl zdrcujícím nástupem, po gólech Roberta Hrubého, Dameho Diopa a vlastní brance Jaroslava Treglera vedl už v deváté minutě 3:0. Zastřílel si také Liberec, který porazil České Budějovice 4:2.
  20:09

Dohrávky 11. kola fotbalové ligy

Ostrava - Příbram 3:0 (3:0)
Branky:
2. Hrubý, 6. Diop, 9. vlastní Tregler. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler. ŽK: Hrubý - Kingue, Tregler, Alvir. Diváci: 6250.

Liberec - České Budějovice 4:2 (2:2)
Branky:
7. Baluta, 23. Potočný, 53. Musa, 70. Mara z pen. - 14. Ledecký, 16. Brandner. Rozhodčí: Rejžek - Paták, Poživil - Houdek (video). ŽK: Hybš, Baluta, Musa, Karafiát, Fukala - Helešic, Kulhánek, Kladrubský. Diváci: 2936.

Baník zápas zlomil drtivým úvodem. Ostrava svého soupeře načala už v druhé minutě: Fleišman posadil míč do malého vápna rovnou na hlavu Hrubého, který centr snadno prodloužil do sítě.

Domácí udávali rytmus a další šanci měl Kuzmanovič, jehož ránu ale tentokrát Kočí vytáhl nad břevno. Druhý gól ve vlastní síti ale oddálil jen o pár sekund. Z aktivní levé strany Baníku se míč dostal ke Smolovi, který míč poslal pod sebe a Diop v šesté minutě z malého vápna lehce míč uklidil k tyči.

Zkázu Příbrami dokonal vlastním gólem Tregler, od kterého se nešťastně odrazil míč do sítě po střele Diopa. Baník už po devíti minutách vedl 3:0 a z obrazu hry bylo jasné, že Příbram už nepříznivý vývoj nezvrátí.

Hosté byli zralí „na ručník“ a domácí si v jejich pokutovém území dělali, co chtěli. Další gól mohl v 15. minutě přidat Smola, ale jeho hlavička těsně minula tyč. Hostující kouč Nádvorník reagoval rychlým nasazením defenzivního Dramého místo Adetunjiho, na zvrat už bylo pozdě, ale hosté alespoň přibrzdili ostravský brankostroj.

Baník měl i tak zápas naprosto pod kontrolou. Hrálo se na jednu bránu a domácí měli další šance, ale Smola ani Diop nemířili zblízka přesně a Kuzmanovičův technický pokus už ve druhé půli zmařil Kočí.

Ostrava se v závěru už nehnala za dalšími góly. Zaměřila se na defenzivu, přesto ještě mohl skórovat Holzer, ale jeho zakončení scházel větší důraz a míč na cestě do prázdné brány stihl odkopnout obránce.

Slezané doma v lize vyhráli počtvrté za sebou a jsou v tabulce pátí. Naopak hosté čtyři kola za sebou prohráli a zůstali jediným týmem, který venku v sezoně ještě nebodoval. Na čtrnácté příčce mají dvoubodový náskok na poslední České Budějovice.

Střídání vedení

V Liberci se v úvodu strhla nečekaná přestřelka. Všechno začal v sedmé minutě domácí Baluta, který dorazil do odkryté branky míč poté, co Staněk vytáhl Musovu střelu na tyč. Vzápětí domácí nepotrestali chybu v rozehrávce Dynama a Jihočeši překvapivě obrátili stav.

Ve 14. minutě po centru Kladrubského Severočeši neuhlídali střídajícího Ledeckého, který o čtyři minuty dříve nahradil zraněného Rabušice, a hostující náhradník zaznamenal svůj premiérový ligový gól.

Další útočná akce přinesla Jihočechům vedení. Po chybě domácích ve středu pole, kde jim kvůli kartám scházeli hned tři potrestaní hráči, se dostal do úniku Brandner a zkušeně překonal Nguyena.

Ostravský Diame Diop se raduje z gólu proti Příbrami
Ostravští Patrizio Stronati a Robert Hrubý slaví gól proti Příbrami

Liberec však prohrával jen sedm minut. Centr z pravé strany prošel celým hostujícím vápnem a balon hlavou uklidil do sítě Potočný, kterého nedokázal pokrýt Kladrubský.

Severočeši postupně získávali převahu a do druhé půle vstoupili tlakem. Hned po pauze Musovu dělovku z pravé strany zlikvidoval Staněk, v 51. minutě už hostujícího gólmana překonal Potočný, ale na brankové čáře dokázal míč odkopnout Sivok.

V 53. minutě už Liberec vedl. Po rohovém kopu zůstal nepokrytý na malém vápně Musa a zblízka dokonal druhý obrat v utkání. Chorvatský útočník navázal na gól z minulého kola v Opavě.

Hosté byli v druhém poločase už méně nebezpeční. Liberec většinu času kontroloval hru a v 70. minutě přidal pojistku. Z penalty, kterou zavinil faulující Kladrubský, zvýšil Mara.

Slovan si už přes několik hrubek v obraně nenechal vítězství zkomplikovat, navíc ještě pár šancí zahodil a jednou mu zkazil radost ofsajd. Liberec ve středu tabulky o skóre přeskočil Spartu, která klesla na devátou pozici.

Dynamo nevyhrálo v lize v Liberci od roku 1996 už 15 zápasů po sobě a kleslo na poslední místo tabulky.