Baník už nasadil Svěrkoše. S Brnem uhrál remízu 1:1

18:15
OSTRAVA - Fotbalisté Ostravy remizovali v 11. kole první ligy s Brnem 1:1 a protáhli své čekání na výhru už na osm utkání. Zbrojovka na Bazalech vedla po kiksu domácího brankáře Bučka a trefě Lutonského, ale Baník měl po vyrovnání k výhře blíž. Jeho velký závěrečný tlak však nepomohl zužitkovat ani uzdravený útočník Svěrkoš.

Michal Frydrych (vlevo) a Antonín Fantiš (vpravo) z Baníku a (uprostřed zleva) Milan Lutonský a Pavel Zavadil z Brna foto: ČTK

Jeden z důležitých zápasů podzimu začal Baník na lavičce už i se Svěrkošem, který se na soupisku vrátil sedm měsíců po operaci křížových vazů. Úvodní čtvrthodina se nesla pod taktovkou Ostravy, která byla silnější na míči i v mezihře.

Ostrava - Brno 1:1

Branky: 56. Frydrych - 45. Lutonský. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Mokrusch. ŽK: Frydrych - Brabec. Diváci: 7500.

Ostrava: Buček - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik, Mach - Lukeš, Greguš (33. Vašenda, 77. Svěrkoš), Droppa, Milosavljev (61. Kukec) - Majtán, Fantiš. Trenér: Látal.

Brno: Petr - Pašek, Brabec, Pernica, Husár - Mezlík, Šoljič, Zavadil, Lutonský (84. Glaser) - Škoda (90. Sus), Halaška (70. Jurdík). Trenér: Čuhel.

Hostujícího gólmana Petra, který kdysi působil na Bazalech, prověřil v sedmé minutě táhlou ranou k tyči Greguš. Neprosadil se ani Frydrych, jenž hlavičkoval přímo doprostřed brány.

Když se však domácí neuklidnili vedoucím gólem, začala se jejich převaha vytrácet a Brno srovnalo krok. Po brejku se z pravé strany dostal do solidní pozice pro zakončení ve 29. minutě Pašek, ale jeho střela minula branku i nohu nabíhajícího Škody.

Baník pak musel ze hry stáhnout zraněného Greguše, ale daleko těžší ránu musel strávit těsně před koncem poločasu. Brankář Buček se na velkém vápně místo odkopu pustil do kličkování, pod tlakem protihráče pak v tísni už balon jen posunul před Lutonského, který obloučkem z třiceti metrů trefil prázdnou branku.

Zbrojovka se ale dlouho z vedení neradovala. Domácí udeřili ze standardní situace, když Lukešův centr poslal hlavou za Petrova záda Frydrych. Za stavu 1:1 přestáli Slezané stoprocentní šanci Halašky, při níž napravil svou předchozí chybu Buček, a v závěrečné dvacetiminutovce soupeře dostali pod mohutný tlak.

Nápor Baníku výrazně vzrostl s příchodem Svěrkoše. Tečovanou ránu Droppy dokázal odvrátit Petr, který se pak vyznamenal i při gólové hlavičce Svěrkoše. A když dorážející Fantiš napnul síť, rozhodčí mu odmávali ofsajd.

Slezané tlak nezužitkovali ani v pětiminutovém nastavení a stále čekají na první domácí výhru v sezoně. O skóre aspoň poskočili na předposlední místo v tabulce před Příbram.