Plzeň v boji o titul jen remizovala se Slováckem, Olomouc vyhrála ve Zlíně 4:1

18:10aktualizováno  20:30
plzeň/praha - Fotbalisté Plzně v sobotním utkání 28. kola nejvyšší soutěže doma jen remizovala se Slováckem 1:1 a opět nevyužila šance přiblížit se titulu. Na sedmou Slavii mají nyní sedmibodový náskok na Slavii, ta však má pondělní duel na Dukle k dobru. Bod na Slavii ztrácí olomoucká Sigma, která vyhrála 4:1 ve Zlíně.

Marek Bakoš a spol. doma opět nevyhráli. foto: ČTK

Trenér Liberce Holoubek potvrdil, že po sezoně u týmu končí

Viktoria přesto může už v pondělí získat mistrovský titul, pokud „sešívaní“ v malém pražském derby prohrají s Duklou. Západočeši v jarní části nejvyšší soutěže doma vyhráli jediný z šesti zápasů.

V 70. minutě se po minele plzeňského brankáře Matúše Kozáčika jako první prosadil Filip Kubala, za osm minut srovnal střídající Tomáš Chorý. Další šance domácích výborně pochytal gólman Milan Heča.

Plzni chyběli disciplinárně potrestaní Hubník s Havlem i zranění Limberský a Hejda, takže v obraně na pozici stoperů nastoupili Řezník s Hájkem a na krajích záložníci Kovařík s Petrželou.

Evropská liga: Plzeň - Partizan Bělehrad (Hejda, Tawamba)

Slovácku zase chyběl nejlepší střelec Zajíc, kterého v útoku zastoupil Kubala.

Domácí si hned po několika vteřinách vytvořili slibnou šanci, Petrželovu střelu z úhlu však zneškodnil Heča.

Zdecimovaná plzeňská obrana dostala další ránu ve 12. minutě, kdy musel ze hry zraněný Hájek. Nahradil ho defenzivní středopolař Živulič.

Velkou chybu hostujícího stopera Krejčího nepotrestal Krmenčík a z bezprostřední blízkosti trefil jen Heču.

Plzeň - Slovácko 1:1

Branky: 78. Chorý - 70. Kubala. Rozhodčí: Příhoda - Hájek, Flimmel. ŽK: Zeman - Reinberk, Navrátil, Janošek, Šimko, Břečka, Heča, Juroška. Diváci: 10.108.
Plzeň: Kozáčik - Petržela (74. Bakoš), Řezník, Hájek (14. Živulič), Kovařík - Hořava, Hrošovský - Zeman, Čermák (54. Chorý), Kopic - Krmenčík.
Slovácko: Heča - Juroška, Břečka, Krejčí, Reinberk - Janošek - Navrátil (76. Šimko), Sadílek, Machalík (57. Hofmann), Petr (83. Vasiljev) - Kubala.

Jeho branku poté těsně minul Kovařík z přímého kopu. Převahu Viktorie gólově nevyjádřil ani Hořava, který z rohu hlavičkoval o kousek vedle.

Pět minut po pauze Hořavovu střelu zastavila tyčka a dorážející Zeman branku Slovácka přestřelil. Plzeň vzápětí podržel brankář Kozáčik proti Petrově hlavičce.

Domácí měli dál převahu i velké příležitosti, ale branka Slovácka pro ně byla jakoby zakletá. Na Krmenčíkovu hlavičku si počkal Heča, který později vychytal i Kopice.

Hosté z ničeho nic v 70. minutě otevřeli skóre. Chybující Kozáčik při rozehrávce trefil Sadílka, od kterého se míč odrazil k volnému Kubalovi a ten snadno zakončil do odkryté branky.

Okamžité vyrovnání odmítl Heča výborným zákrokem proti Krmenčíkově střele.

V 78. minutě gólman Slovácka vyrazil i Zemanův pokus, ale na dorážku Chorého, kterou ještě tečoval Krejčí, už byl krátký. Hečova ligová série bez inkasované branky se tak zastavila na 610 minutách.

Na konci měli Západočeši drtivý tlak, ale Heča skvěle zlikvidoval také ránu Kopice a dorážku Chorého.

V nastavení pak Krmenčík sám před brankou poslal míč vysoko nad břevno. Plzeň v nejvyšší soutěži neprohrála se Slováckem podvacáté za sebou, ale tentokráte dva body ztratila.

Olomouc se přiblížila na bod Lize mistrů

Fotbalisté Sigmy Olomouc zvítězili ve Zlíně 4:1 a vrátili se na třetí místo v tabulce.

K výhře Sigmě výrazně dopomohl útočník Jakub Řezníček, který vstřelil dva góly a další po jeho akci si srazil do vlastní sítě obránce Ondřej Bačo.

V 89. minutě přidal čtvrtý gól David Houska. Jediný gól Zlína zaznamenal Lukáš Železník. Sigma už osmkrát po sobě neprohrála.

Aktivně hrající Olomouc udeřila poprvé už v 7. minutě, kdy si na pravé straně Zahradníček obhodil obránce Bartošáka a Plšek našel před brankou volného Řezníčka, který otevřel skóre utkání.

Zlín - Olomouc 1:4

Branky: 52. Železník - 7. a 54. Řezníček, 42. vlastní Bačo, 89. Houska. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Vít. Bez karet. Diváci: 4112.
Zlín: Zlámal - Matejov, Bačo, Gajič, Bartošák - Jiráček, Hnaníček - Ekpai (46. Vukadinovič), Hronek, Holzer (67. Beauguel) - Železník (83. Džafič).
Olomouc: Buchta - Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček, Houska, Kalvach, Plšek (89. Yunis), Falta (80. Moulis) - Řezníček (71. Polom).

Rychle inkasovaný gól hodně srazil sebevědomí domácích fotbalistů. Snaha o přechod do protiútoků většinou končila na nepřesné kombinační souhře, nakopávané míče pohodlně sbírali zadáci Sigmy nebo končily v náruči brankáře Buchty.

Sigma hrozila rychlými akcemi po stranách, kde táhli většinu akcí Zahradníček a Falta. Vydatně jim pomáhal Řezníček, jenž stačil operovat nejen ve středu pole ale i na hrotu útoku. Obrana Ševců často působila hodně bezradným dojmem.

Ve 25. minutě propásl po sólu možnost zvýšit skóre Vepřek, když sám před Zlámalem netrefil branku. Podobnou příležitost neproměnil ve 37. minutě ani Plšek.

Důrazněji hrající Sigma tlak zúročila před přestávkou. Ve 42. minutě dostal za obranu míč Řezníček, jehož střelu stačil Zlámal vyrazit a ve snaze zabránit Řezníčkovi v dorážce si srazil míč do vlastní sítě stoper Bačo.

Po změně stran svitla na chvíli Ševcům naděje na zvrat. V 52. minutě brankář Buchta neudržel tvrdou ránu Bartošáka ze dvaceti metrů a odražený míč dorazil hlavou do sítě Železník.

Ovšem o dvě minuty později Řezníček unikl po levé straně v trestném území obešel stopera Baču a střelou k tyči přidal třetí branku Olomouce.

Zlín se ještě v závěru zápasu snažil o zvrat, v koncovce si však neporadil s brankářem Buchtou.

Ten stačil zlikvidovat vyložené šance Hronka a Železníka. Naopak v 89. minutě děravá zlínská obrana neuhlídala Housku, který prostřelil brankáře Zlámala.

Ševci stále nemají jistotu záchrany a prohrou prodloužili svou mizernou domácí bilanci, kdy po návratu do ligy na jaře ve třech sezonách ještě nevyhráli.

Baník má na sestup má už jednobodový náskok

Fotbalisté Ostravy remizovali s Libercem 1:1 a minimálně do neděle se o bod odpoutali od předposlední Karviné.

Slovan sice vedl gólem Oscara z nastavení první půle, ale v 52. minutě srovnal Tomáš Poznar a prodloužil severočeskou sérii bez výhry na šest zápasů.

Baník proti Liberci zabodoval po víc než třech letech, hosté už mají pouze vysoce teoretickou šanci na čtvrté místo a účast v Evropské lize.

Přibližně půl hodiny před utkáním se při úvodní rozcvičce obou týmů nad stadionem rozpoutala velká průtrž mračen a před blesky a přívaly vody někteří hráči i předčasně utíkali do kabin.

Trenér Baníku Ostrava Bohumil Páník.
Baník Ostrava vs. Sparta. Zleva Dyjan Carlos De Azevedo a Milan Baroš.

Se začátkem zápasu se však uklidnilo i počasí, ovšem nasákly terén místy značně ztěžoval práci s míčem.

Baník už po dvaceti minutách potkal první problém, když zřejmě vinou kluzkého terénu se při souboji zranil jeho klíčový muž a kapitán Baroš a musel střídat.

Domácí nečekanou změnu ještě nevstřebali a už mohli prohrávat. Ale po rohu a zakončení Karafiáta vytáhl výborný zákrok gólman Laštůvka.

Ostrava - Liberec 1:1

Branky: 52. Poznar - 45.+2 Oscar. Rozhodčí: Franěk - Arnošt, Pochylý. ŽK: Poznar, Pazdera - Wiesner, Pulkrab, Folprecht. Diváci: 10.155.
Ostrava: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman - Fillo, Hrubý, Hlinka (46. Jirásek), de Azevedo - Poznar (73. Granečný) - Baroš (21. Diop).
Liberec: Hladký - Coufal, Kačaraba, Karafiát, Mikula - Bosančič (67. Folprecht), Havelka - Wiesner, Oscar (70. Ševčík), Pilař (82. Bartl) - Pulkrab.

Ostravské hře scházel tah jako před dvěma týdny proti Spartě. Spíše ojediněle se ve 41. minutě do slibné možnosti propracoval Poznar, ale po rychlém brejku domácích z velkého vápna tvrdě pálil nad.

Liberec, který posledních pět kol nezvítězil, udělal v základu čtyři změny a v nastavení první půle mu přinesly efekt. Coufal centrem zprava našel ve vápně Oscara, který z první mířil přesně k tyči.

Ještě v nastavení mohla odpovědět i Ostrava, ale Diopovu hlavičku s námahou zlikvidoval Hladký.

Domácí se tudíž dočkali až v nástupu do druhého poločasu - rychlý protiútok de Azeveda a finální křížný pas Filla z pravého křídla zužitkoval Poznar.

Baník byl pokropen živou vodou, domácí v další čtvrthodině nedali soupeři vydechnout a několik situací volalo po druhém gólu.

Diop však dvakrát o centimetry minul cíl a balon ve skluzu nenapasovali do sítě ani de Azevedo a Poznar.

I když ten největší tlak Ostravy v závěru polevil, po nedorozumění v liberecké obraně mohl v 88. minutě rozhodnout Diop, ale pod tlakem nedokázal z třiceti metrů přehodit daleko stojícího brankáře.