Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Balkánské peklo jen s domácími fandy

Sport

  10:28
PRAHA - Dopadla na něj sprška sprostých slov soupeře, který mu vyčinil za nasimulovaný pád. A přišel zkrat. Jeho ruka vylétla prudce vzhůru a neomylně sevřela soupeřova nejchoulostivější místa. Červená karta. Konec v zápase i snu o účasti na mistrovství Evropy. Každý na tribuně přitom věděl, že v žádném jiném zápase by se obránce Juventusu Zoran Mirkovič takhle hloupě vyloučit nenechal.

Řádění srbských fanoušků foto: Reuters

Jenže tohle nebyl normální zápas a Robert Jarni v tu chvíli nebyl normální soupeř. Byl chladný večer 9. října 1999, ale v krvi osmatřiceti tisíc fanoušků na stadionu v Záhřebu tepala horká krev. Chorvaté se v závěrečném duelu kvalifikace utkali s nenáviděnými Srby (tehdy hrajícími s Černohorci pod hlavičkou Jugoslávie), ti nakonec i v deseti uhráli remízu 2:2 a postoupili.

Fanoušci v Bělehradě oslavili postup na úkor rivala střelbou z pistolí a demolicí dvou tramvají. "Nepřál bych této generaci hráčů, aby zažili takové nervy jako my v Záhřebu. Bylo to odporné. Hučení, nadávky. Bylo to všechno ostatní, jen ne sport," vzpomíná potrestaný Mirkovič.

Zápasy jako nášlapná mina

Současná generace ale možná zažije podobné peklo. Ruka brazilského kanonýra Ronalda při losování kvalifikace MS 2014 si totiž pohrála s historií a do skupiny A namíchala k Makedonii a Chorvatsku právě Srbsko. Tedy stejnou trojici jako před dvanácti lety.

"Zápasy se Srbskem jsou jako nášlapná mina. Jsme lepší, ale tady nejde jen o fotbal. To samé nás bohužel čeká v Makedonii. I tam je cítit nepřátelství," řekl ihned po losu chorvatský trenér Slaven Bilič. Historická nevraživost je ale oboustranná, šestnáct let po válce rozhodně nezmizela. A to i přesto, že se na diplomatické půdě v posledních letech srbsko-chorvatské vztahy zlepšily.

V lidech ale zloba zůstává a mezi fanoušky zvlášť. Pod článkem, ve kterém Mirkovič vzpomínal na zápas z roku 1999, se objevil jasný vzkaz chorvatského fanouška s přezdívkou Karlito: "Víš, co je to vendeta? Rok 1999. My jsme nezapomněli."
Grafika - srbští a chorvatští fanoušci jsou nejobávanější v Evropě

"To je prostě naše realita. Očekává se, že se obě utkání odehrají bez fanoušků soupeře," řekl LN chorvatský novinář Dražen Krušejl.
A jeho srbský kolega Vladimir Novak přikyvuje: "Je to opravdu víc než fotbal. Všichni tu očekávají, že se svazy dohodnou s FIFA a zamezí násilnostem. Stejně jako před dvanácti lety nebo v roce 1997 v pohárovém duelu Croatie Záhřeb s Partizanem Bělehrad."

Radikální fanoušci obou týmů totiž patří k nejobávanějším v Evropě. "Konkurovat" jim snad mohou jen tábory z Polska či Ruska.
"Tohle utkání je bezpochyby maximálně rizikové. Srovnatelné by snad bylo jen klání Turecka s Kyprem. Hrát bez fanoušků jednoho z týmů není dobré, ale tady je to reálné," řekl LN bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký, podle kterého je pravděpodobné, že kromě policie budou nasazeny i další bezpečnostní složky obou států.

"Situace na Balkáně je problematická. Ani vysoké tresty odnětí svobody fanoušky od násilností neodrazují," vysvětluje. Pro příklad není třeba chodit daleko. Když Srbsko loni v říjnu nastoupilo v kvalifikaci o Euro v Janově proti Itálii, musel rozhodčí ukončit utkání už v sedmé minutě. Běsnící dav nešlo zastavit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!