15. února 2010 19:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Audit ukázal nesrovnalosti v práci minulého vedení ČMFS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Výkonný výbor ČMFS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výkonný výbor ČMFS. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ŠTIŘÍN Audit fotbalového svazu ukázal nedostatky při vyúčtování účasti české reprezentace na mistrovství světa 2006 a mistrovství Evropy 2008 a také další chyby minulého vedení.

Nesprávný postup při prodeji domu v pražské Kozí ulici, řešení sporných kauz a organizační nedostatky uvnitř svazu i ve spolupráci s dceřinou marketingovou společností STES.

Forenzní audit si nechalo vypracovat po loňském zvolení nové vedení fotbalového svazu a členové výkonného výboru obdrželi jeho výsledky na dnešním jednání v hotelovém zámku Štiřín. Uvedené výtky se prý vesměs shodovaly s tím, co současní funkcionáři ČMFS už tušili.

Prodej nemovitosti v Kozí ulici
"Výtky byly hlavně ve dvou oblastech: organizační nedostatky uvnitř svazu a pak také nedořešené právní kauzy z minulosti včetně prodeje nemovitosti v Kozí ulici či nejasnosti ve vyúčtování účasti reprezentace na šampionátech v Německu v roce 2006 či Rakousku a Švýcarsku o dva roky později," uvedl po jednání místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

Auditorům se nelíbila také komunikace mezi jednotlivými odděleními svazu na jedné straně a zástupci STES na straně druhé, či zásady, jak byl za minulého vedení sestavován rozpočet. "Především v řešení některých kauz chceme mít rychle jasno. Zadáme advokátní kanceláři návrh řešení a na příštím jednání se rozhodneme o dalším postupu," řekl Rajchl.

Současné vedení se hodlá podobným chybám v budoucnosti vyhnout a už schvalování rozpočtu pro příští rok se odehrálo v jiném režimu. "K jeho sestavení jsme došli jinou cestou. Dnes jsme potvrdili, že rozpočet na letošní rok bude 200 milionů korun, zhruba o dvanáct milionů méně než ten v minulém roce," uvedl předseda svazu Ivan Hašek. Loňský rozpočet byl podle něj uzavřen s přebytkem 167.000 korun.

Granty do výše 100 milionů korun
Vyrovnaný bude i letošní rozpočet, ale bylo nutné najít úspory. "Jen na chodu sekretariátu jsme pro budoucnost ušetřili mezi pěti až šesti miliony korun ročně. Nový finanční šéf pan Kabelka bude mít přehled o toku peněz jak na svazu, tak ve STESu," řekl Rajchl, podle kterého nebude nutné sahat do mnohamilionových rezerv z minulosti, které vznikly především při prodeji domu v Kozí ulici.

ČMFS má přislíbeny granty až do výše sto milionů korun od FIFA a UEFA na výstavbu nové budovy na Strahově v sousedství dnešního sekretariátu, kde je svaz v pronájmu. "Pokud chceme granty využít, musíme začít stavět do roku 2012, stejnou sumu budeme muset sehnat také my. Zatím ale nemáme územní rozhodnutí, pak můžeme jednat," uvedl Hašek.

Jedna z výtek auditu se týkala i prodeje vstupenek. Vedení svazu řeší distribuci lístků jako jednu z priorit, ale ještě není zřejmé, pro jaký typ se rozhodne. V každém případě v budoucnu už odpadne nutnost kupovat vstupenky výhradně přes internetovou stránku ČMFS.

Šéf disciplinárky hodlá potřít simulování
Na jednání ve Štiříně vystoupil také šéf disciplinární komise Jiří Golda, který hodlá i v budoucnu tvrdě trestat úmyslné zákroky a na jaře se chystá více zaměřit na simulování. "Připravuje také novelu současného disciplinárního řádu, který začne platit od léta. Bude v ní zahrnut i zákaz sázení na stejnou soutěž, v níž fotbalista hraje," řekl Hašek.

Vedení svazu rovněž ocenilo futsalisty za zisk bronzových medailí na nedávném mistrovství Evropy. Každý z hráčů dostane 10.000 korun.

Výkonný výbor se také domluvil, že do června, kdy oslaví první rok své fotbalové vlády, připraví strategický plán na další roky. "Podle něj bychom se chtěli řídit v dalších letech. Měl by nám ukázat, kam chceme směrovat," prohlásil místopředseda Rajchl.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz