Atlético vyřadilo favorizovaný Bayern. I přes porážku míří do finále

22:45aktualizováno  23:00
MNICHOV - Fotbalisté Atlética Madrid se stali prvním finalistou Ligy mistrů. Španělský celek prohrál v dnešní odvetě semifinále na půdě Bayernu Mnichov 1:2, ale po vítězství 1:0 z úvodního zápasu postoupil díky většímu počtu vstřelených branek venku. Domácí dnes vedli od 31. minuty po trefě Xabiho Alonsa, ale Atlético po pauze z první šance vyrovnalo zásluhou Antoina Griezmanna a bavorskému týmu už poté gól Roberta Lewandowského nestačil. Domácí Thomas Müller za stavu 1:0 nedal penaltu, stejně jako hostující Fernando Torres v závěru.

Antoine Griezmann oslavuje branku foto: Reuters

Finálový soupeř Atlética vzejde ze středeční odvety mezi Realem Madrid a Manchesterem City. Úvodní duel v Anglii skončil bez branek. Finále je na programu 28. května v Miláně.

Atlético si zahraje ve finále potřetí v historii a bude usilovat o premiérový triumf. V roce 1974 ani předloni vítěznou trofej nezískalo. Bayern potřetí za sebou vypadl v semifinále se španělským soupeřem, vloni nestačil na Barcelonu a předloni na Real Madrid.

V základní sestavě Bayernu na rozdíl od úvodního utkání nastoupil kanonýr Müller a právě on měl první velkou šanci. Po nákopu uzdraveného stopera Boatenga se ve 20. minutě dostal za obranu Atlética, přiťukl míč spoluhráči v útoku Lewandowskému, ale hostující gólman Oblak zasáhl.

Bayern v úvodu dominoval a v 31. minutě smazal ztrátu z úvodního duelu. K přímého kopu těsně za vápnem se postavil Xabi Alonso, bránícímu Giménezovi prošel míč ve zdi mezi nohama a Oblak nedokázal na změnu směru střely zareagovat. Atlético inkasovalo po dlouhých 632 minutách.

Giménez prožil černou tříminutovku, protože při rohovém kopu zatáhl domácího Martíneze a sudí Cakir nařídil pokutový kop. Müller ale proti Oblakovi neuspěl a neproměnil třetí z posledních pěti penalt za Bayern.

Hosté v Mnichově 53 minut téměř nic nepředvedli, ale poté nečekaně udeřili z brejku. Griezmann převzal na hranici ofsajdu míč po Torresově přihrávce a v samostatném úniku nedal Neuerovi šanci. Díky svému devátému gólu se stal historicky nejlepším střelcem Atlética v Lize mistrů.

Bayern v tu chvíli potřeboval k postupu vstřelit další dvě branky, madridský celek přitom inkasoval třikrát pouze v jediném utkání této sezony. Na rozdíl jedné trefy se domácí přiblížili k postupu v 74. minutě, kdy po centru a Vidalově vyhrané hlavičce dorazil míč do sítě hlavou Lewandowski a vstřelil svůj devátý gól v této sezoně Ligy mistrů.

V 83. minutě sudí Cakir písknul penaltu i pro Atlético, přestože Martínez zastavil nedovoleně Torrese ještě před vápnem. Sám faulovaný ale zahrál pokutový kop špatně a Neuera nepřekonal. Bayern si poté vytvořil velký tlak, ale postupový gól už nepřidal.