Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Atletický šampionát v ‚městě železa‘: skvělé talenty, podivná sudí i nebezpečné prkno

Sport

  10:54
PRAHA - Víkend patřil v moravskoslezském Třinci atletům. A na místním atletickém oválu se před parádní atmosférou česká elita skutečně činila. Co letošní šampionát pod otevřeným nebem přinesl?

Nikola Bendová, která na atletickém MČR vyhrála v neděli dvoustovku. foto: ČTK

Parádní výkony v technických disciplínách

Nedělní odpoledne bylo doslova rekordní přehlídkou. Tyčkařský souboj žen mezi Romanou Maláčovou a Amálií Švábíkovou, ve kterém druhá jmenovaná dvakrát posunula hranici juniorského českého rekordu strhl celý stadion.

Mimochodem, teprve sedmnáctiletý talent patřící stejně jako Maláčová USK Praha letos vládne juniorským tabulkám a kdo ví, třeba ještě způsobí podobný poprask jako její švédský vrstevník Armand Duplantis, který výkonem 590 cm vládne letošním seniorským tabulkám a je také novým juniorským světovým rekordmanem.

Jen pro úplnost, ten ženský juniorský je 471 cm a drží jej Finka Wilma Murto, která se ale letos zatím hodně trápí.

Činili se také oštěpaři – Barbora Špotáková si výkonem 64,09 metrů vytvořila osobní rekord v letošní sezoně a zařadila se na páté místo evropských tabulek. Jakub Vadlejch vyhrál za 87,07 metrů, opět překonal hranici 87 metrů a přiblížil se na metr a půl rekordu šampionátu svého trenéra Jana Železného.

Český šampion v hodu oštěpem Jakub Vadlejch.

Staronová česká oštěpařská šampionka Barbora Špotáková.

„Jsem spokojený, že mi létá stabilně tak daleko. Ještě je stále na čem pracovat, ale věřím, že všechno vyladím směrem k mistrovství světa. Každý závod si užívám, to je můj recept na současnou pohodu. A také příprava bez zranění,“ řekl Vadlejch po závodě, kdy ocenil také německého vládce sezony Thomase Röhlera: „Hází skvěle technicky, má hod skvěle načasovaný, hezky se na něj kouká.“

Rekord šampionátu pak hodil v obrovské pohodě závodící koulař Tomáš Staněk, který předvedl ve druhé sérii hodil 21,61 metrů, čímž vymazal z rekordních tabulek Remigia Machuru a jeho výkon 21,19 cm z roku 1987.

Nezaostávali ani sprinteři

Už v sobotu překvapil čtvrtkař Pavel Maslák druhým místem na stovce, kterou prolétl za 10,3 sekundy. V neděli pak v rozběhu dvoustovky stlačil svůj čas hluboko pod 21 sekund, ten finálový pak dostal na hranici 20,46 sekundy, což je letos 14. nejlepší čas venkovní sezony. A hlavně nový národní rekord.

„Škoda, že jsem přepálil start, mohlo to být ještě rychlejší. A také, že nefoukalo na náš závod do zad, ale proti. Věřil jsem, že by to mohlo být pod 20,40 sekundy,“ řekl rodák z Karviné, který závodil před svými rodinnými příslušníky. „Maminka tady byla také, tak nevím, jestli vařila a co na mě čeká doma za odměnu k jídlu,“ dodal Maslák, kterého už ve čtvrtek čeká další závod v norském Oslu.

Ženskou dvoustovku pak ovládla juniorka Nikola Bendová, jejíž výkon 23,38 sekundy je jak osobním, tak českým národním rekordem v této věkové kategorii. Osobní rekordy si vylepšily v tomto závodě i čtyři její soupeřky, sezónní maximum na této trati pak zapsala v rámci přípravy také šestá Zuzana Hejnová.

„Vůbec to nechápu, když jsem se podívala na výsledkovou tabuli, tak jsem nevěřila vlastním očím, běželo se mi úžasně, byla tady fantastická atmosféra,“ řekla stále ještě sedmnáctiletá „ďáblice“ z PSK Olymp Praha. V evropských tabulkách ji sice patří „až“ 27. místo, v její věkové kategorii ale momentálně není rychlejší sprinterky. „Co dál? Vyhrát juniorskou Evropu i svět a tak dál,“ usmívala se při otázce týkající se jejích dalších cílů.

Juniorka Nikola Bendová slaví seniorský atletický titul na dvoustovce.

Nejlepší výkon v rámci domácího šampionátu pak zapsal mílař Filip Sasínek. Hodonínský přízrak, který loni šokoval na ostravské Zlaté tretře vyhrál závod na 1500 metrů časem 3:43.51 minuty, čímž překonal čtyřicet let staré maximum Tomáše Linharta o plnou vteřinu. Poprvé v kariéře se pod 50 vteřin dostal na čtvrtce s překážkami hradecký Vít Müller (49,92 sekundy).

Skvělé nedělní počasí a fanoušci

Zatímco v sobotu to vypadalo nad městem železa nedaleko česko-polských hranic na konec světa, v neděli panovalo nádherné, letní počasí. Důstojnost šampionátu pak dodala i skvělá atmosféra v hledišti. Hlavní tribuna byla vlastně po celý program „vyprodaná“ do posledního místečka, svahy za sektory pro technické disciplíny se pak vždy zaplnily ve chvíli, kdy potřebovali atleti a atletky v sektorech fanouškovskou podporu.

Problémy s prknem u koulařů

Tomáš Staněk sice ukázal skvělou formu hodnou nového českého rekordmana a lídra evropských a třetí muž světových tabulek, věřil si ale na víc. Proti ale bylo prkno v koulařském sektoru.

„Prkno vůbec nedrželo, bylo na dvou malých hřebících, takže pořád vyskakovalo. Když jsem šel potom trochu po výkonu a skočil jsem do něj, tak se uhnulo a já si málem zlomil kotník. Člověk pak už přece jen nechtěl riskovat.“ zlobil se dnes šestadvacetiletý obr z USK Praha.

Koulař Tomáš Staněk na mistrovství republiky 2017.

„Naštvalo mě to hodně, je to ostuda pořadatelů, ovlivnilo to celou naši soutěž, tohle by se asi nemělo na takových závodech stát, možná ani na ‚veřejkách‘. Snad bude pata až ji zaleduji v pohodě,“ dodal rozčarovaně.

Nepřesná rozhodčí ve výškařském sektoru

Zbytečnou nervozitu v jinak jasném závodě výškařek způsobila rozhodčí s praporky. Ta totiž držela bílý praporek netradičně ve vodorovné poloze při celém průběhu skoku závodnice a při případně úspěšném pokusu jej pouze zvedla do svislé polohy.

A ve dvou totožných situacích se pak zachovala rozdílně. Když teprve patnáctiletá plzeňská Linda Suchá skákala druhý pokus na výšce 168 cm, laťka po dvou vteřinách spadla a rozhodčí ukázala neúspěšný pokus, byť se její trenér hodně rozčiloval. Suchá následně tuto výšku překonala a konečným výkonem 172 cm si vylepšila osobní maximum.

Rozhodčí (v bílém) během výškařského závodu.

Na výšce 180 cm se situace opakovala při prvním pokusu nakonec stříbrné Nikoly Strachové. Ta lýtky laťku pořádně rozkývala, ta ale nakonec zůstala na stojanech zhruba tři vteřiny a k zemi šla přesně ve chvíli, kdy rozhodčí zvedla bílý praporek. Tento pokus tak zůstal platný. Ani zde by nakonec na výsledcích nic nezměnilo, Strachová si nakonec s ohledem na vývoj soutěže zajistila druhé místo za suverénní Michaelou Hrubou už na předchozí výšce.

Každopádně od dalších pokusů této dvojice přece jen již zmíněná rozhodčí začala praporky držet tradičním způsobem, tedy kolmo k zemi a rukou pohnula až ve chvíli, kdy byla přesvědčena o tom, zda byl pokus platný, či nikoliv.

Smolař Tesař

V rozbězích na 400 metrů překážek si počínal staroboleslavský Jan Tesař suverénně, ve finále pak měl třetí nejrychlejší startovní reakci. Sedmadvacetiletý závodník hodně toužil po domácím titulu, jenže závod mu absolutně nevyšel.

Zakopl už na první překážce, což ještě ustál, ovšem absolutně vypadl z rytmu a při náběhu do druhé zatáčky pak ve snaze dotahovat ztrátu na nakonec vítězného Müllera opět zakopl o překážku a tentokrát už skončil na tartanu. Bylo po nadějích. Dvojnásobný domácí šampion na hladké čtvrtce premiérový nad překážkami do své sbírky nepřidal.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...