Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Atletická senzace. Tyčkařka Švábíková je juniorskou mistryní světa

19:30
tampere - Amálie Švábíková se stala v Tampere juniorskou mistryní světa ve skoku o tyči. Osmnáctiletá atletka USK Praha dnes ve Finsku jako jediná překonala laťku ve výšce 440 centimetrů a soutěž nakonec vyhrála v národním juniorském rekordu 451 cm. Pro českou atletiku vybojovala šestou zlatou medaili z MSJ v historii.

Vítězná radost Amálie Švábíkové. foto: atletika.cz/CPA Erben

Švábíková navázala na předloňský titul výškařky Michaely Hrubé, juniorskými mistry světa před tím byli také desetibojař Jiří Sýkora a chodkyně Anežka Drahotová (oba 2014), Denisa Rosolová ve skoku do dálky (2004) a oštěpařka Jarmila Klimešová (2000).

Švábíková ve Finsku potvrdila roli spolufavoritky coby třetí juniorka letošních světových tabulek.

„Je to neskutečné. Já jsem si přála třeba medaili, zaskákat na medaili, ale že vyhraju, to je asi sen každého a jsem strašně ráda,“ radovala se Švábíková v rozhovoru pro Českou atletiku.

Soutěž přitom zahájila chybou na základní výšce 410, ale příštích pět pokusů zvládla.

„Trošku jsem si oddychla, když jsem založila. Ale nečekala jsem, že to pak všechno půjde napoprvé, protože ty nervy a ta hlava..., to je strašné ve finále,“ svěřila se.

Amálie Švábíková na MČR v Třinci v objetí se šťastnou maminkou.
Amálie Švábíková na MČR v Třinci se svým trenérem Pavlem Beranem starším.

Další nezdary si připsala až jako jistá vítězka při snaze o osobní maximum 451, než napotřetí opět uspěla. Jednou se pak rozběhla i proti laťce ve výšce 460 cm.

„Řekla jsem si, že už nemůžu nic ztratit. Že k tomu padne ještě český rekord, to byla třešnička na dortu. Moc jsem si svoje poslední juniorské mistrovství užila,“ doplnila.

Soutěž vyhrála před největší papírovou favoritkou Lisou Gunnarssonovou ze Švédska, jež stejně jako bronzová Alice Moindrotová z Francie zdolala 435 cm.

Švábíková se letos představí i na mistrovství Evropy v Berlíně. To bude její druhý start na vrcholné seniorské akci. Loni byla nejmladší tyčkařkou na MS v Londýně, kde ale skončila v kvalifikaci už na základní výšce 420 cm.

Předtím zažila zklamání na MEJ v Grossettu, kde jako spolufavoritka skončila výkonem pouhých 405 cm pátá. V roce 2016 jí stejný výkon stačil na bronz z dorosteneckého ME a také byla sedmá na MSJ v Bydhošti.