Arsenal řekl „dost“ a bez Rosického ukončil vítěznou sérii City

Petr Čech

19:03
MANCHESTER - Dvanáct zápasů v řadě neprohráli. Až ve 22. kole anglické ligy poznali fotbalisté Manchesteru City přemožitele. V nedělním šlágru totiž podlehli Arsenalu 0:2. City tak na druhém místě ztrácí pět bodů na vedoucí Chelsea. Český záložník Tomáš Rosický se v základní sestavě Arsenalu potřetí v řadě neobjevil.

Nacho Monreal z Arsenalu a Edin Džeko ze City foto: Reuters

Dvakrát a dost. Český reprezentační kapitán Tomáš Rosický se po dvou zápasech nevešel do základní sestavy Arsenalu. Přestože v minulém klání proti Stoke podal dobrý výkon, v duelu proti druhému Manchesteru City ho nahradil uzdravený Aaron Ramsey, který se na hřišti objevil naposledy 6. prosince.

Manchester City se musel obejít bez produktivního záložníka Yaya Tourého, jenž reprezentuje Pobřeží slonoviny na Africkém poháru národů. Naopak v základní sestavě se po šesti týdnech objevil Sergio Agüero, který doléčil zraněné koleno.

Domácí ale v prvním poločase nepotvrdili svou sílu v ofenzivě, hrozil naopak Arsenal. Giroudova hlavička ještě brankou neskončila, skóre se však měnilo po kontaktu Kompanyho s Monrealem ve vápně City. Brankář Hart při následné penaltě Cazorly sice vystihl směr, míč ovšem zastavit nedokázal.

Po změně stran se domácí hnali za vyrovnáním, ale Agüera i Navase vychytal Ospina, který už podruhé dostal přednost před polským gólmanem Wojciechem Szczesnym.

Krátce po příchodu Rosického na hřiště Arsenal navýšil své vedení. Po standardní situaci Cazorly se v 67. minutě hlavou trefil Giroud.

Arsenal tak po výhře 2:0 přerušil vítěznou sérii Manchesteru City a posunul se na páté místo před Tottenham. Naopak Citizens nyní ztrácí na vedoucí Chelsea pět bodů.

Fotbalisté West Hamu porazili v anglické lize Hull 3:0 a poprvé po čtyřech utkáních naplno bodovali. West Ham nevyužil úvodní tlak ke vstřelení rychlého gólu a dění na hřišti se poté poměrně vyrovnalo. Po změně stran se ale svěřenci Sama Allardyce dočkali a šance „Tygrů“ na body utnuli hned třemi brankami.

Ve 49. minutě otevřel skóre Andy Carroll, jenž vstřelil také jedinou branku svého týmu v minulém kole na hřišti Swansea (1:1). Od té doby „Kladiváři“ na hřišti dominovali a převahu ztvrdili slepenými góly v 69. a 72. minutě, o které se postarali Morgan Amalfitano a Stewart Downing.

Že by Chelsea v průběhu sezóny měnila brankářskou jedničku? Petr Čech využil v minulém kole proti Newcastlu lehké zranění belgického mladíka Thibauta Courtoise a předvedl parádní výkon. A v dalším kole proti Swansea se v základní sestavě objevil znovu.

„Thibautovo zranění je mnohem lepší, ale netrénoval naplno, proto znovu nastoupil Petr Čech. S jeho výkony jsem velmi spokojený. Je jistý a má formu,“ pochválil trenér José Mourinho Čecha, který vychytal už 165. čisté konto v zápasech Premier League a už jen pět mu chybí k vyrovnání rekordu soutěže Davida Jamese.

Český reprezentační gólman si připsal čtvrtý letošní start v Premier League. A opět neinkasoval. Chelsea na hřišti Swansea udeřila už v úvodní minutě, kdy se trefil Oscar. Brazilský záložník poté skóroval ještě jednou, a to ve 36. minutě.

Dva góly si v první půli připsal také se sedmnácti brankami průběžně nejlepší střelec anglické ligy Diego Costa. Drtivě vítězství podrthl poté v 80. minutě Schürrle.

„Byl to náš nejhorší výkon v sezoně. Omluvil jsem se Josému, že jsme jim nebyli důstojným soupeřem, a omlouvám se i fanouškům. Je to má zodpovědnost,“ prohlásil trenér Swansea Garry Monk.

Po třech zápasech se dočkali výhry také fotbalisté Manchesteru United, kteří porazili předposlední Queens Park Rangers 2:0. Svěřence Louise van Gaala sice musel v prvním poločase několikrát podržet brankář De Gea, po přestávce se ale prosadil střídající Fellaini a v závěru výhru potvrdil mladíček Wilson. „Red Devils“ před večerním zápasem Southamptonu poskočili na třetí místo.

Z toho je však Southampton brzy opět odsunul, když získal tři body po výhře nad Newcastlem 2:1. Hlavní hvězdou střetnutí byl nizozemský záložník Eljero Elia, který za Southampton nastoupil teprve ve druhém zápase po příchodu na hostování z Werderu Brémy. Předtím čekal na ligový gól od září 2013. „Saints“ zvítězili popáté ze šesti zápasů.

Tottenhamu situaci zkomplikoval záložník Sunderlandu Sebastian Larsson, který při srovnání na 1:1 zaznamenal už svůj 11. gól z přímého kopu v anglické lize. Více branek z přímých kopů zaznamenaly jen legendy David Beckham (15), Gianfranco Zola a Thierry Henry (oba 12).

Skvělý kousek se povedl hráčům Crystalem Palace, kteří otočili utkání na půdě Burnley, ačkoliv po šestnácti minutách prohrávali 0:2.

Výsledky 22. kola anglické ligy:

Aston Villa - Liverpool 0:2 (24. Borini, 79. Lambert), Burnley - Crystal Palace 2:3 (12. Mee, 16. Ings - 28. a 87. Gayle, 48. Puncheon), Leicester - Stoke 0:1 (63. Krkic), QPR - Manchester United 0:2 (58. Fellaini, 90.+4 Wilson), Swansea - Chelsea 0:5 (1. a 36. Oscar, 20. a 34. Diego Costa, 79. Schürrle), Tottenham - Sunderland 2:1 (3. Vertonghen, 88. Eriksen - 31. Larsson), Newcastle - Southampton 1:2 (29. Gouffran - 14. a 62. Elia), West Ham United - Hull 3:0 (49. Carroll, 69. Amalfitano, 72. Downing), Manchester City - Arsenal 0:2.