Arsenal i Liverpool na úvod jen remizovaly

18:51aktualizováno  21:00
LONDÝN - Spolufavorité na titul Arsenal a Liverpool vstoupili do nové sezony anglické fotbalové ligy jen remízami. Liverpool i s čtyřmi letními posilami v základní sestavě doma pouze remizoval se Sunderlandem 1:1. Arsenal pak hrál 0:0 na půdě Newcastlu, když dohrával poslední čtvrthodinu bez vyloučeného Gervinha.

Luis Suarez (vpravo) foto: Reuters

Premiéru v týmu Kennyho Dalglishe si na Anfield Road odbyli záložníci Charlie Adam, Stewart Downing a bek José Enrique. Poslední z debutujících, středopolař Jordan Henderson, přišel v létě do z týmu dnešního soupeře Sunderlandu za 20 milionů liber.

Liverpool se mohl do vedení dostat už v 6. minutě, když Luis Suárez zahrával penaltu poté, co ho při sólovém úniku stáhl hostující Kieran Richardson. Uruguayský mistr Jižní Ameriky však vysoko přestřelil. Chuť si spravil už o sedm minut později, když tečoval přímý kop Adama a vstřelil první gól nové sezony Premier League.

Vydařenější debut než liverpoolští hráči však prožila sunderlandská akvizice z Birminghamu Sebastian Larsson, který krátce po přestávce vyrovnal krásným volejem.

V sestavě Arsenalu nechyběl český záložník Tomáš Rosický, který už po minutě hry mohl otevřít skóre, ale svou střelu z 20 metrů poslal těsně vedle. Celkem strávil na hřišti 85 minut, ale ani on ani nikdo jiný na hřišti cestu do branky nenašel.

Výsledky 1. kola

Blackburn - Wolverhampton 1:2 (20. Formica - 22. Fletcher, 47. Ward),
Fulham - Aston Villa 0:0, Liverpool - Sunderland 1:1 (12. Suárez - 57. Larsson),
QPR - Bolton 0:4 (45. Cahill, 67. vlastní Gabbidon, 70. Klasnič, 79. Muamba),
Wigan - Norwich 1:1 (21. Watson z pen. - 45. Hoolahan
Newcastle - Arsenal 0:0.

Tlak Arsenalu přibrzdilo vyloučení Gervinha, který se snažil vymodlit penaltu a následně se dostal do potyčky s domácím Bartonem. Sudí však vyloučil jen útočníka z Pobřeží slonoviny.

Červenou kartu navíc mohl už o pár minut dřív dostat jiný hráč Arsenalu Alexandre Song, který dupl Bartonovi na nohu. Jeho zákrok však rozhodčímu unikl.

Zápas Aston Villy na hřišti Fulhamu znamenal soutěžní premiéru pro oba trenéry. Souboj svěřenců hostujícího Alexe McLeishe a domácího Martina Jola skončil bez branek. Do nominace domácích se nevešel český reprezentační záložník Marcel Gecov, který nedávno přišel z Liberce.

Hned v prvním zápase bodoval nováček z Norwiche, který uhrál ve Wiganu remízu 1:1. Domácí sice poslal do vedení z penalty Ben Watson, těsně před poločasem ale věnoval soupeři vyrovnání brankář Wiganu Alí Al-Habsí, který srazil míč přímo před Wese Hoolahana. Ten se stal první střelcem "Kanárků" v Premier League od roku 2005.

Naopak pořádným výpraskem se do první ligy vrátili po 15 letech Queens Park Rangers. První branku jim dal sice hostující Gary Cahill z Boltonu těsně před přestávkou, v druhé půli ale brankář Patrick Kenny inkasoval ještě třikrát. Jeho konkurent Radek Černý se nedostal ani na lavičku náhradníků.

Utkání mezi Tottenhamem a Evertonem bylo kvůli nepokojům v Británii odloženo.