Argentina smetla Paraguay a je ve finále Copy América

9:03
CONCEPCIÓN (CHILE) - Fotbalisté Argentiny deklasovali v semifinále Copy América Paraguay 6:1. O titul jihoamerického šampiona, který mohou získat po 22 letech, si v sobotu zahrají s hostitelem turnaje Chile.

Hráč Argentiny Sergio Aguero se raduje z vstřeleného gólu v semifinálovém zápase proti Paraguayi na Copa América 2015. foto: Reuters

První trofej se seniorskou reprezentací má na dosah Lionel Messi. Bývalý čtyřnásobný nejlepší fotbalista světa sice proti Paraguayi neskóroval, ale podílel se hned na pěti gólech.

Argentinci v předchozích čtyřech zápasech na turnaji v Chile dali dohromady čtyři branky, v úterý ale rozehráli střelecký koncert. V 15. minutě otevřel skóre Marcos Rojo po Messiho centru z trestného kopu. Pak hvězdný útočník Barcelony vyslal do šance Javiera Pastoreho, který zvýšil na 2:0.

Nutné střídání

Další ranou pro Paraguayce bylo nucené střídání útočníků Derlize Gonzáleze a Roqueho Santa Cruze, kteří opustili trávník kvůli zraněním. Santa Cruze nahradil Lucas Barrios a gólem krátce před přestávkou dal finalistům minulého ročníku turnaje ještě naději.

Po pauze už ale byli Argentinci k nezastavení. O další dva góly se postaral Ángel di María. V 53. minutě Messi parádně prošel paraguayskou obranou a vybídl ke skórování Pastoreho, jehož pokus brankář Justo Villar ještě vyrazil, ale Di María už pohodně poslal míč do sítě.

Messi rozjel i další gólovou akci, kterou po Di Maríově centru zakončil přesnou hlavičkou Sergio Agüero. Debakl Paraguaye dokonal střídající Gonzalo Higuaín.

Přesnost při střelách

„Věděli jsme, že góly přijdou. Hráli jsme dobře už předtím, dostávali se do šancí a dneska jsme konečně i stříleli branky,“ uvedl Messi, který dosud v reprezentačním dresu vyhrál jen olympijské zlato v Pekingu a mistrovství světa fotbalistů do 20 let.

„Musíme v těchhle výkonech pokračovat. Hráči byli dneska před brankou přesní a efektivní,“ řekl argentinský kouč Gerardo Martino. Navzdory jasné výhře našel i nedostatky. „Málo jsme presovali, ať už to bylo na naší, nebo jejich polovině hřiště. S výsledkem jsem spokojený, ale když je potřeba něco vylepšit, udělám to, ať je skóre jakékoli,“ prohlásil Martino.

Nejlepší tým na světě

„Byla to pořádná nakládačka, ale Paraguayci musí být pyšní na tenhle tým, který se bude dál zlepšovat. Hráli jsme proti nejlepšímu týmu světa. Byli lepší úplně ve všem,“ konstatoval argentinský trenér paraguayské reprezentace Ramón Díaz.

Argentina útočí na patnácté vítězství na jihoamerickém šampionátu, kterým by vyrovnala rekord Uruguaye. Copu América vyhrála naposledy v roce 1993, od té doby žádnou cennou trofej nezískala. Před finále může Messiho a spol. povzbudit pohled do statistik. Předchozí čtyři turnaje na chilské půdě ovládli právě Argentinci a se svým nadcházejícím soupeřem na jihoamerickém šampionátu nikdy neprohráli.