5. července 2010 15:01, aktualizováno  16:26 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ankety Hráč roku FIFA a Zlatý míč France Football se spojí ve Zlatý míč FIFA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Messii a jeho Zlatý míč.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Messii a jeho Zlatý míč. | foto: ČTK

JOHANNESBURG Prestižní fotbalové ankety pořádané mezinárodní federací FIFA a magazínem France Football se od příštího roku spojí v jednu, která se bude jmenovat Zlatý míč FIFA. Její první vítěz bude vyhlášen 10. ledna v Curychu, který pravidelně hostil ceremoniál FIFA.

Dohodu o sjednocení anket dnes oznámili šéf fotbalové federace Sepp Blatter a vydavatelka francouzského odborného časopisu Marie-Odile Amauryová. "Od ledna budeme udělovat jednu cenu pro nejlepšího hráče světa," uvedl Blatter v dějišti mistrovství světa v Jihoafrické republice.

O vítězi budou rozhodovat fotbaloví novináři (jako dosud v anketě France Footballu) a reprezentační trenéři a kapitáni 208 národních mužstev, kteří hlasovali v anketě FIFA. Pod názvem Zlatý míč byla dosud známá anketa France Footballu, který ji vyhlašoval pravidelně od roku 1956.

Zpočátku se týkala jen evropských fotbalistů, později hráčů působících v Evropě a v posledních letech fotbalistů z celého světa. V listině vítězů jsou i čeští zástupci Josef Masopust (1962) a Pavel Nedvěd (2003). FIFA začala udělovat cenu Hráč roku před 19 lety. Nejprve v anketě hlasovali pouze reprezentační trenéři, od roku 2004 mohli tipovat i kapitáni národních týmů.

Posledním vítězem obou konkurenčních anket byl Argentinec Lionel Messi. V minulých pěti letech kraloval na obou frontách vždy stejný hráč. Zatímco Zlatý míč byl ryze mužskou záležitostí, FIFA zachová i ženskou kategorii. "Zlatý míč může být jen jeden, jméno pro cenu fotbalistek ještě najdeme," uvedl Blatter. Vyhlášeni budou rovněž nejlepší trenér a jedenáctka roku.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz