Anglické týmy neměly svůj den

23:27
Londýn/Řím - Favorizovaní fotbalisté Chelsea si zkomplikovali cestu do semifinále Ligy mistrů. Na svém stadionu v prvním čtvrtfinálovém utkání s Valencií jen remizovali 1:1 poté, co až po přestávce kanonýr Drogba odpověděl na krásnou střelu Silvy, který v prvním poločase překonal Petra Čecha. Manchester United dokonce vyšel v Římě naprázdno po prohře 1:2 od AS.

Hráči Valencie slaví gól foto: CARL DE SOUZA AFP

Chelsea se vysněný zisk trofeje opět vzdálil. Loni londýnský klub vyřadila Barcelona, nyní stojí před kolapsem s dalším španělským týmem Valencií. Ta přijela na Stamford Bridge výrazně oslabena, protože kouč Quique Sánchez Flores postrádal zraněné Baraju, Edua a především kanonýra Morientese, ale i dvojici potrestaných rváčů Navarra s Marchenou.

Ani domácí kouč José Mourinho neměl k dispozici zdaleka kompletní kádr, chyběli mu zranění Essien a Robben.

Domácí začali aktivně a již v desáté minutě se dral důrazně do šestnáctky Ševčenko, po souboji s jedním obránců se míč dostal ke Kalouovi a při Caňizaresovi stálo štěstí, když zazvonil jen o břevno jeho branky.

Španělský klub ale nepřijel jen bránit a po akci Silvy s Villou pálil střelec Valencie jen těsně vedle Čechovy branky. Po půlhodině už ale domácí hlediště oněmělo. Silva přešel přes svého strážce Mikela a nádhernou křížnou střelou nedal Čechovi šanci. Domácím se podařilo vyrovnat poměrně rychle po změně stran. Caňizaresův výkop vrátil do šestnáctky zpět Ashley Cole, obránce Ayala na míč nedoskočil a Drogba ukázal, jakou má pro Chelsea cenu. Hlavičkou přeloboval španělského brankáře a připsal si šestý gól v devátém zápase tohoto ročníku. To však bylo ze strany domácích vše a po závěrečném hvizdu šli do kabin spokojenější hosté.

Manchester v deseti
Ani vedoucí celek anglické ligy Manchester na Olympijském stadionu v Římě nepřesvědčil, ale branka vstřelená na soupeřově hřišti mu dává před odvetou slibné postupové vyhlídky. Římští hráči, kteří v minulém kole překvapivě vyřadili Olympique Lyon, se pustili s velkou vervou i do anglického velkoklubu. S maskou na obličeji hrající Rumun Chivu hned v páté minutě vystřelil těsně vedle tyče Van der Saara.

Nejaktivnější však byl kapitán Totti, který se snažil pálit ze všech pozic, ale i s jeho trestným kopem z 26 metrů si Van der Saar poradil. V útoku United se snažil Rooney, ale jeho šanci brankář Doni včasným vyběhnutím zlikvidoval. Ve 34. minutě ale akcie Manchesteru poklesly, protože Scholes dostal od německého rozhodčího Fandela druhou žlutou kartu a musel předčasně pod sprchy.

Ještě do přestávky využil početní převahu Brazilec Taddei. Po hodině hry vlil naději do žil hostů Rooney svým prvním gólem v tomto ročníku Ligy mistrů, ale domácí kouč Spalletti měl šťastnou ruku při střídání, protože v 66. minutě po čtyřminutovém pobytu na trávníku zajistil výhru Říma Černohorec Vučinič.

Výsledky - čtvrtfinále:
FC Chelsea - FC Valencia 1:1 (0:1)

Branky: 53. Drogba - 30. Silva. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.) ŽK: Drogba, Diarra - Albelda, Silva, Ayala. Diváci: 42.500.

Sestavy:
Chelsea: Čech - Diarra, Carvalho, Terry, A. Cole - Mikel (74. J. Cole) - Ballack, Lampard, Kalou (74. Wright-Phillips) - Drogba, Ševčenko. Trenér: Mourinho.

Valencie: Caňizares - Miguel, Ayala, Del Horno, Moretti - Joaquin (87. Viana), Albiol, Albelda, Vicente (58. Angulo) - Villa (90. López), Silva. Trenér: Flores.

AS Řím - Manchester United 2:1 (1:0)
Branky: 44. Taddei, 66. Vučinič - 60. Rooney. Rozhodčí: Fandel (Něm.). ŽK: Perrotta - Scholes, Solskjaer, Heinze. ČK: 34. Scholes. Diváci: 60.000.

Sestavy:
AS Řím: Doni - Casetti, Wilhelmsson (62. Vučinič), Mexes, Panucci - De Rossi, Chivu - Taddei (82. Rosi), Perotta, Mancini - Totti. Trenér: Spalletti.

Manchester: Van der Sar - Brown, Ferdinand, O'Shea, Heinze - Ronaldo, Carrick, Scholes, Giggs (77. Saha) - Rooney, Solskjaer (72. Fletcher). Trenér: Ferguson.