Čech byl znovu neprůstřelný. Chelsea zdolala Everton 1:0

Petr Čech

23:00aktualizováno  11. února 23:21
LONDÝN/PRAHA - Fotbalisté Chelsea s Petrem Čechem v brance porazili v anglické lize Everton 1:0 Willianovým gólem z předposlední minuty. I po 25. kole udrželi v čele tabulky sedmibodový náskok na mistrovský Manchester City, který zvítězil na hřišti Stoke 4:1.

Petr Čech při jednom ze svých zákroků. Střílel Romelu Lukaku foto: Reuters

Čech tentokrát dostal přednost před jedničkou Courtoisem a zasáhl do pátého ligového utkání v sezoně. Trenér José Mourinho, jehož tým příští týden čeká úvodní osmifinále Ligy mistrů s Paris St. Germain, dal poprvé šanci i zimní posile z Fiorentiny Cuadradovi.

Anglická fotbalová liga - 25. kolo

Chelsea - Everton 1:0 (89. Willian), Manchester United - Burnley 3:1 (6. a 45.+3 Smalling, 82. Van Persie z pen. - 12. Ings), Southampton - West Ham United 0:0, Stoke - Manchester City 1:4 (38. Crouch - 33. a 70. z pen. Agüero, 55. Milner, 76. Nasri), Crystal Palace - Newcastle 1:1 (71. Campbell - 42. Cissé), West Bromwich - Swansea 2:0 (60. Ideye, 74. Berahino), Arsenal - Leicester 2:1 (27. Koscielny, 41. Walcott - 61. Kramarič), Hull - Aston Villa 2:0 (22. Jelavič, 74. N'Doye), Sunderland - QPR 0:2 (17. Fer, 45. Zamora), Liverpool - Tottenham 3:2 (15. Markovič, 53. Gerrard z pen., 83. Balotelli - 26. Kane, 61. Dembélé).

Český reprezentační gólman už v osmé minutě vykopl pokus bývalého spoluhráče Lukakua a pozorný byl i v dalších minutách. Chelsea zlomila odpor hostů až těsně před koncem, když Brazilec Willian i za pomocí teče propálil do té doby výborného gólmana Howarda. Krátce předtím byl po druhé žluté kartě vyloučen záložník Evertonu Barry.

„Tenhle zápas byl jen o prvním gólu a ten jsme vstřelili,“ řekl Čech v rozhovoru pro BT Sport. „Everton hrál celé utkání brilantně a ztížil nám to. Museli jsme čekat na šanci, která přišla až v samém závěru,“ přidal dvaatřicetiletý brankář Chelsea.

„Citizens“ v domácí soutěži ukončili sérii čtyř zápasů bez výhry. V první půli sice na gól Agüera odpověděl domácí Crouch, ale druhý poločas patřil obhájci titulu. Mezi střelce se zapsali záložníci Milner a Nasri, svůj druhý zásah z penalty přidal argentinský kanonýr Agüero. Svěřenci Manuela Pellegriniho zvítězili na stadionu Stoke poprvé po šesti duelech a svou bilanci v historii Premier League zaokrouhlili na tisíc bodů.

Druhý manchesterský celek United doma zdolal 3:1 Burnley a vrátil se na třetí místo. Už v páté minutě musel zraněného Jonese vystřídat Smalling, jenž se stal hrdinou utkání. Obránce „Rudých ďáblů“ několik vteřin po svém nástupu na hřiště otevřel skóre. Ve dvanácté minutě sice vyrovnal Ings, ale Smalling v nastavení první půle přidal druhou trefu opět přesnou hlavičkou. Osm minut před koncem pojistil náskok United proměněnou penaltou Van Persie.

Již v úterý hráči Arsenalu porazili 2:1 poslední Leicester a jsou pátí. Český reprezentační kapitán Tomáš Rosický odehrál celé utkání a dostal žlutou kartu.

Arsenal zvládl velmi dobře první poločas, v němž se ujal vedení díky gólům Laurenta

Usmířili si tak fanoušky po sobotní porážce v derby s Tottenhamem, který tentokrát naopak vyšel bodově naprázdno a klesl na šestou pozici. Koscielného a Thea Walcotta. Oba připravil německý mistr světa Mesut Özil. V druhé půli snížila svým prvním gólem za Leicester lednová posila z Chorvatska Andrej Kramarič, ale svěřenci trenéra Arséna Wengera si tři body vzít nenechali.

Spurs prohráli 2:3 na hřišti Liverpoolu, jehož vítězný gól vstřelil v 83. minutě Mario Balotelli. Italský útočník skóroval v lize poprvé od svého srpnového příchodu na Anfiled z AC Milán.