15. října 2009 7:37 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ANALÝZA: Viníci reprezentačního selhání? Rada, bázlivost i hráči

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 89Diskuse
Odcházející trenér Ivan Hašek a jeho asistent Michal Bílek. I jeho nástupce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odcházející trenér Ivan Hašek a jeho asistent Michal Bílek. I jeho nástupce? | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Barošova nepřesná hlavička v Severním Irsku, Jarolímova tyčka proti Slovensku nebo Slepičkova tutovka v Polsku. Čeští fotbalisté mohou po včerejšku litovat každé zahozené šance, ale příčinu svého neúspěchu musí hledat jinde. Kde? Lidové noviny nabízejí deset důvodů, proč se světový šampionát musí obejít bez Česka.

Zvolení Petra Rady: Trenér bez respektu nemohl uspět. Rada neměl jasnou vizi, kudy by se měl národní tým ubírat, a do historie se zapsal jako jeho nejméně uspěšný trenér. Zásadní chybu však udělalo spíš bývalé vedení svazu, které nezkušeného kouče do čela reprezentace vyneslo. Rada pak dělal jen to, co bylo v jeho silách.

Hra na remízy: Doma vyhrávat a ­na hřištích soupeřů uhrát remízu. Tak zřejmě kalkuloval Rada, když si pochvaloval bod ze Severního Irska a Slovinska. Místo toho měl v ­tu chvíli zvonit na poplach. Bázlivost a hra na jistotu se nevyplatily.

Absence Rosického: Kreativita, jistota a gólové přihrávky. To všechno bez zraněné hvězdy v reprezentaci nebylo. Čekání na Rosického však mělo ještě jeden závažnější důsledek: nekonečné hledání náhrady zakrylo důležitější úkoly.

Příliš slabá skupina: Paradox? Nikoliv. Hráči už při losu podlehli dojmu, že "se tam prostě zase nějak dostanou". Z bestarostného snění se probudili až přiliš pozdě.

Nedůvěra veřejnosti: I slepý by poznal, že v českém fotbale nebylo něco v pořádku. Nedůvěřivost, vztek a skepse na tribunách národnímu týmu příliš nepomáhaly.

Morálka hráčů: V jednom měl "provizorní" kouč Straka pravdu: pro hráče musí být šance reprezentace otázkou cti. Dlouho to totiž neplatilo. Večírek po porážce se Slovenskem je důkazem, že si z neúspěchů velkou hlavu nedělali.

Porážka v derby: Rozhodující moment celé kvalifikace. Tvrdá rána od Slováků na Letné připravila fanoušky o hrdost, Radu o práci a český tým o reálnou naději na postup. V té chvíli hráčům poprvé došlo, že jim postup může skutečně utéct.

Uražený Baroš: Byl ukřivděný a­ měl pocit, že mu všichni hází klacky pod nohy. Spíš než s obranou soupeře bojoval Milan Baroš celou kvalifikaci s novináři a podle toho pak vypadala i jeho bilance. Změnil se až s příchodem Haška.

Ustrašenost: Stejní hráči, kteří loni v srpnu přehráli Anglii, většinu času budili dojem, že si ani neumí kloudně přihrát. Tlak, který hráče drtil, zvyšoval ještě Rada teorií o tom, že po něm někdo stále "jde".

Haškova minela: Hra na vysokého Kollera na Slovensku nefungovala a český tým přišel o drahocených 56 minut. To zřejmě rozhodlo o tom, že klíčové tři body nezískal.

  • 89Diskuse