12. července 2010 17:59 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

ANALÝZA LN: Cesta Španělů ke slávě? Trpělivost a sehranost

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Španělsko - Nizozemsko (Španělé s trofejí). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Nizozemsko (Španělé s trofejí). | foto: Reuters

PRAHA Do elitního klubu zemí, které se mohou pyšnit titulem fotbalového mistra světa, se po dvanácti letech znovu protlačil nováček. Fotbalisté Španělska se však včerejším triumfem zapsali do historie ještě něčím jiným: vůbec poprvé vyhrál světový šampionát tým, který do něj vstoupil porážkou. Proč se to Španělům podařilo? LN vybraly šest důvodů.

Efektivní styl hry. Nepředváděli stejně úchvatný fotbal jako předloni na mistrovství Evropy, někdy Španělé dokonce nudili. Jistě, znovu ve středu hřiště udivovali sérií krátkých přihrávek, ale oproti Euru to byly spíš jen záblesky. Nátlakový fotbal tentokrát vyměnili za méně riskantní hru založenou na pečlivém držení míče. To Španělé na turnaji dovedli k­ dokonalosti teorii "pokud soupeř nemá míč, nemůže vám dát gól".

DÁLE ČTĚTE

Trpělivost. Do finále je dovedly tři těsné výhry 1:0, stejným výsledkem nakonec zvítězili noví šampioni také v boji o zlato. Španělé navíc o svých výhrách ve vyřazovací části rozhodli vždy až v poslední půlhodině. I­to ukazuje na jejich trpělivost. Budoucí mistři světa nepropadali panice, hráli s chladnou hlavou a podvědomě počítali s tím, že alespoň jeden gól vstřelí vždy. Jako by ani nešlo o to, jestli jejich soupeř udělá chybu – ale kdy ji udělá.

Sehranost. Schválně si znovu prohlédněte španělskou sestavu ze včerejšího finále – z jedenácti hráčů jich sedm patří Barceloně, další tři oblékají dres Realu Madrid. Španělé těží z obrovské sehranosti. Jsou na sebe zvyklí z ligy, ve stejném složení navíc v národním týmu hrají poslední tři roky. Hrají instinktivně, automaticky. Anglický deník Guardian trefně poznamenal, že "hrát proti Španělům je stejné jako hrát šachy proti počítači: pokaždé jen bezmocně zíráte na tu strojovou dokonalost".

Španělsko - Nizozemsko (Iniesta střílí branku).

Výjimečná generace. Casillas, který chytá v životní formě, tvořiví elegáni Iniesta a Xavi nebo dravý útočník Villa. A k tomu ještě Puyol, Ramos, Pedro nebo Torres. Španělský fotbal má momentálně k dispozici výjimečnou generaci hráčů, kterou se nikdo jiný nemůže pochlubit. Úspěchy sbírala už na juniorské úrovni, a když předloni dokráčela k titulu na Euru, bylo jasné, že nepůjde o poslední úspěch.

David Villa. Ze španělské party nejvíce vyniká útočník David Villa. Čekalo se, že bez Torrese nebude ani on příliš vidět, jenže on nastřílel pět gólů a stal se jedním ze čtyř nejlepších střelců turnaje. Barcelona za něj už před šampionátem Valencii zaplatila přes miliardu korun a udělala dobře. Dnes by byl Villa mnohem dražší.

Ideální jedenáctka šampionátu podle LN - závěr turnaje.

Euro 2008. Je to už dávno, ale právě dva roky starý triumf položil základ ke včerejšímu úspěchu. Španělé tehdy prolomili prokletí na velkých turnajích, které je provázelo 44 let, a zbavili se těžké koule u nohy. Jako by v té chvíli poprvé uvěřili ve vlastní schopnosti. Ty schopnosti, které je také včera dovedly k poháru, o­němž sní miliony fotbalistů po celém světě.

Najdete na Lidovky.cz