Rozsíval s Chicagem postupuje, ve 2. kole play off je i Anaheim

8:48aktualizováno  11:10
NEW YORK - Hokejisté Anaheimu a Chicaga si v nedělních zápasech play off NHL vybojovali postup do druhého kola. Ducks otočili utkání s Dallasem a po výhře 5:4 v prodloužení zvítězili v sérii 4:2 na zápasy, stejně jako obhájci Stanleyova poháru z Chicaga, kteří porazili St. Louis 5:1.

Hokejisté Chicaga Blackhawks Patrick Sharp (vlevo) a Michal Rozsíval foto: Reuters

Anaheim prohrával v Dallasu dlouho o dva góly. Po první třetině vedli Stars 3:1, po druhé 4:2. Stejný stav svítil na ukazateli ještě v 58. minutě. Jenže pak předvedli "Kačeři" bleskový obrat - 130 sekund před závěrečnou sirénou snížil Nick Bonino, a když zbývalo do konce základní hrací doby 24 sekund, vyrovnal při power play Devante Smith-Pelly. Vítězný a postupový gól pak vstřelil hned ve třetí minutě prodloužení opět Bonino.

Trenér Anaheimu Bruce Boudreau po zápase přiznal, že v obrat skóre už moc nevěřil. "Člověk samozřejmě pořád doufá. Ale upřímně řečeno, opravdu jsem si nemyslel, že se nám podaří vyrovnat," prohlásil Boudreau.

Podobné pocity měl i autor rozhodujícího gólu. "Stále tomu nemůžu uvěřit. Mám z toho husí kůži. Dát postupový gól v play off, na to si jako malé dítě hrajete před barákem. A teď je to realita," radoval se Bonino.

Anaheimu v utkání nejspíš prospěla výměna brankáře. Kouč Boudreau ve 31. minutě po čtvrtém inkasovaném gólu vystřídal Frederika Andersena a poslal do branky veterána Jonase Hillera.

Švýcarský gólman, který předtím naskočil v sérii jen jednou na deset minut, ve zbytku zápasu neinkasoval a zneškodnil všech 12 střel. "Je to skvělý pocit. Myslím, že jsem tam měl pár dobrých zákroků," radoval se Hiller, který v základní části odchytal 29 utkání.

V kabině Dallasu samozřejmě zavládlo velké zklamání. "Je těžké prohrát sérii, když člověk ví, jak dobře jsme celou dobu hráli. Ale něco málo nám chybělo," litoval trenér Lindy Ruff. "Dnes ráno před zápasem jsme se zrovna bavili o našich závěrech zápasů. A pak nedokážeme udržet dvě minuty před koncem vedení 4:2. Někdy je hokej krutý. A tohle bylo opravdu hodně kruté," dodal Ruff.

Sestřih z utkání Dallas - Anaheim

Chicago rozhodlo šestý duel se St. Louis čtyřmi góly ve třetí třetině, když po dvou byl stav nerozhodný 1:1. Hned v první minutě třetí dvacetiminutovky dostal Blackhawks do vedení Jonathan Toews, za dalších 77 sekund zvýšil na 3:1 Patrick Sharp a ve 48. minutě přidal další pojistku Andrew Shaw po asistenci Michala Rozsívala. V 58. minutě uzavřel skóre Duncan Keith.

Úřadující vítězové Stanley Cupu tak vyhráli čtyři zápasy v řadě poté, co prohráli na ledě soupeře úvodní dva duely série. St. Louis ztratilo vedení 2:0 na zápasy už druhý rok po sobě, loni stejným způsobem prohrálo sérii s Los Angeles. Radost z toho může mít kouč české reprezentace Vladimír Růžička, jemuž přibyly potenciální posily pro mistrovství světa - útočník Vladimír Sobotka a obránce Roman Polák.

"V prvních dvou zápasech jsme nehráli nejlépe a dobře jsme si to uvědomovali. Ale v play off se nehraje na čtyři vítězství pro nic za nic. Není to sprint, ale maraton. Už máme nějaké zkušenosti a věděli jsme, že nic není ztraceno," prohlásil hrdina večera Duncan Keith, který kromě gólu přidal tři asistence.

Velkou zásluhu na úspěchu Blackhawks měl také brankář Corey Crawford, který si připsal 35 zákroků, zatímco jeho protějšek Ryan Miller čelil jen 27 střelám. "První dvě třetiny na ledě dominoval soupeř, pak jsme se ale našli a odehráli možná nejlepší třetinu v celé sezoně," uvedl trenér Chicaga Joel Quenneville.

Anaheim se v dalším kole utká s vítězem série San Jose - Los Angeles, Chicago narazí na lepšího z dvojice Colorado - Minnesota.

Sestřih z utkání Chicago - St. Louis

Postupový mečbol vybojovali v neděli New York Rangers, kteří porazili Philadelphii 4:2 a vedou v sérii 3:2 na zápasy. Domácí hokejisté si vybudovali klíčový náskok během 36 minut, po nichž vedli už 3:0. "Letci" pak sice dokázali snížit na rozdíl jediného gólu, při power play ale pečetil výhru Rangers střelou do prázdné branky Brian Boyle.

Sestřih z utkání New York Rangers - Philadelphia

Výsledky NHL

Východní konference - 5. zápas

New York Rangers - Philadelphia 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky: 12. M. Staal, 29. B. Richards, 37. Moore, 60. Boyle - 40. Lecavalier, 59. Giroux. Střely na branku: 22:26. Diváci: 18.006. Stav série: 3:2.

Západní konference - 6. zápasy

Chicago - St. Louis 5:1 (1:1, 0:0, 4:0)

Branky: 5. Bickell, 41. Toews, 43. Sharp, 48. Shaw (Rozsíval), 58. Keith - 17. Oshie. Střely na branku: 27:36. Diváci: 22.144. Konečný stav série: 4:2.

Dallas - Anaheim 4:5p (3:1, 1:1, 0:2 - 0:1)

Branky: 6. a 31. Daley, 11. Eakin, 20. Garbutt - 18. a 60. Smith-Pelly, 58. a 63. Bonino, 24. Lovejoy. Střely na branku: 24:30. Diváci: 19.323. Konečný stav série: 2:4.