Američané s Korejci prohrávali, poté je smetli rekordně 13:1 a jsou ve čtvrtfinále

23:15
Herning (Dánsko) - Hokejisté Spojených států amerických porazili na mistrovství světa ve skupině B Koreu 13:1. Spolu se Švédy, kteří hrají skupinu A, zůstávají jedinými neporaženými týmy turnaje. Američané inkasovali jako první, pak si rekordní kanonádou turnaje zajistili postup do čtvrtfinále.

Cam Atkinson střílí osmý gól USA v zápase proti Koreji. foto: Reuters

Fantastický start na šampionátu prožil teprve dvacetiletý obránce Charlie McAvoy, jenž posílil zámořský výběr po vyřazení Bostonu z play off NHL.

Spoluhráč českých hvězd Davida Pastrňáka a Davida Krejčího si připsal pět bodů za dva góly a tři nahrávky. Zcela totožně si vedl i kapitán Američanů Patrick Kane.

USA - Korea 13:1 (4:1, 4:0, 5:0)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku, skupina B, Herning)

Branky a nahrávky: 9. A. Lee (D. Larkin, J. Gaudreau), 13. P. Kane (J. Gaudreau), 14. McAvoy (P. Kane, J. Gaudreau), 20. McAvoy (Kreider, D. Larkin), 24. D. Ryan (Martinez), 28. Coleman (Martinez, White), 29. P. Kane (McAvoy), 33. Atkinson (P. Kane, McAvoy), 46. T. Thompson (Milano, N. Jensen), 47. Atkinson (P. Kane, McAvoy), 50. Pionk (Butcher), 52. D. Ryan (DeBrincat, Pionk), 59. Milano (DeBrincat, T. Thompson) - 6. An Čin-hi (Kim Sang-uk, Kim Won-čon). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:11. Využití: 5:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7563.

USA: Darling - Martinez, McAvoy, Butcher, C. Murphy, N. Jensen, Pionk, Hughes - Atkinson, White, P. Kane - A. Lee, D. Larkin, J. Gaudreau - Kreider, D. Ryan, DeBrincat - Gibbons, Coleman, Milano - T. Thompson. Trenér: Jeff Blashill.

Korea: Dalton (28. Pak Song-če) - I Ton-ko, Kim Won-čon, Regan, O Hjon-ho, Plante, So Jong-čon, Song Hjong-Čchol - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, I Čong-hjon - Radunske, An Čin-hi, Swift - Šin Sang-hun, Pak U-sang, Šin Sang-u - Kim Won-čong, Pak Čin-kjo. Trenér: Pek Či-son.

Američané zasypali branku Korejců, kteří dosud v Herningu nebodovali, celkem 57 střelami. Byl to však jejich soupeř, kdo slavil jako první, protože v šesté minutě využil přesilovku An Čin-hi a zaznamenal do Darlingovy sítě celkem třetí gól týmu při debutu Korejců mezi elitou MS.

V polovině deváté minuty vyrovnal Lee a pak už byli američtí hráči nezastavitelní.

Na přelomu 13. a 14. minuty využili během 33 vteřin shodně přesilovku pět na tři Kane a po něm McAvoy, který stihl ještě do přestávky dát i druhou trefu.

V úvodu druhé třetiny sice dostal za faul vysokou holí dva menší tresty Milano, ale Ryan i přes hru v oslabení zvýšil na 5:1.

Krátce po skončení Milanova trestu přidal další gól Coleman, čímž skončilo účinkování Daltona v korejské brance. Nahradil ho Pak Song-če.

Ani tomu se ale nevedlo o moc lépe. Již po 95 sekundách ho poprvé prostřelil Kane při početní výhodě. Ještě do druhé přestávky si pak Amneričané znovu zahráli v pěti proti třem a Atkinson navýšil vedení favorita už na 8:1.

Američané byli při chuti i v závěrečném dějství, kdy se prosadili Thompson, podruhé v zápase Atkinson, Pionk, druhým gólem v utkání Ryan a vše dovršil v samém závěru Milano.