První desítka šampionátu. Rusové zostudili Dány, zámořské celky se lehce trápily

18:00aktualizováno  22:00
PETROHRAD - Hokejisté Ruska deklasovali na mistrovství světa v Moskvě Dánsko 10:1 a posunuli se na druhé místo ve skupině A s dvoubodovou ztrátou na Českou republiku. Pět kanadských bodů si připsali Vadim Šipačov a Artěm Panarin. Šipačov vstřelil dvě branky a přidal tři asistence, Panarin ke gólu přidal čtyři finální přihrávky.

Ruská radost. foto: ČTK/AP

Domácí reprezentanti vykročili za výhrou již ve 3. minutě, kdy otevřel skóre Marčenko. Rusové měli v první třetině drtivou střeleckou převahu a proměnili ji i v další dva góly. Nielsena v dánské brance překonal nejprve v přesilovce Čudinov a poté se trefil Zajcev. O všechny trefy se postarali obránci.

Zápas MS v hokeji 2016 - USA vs Francie (radost Američanů).
Zápas MS v hokeji 2016 - USA vs Francie.

Ve druhé třetině sice Dánové nejprve přežili dvě oslabení a poté snížili na 1:3, žádné drama se v Ledovém paláci ale nekonalo. Mozjakin v přesilové hře získal sborné zpět tříbrankové vedení a poté domácí rozjásali fanoušky dalšími třemi trefami. Pětatřicetiletý Mozjakin se zároveň podle ruských webů „přehoupl“ přes hranici tisíce kanadských bodů v kariéře.

Ani druhá přestávka střelecký koncert domácích nezastavila. Rusové hráli efektně i efektivně a Šipačov ke dvěma asistencím přidal dvě branky. Zatímco Nielsen si zápas „užil“ až do konce, Bobrovskij přenechal místo v brance Sorokinovi.

Mistrovství světa v hokeji v Rusku

Skupina A - Moskva:

Rusko - Dánsko 10:1 (3:0, 4:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 3. Marčenko (Dadonov, Zajcev), 13. Čudinov (Šipačov, Panarin), 14. Zajcev (Burmistrov), 31. Mozjakin (Dacjuk, Ljubimov), 34. Mozjakin (Dacjuk, Bělov), 34. Širokov (Vojnov), 38. Dadonov (Šipačov, Panarin), 42. Šipačov (Dadonov, Panarin), 45. Šipačov (Panarin, Dadonov), 56. Panarin (Vojnon, Šipačov) - 30. J. Hansen (Eller, Ehlers). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Fraňo - Lederer (oba ČR), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 3:8. Využití: 4:0. Diváci: 11.022.

Rusko: Bobrovskij (47. Sorokin) - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Antipin - Sannikov, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin - Plotnikov, Burmistrov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.

Dánsko: S. Nielsen - M. Lauridsen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, D. Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen - Aagaard. Trenér: Jan Karlsson.

Skupina B - Petrohrad:

USA - Francie 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 35. Wideman (Foligno, Larkin), 37. Murphy (Matthews, Vatrano), 40. Compher (Hendricks, Motte), 42. Skjei (Larkin). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 4287.

USA: Condon - Wideman, Hanifin, Murphy, Skjei, Warsofsky, Santini, McCabe - Maroon, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Vatrano - Motte, Compher, Hendricks - Connor, Hinostroza, Wood - Fasching. Trenér: John Hynes.

Francie: Hardy - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude-Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, S. Treille - Y. Treille, Meunier, Perret - Claireaux, Ritz, Desrosiers - Berthon, Lamperier, Bertrand - Bozon. Trenér: Dave Henderson.

Kanada - Německo 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 4. Hall (Murray), 24. Perry (Duchane, Brassard), 44. Hall (McDavid, Matheson), 47. Jenner (Rielly, Brassard), 54. Ceci (O'Reilly) - 32. Reimer (Noebels, Kahun), 38. Akdag (Gogulla, Schütz). Rozhodčí: Kubuš (SR), Wehrli - Kaderli (oba Švýc.), Ritter (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5369.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba, Hutton - Stone, Reinhart, Domi - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Perry, Brassard, Hall. Trenér: Bill Peters.

Německo: Pielmeier - Boyle, Akdag, Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Ankert - Noebels, Draisaitl, Macek - Schütz, Hager, Gogulla - Kink, M. Goc, Seidenberg - Reimer, Kahun, Rieder - Fauser. Trenér: Marco Sturm.

Účet zápasu uzavřel v další početní výhodě v 56. minutě Panarin. Dánové mohli výsledek kosmeticky upravit v přesilovce pět na tři, Sorokina však překonat nedokázali.

Američané rozhodli ve druhé třetině

Po bezbrankové první třetině rozhodl odpolední duel skupiny B mezi Amerikou a Francií zámořský celek třemi góly v posledních šesti minutách druhé dvacetiminutovky, čtvrtý zásah přidali Američané hned v úvodu poslední části. Čisté konto udržel brankář Mike Condon.

„Byl to skvělý týmový výkon. Snažili jsme se hrát naši hru a dělat to, co je pro vítězství potřeba. A jsme rádi, že se to podařilo,“ řekl Condon, jemuž k nule stačilo jen 19 zásahů.

V úvodní třetině měl favorit mírnou střeleckou převahu a patřila mu ve třetí minutě i první slibná šance, v níž si však Wood vylámal zuby na brankáři Hardym. Zahanbit se však nenechal ani jeho protějšek Condon, když se o jeho překonání snažil Auvitu. Ještě před první přestávkou o sobě dal vědět autor hattricku z minulého utkání Francouzů Sacha Treille, i tentokrát byl však Condon na místě.

Francouzi zlobili favorita i ve druhém dějství, skóre však zůstávalo beze změn. Pak už se však Američané dočkali. Ve 35. minutě využil přesilovku Wideman a odstartoval skvělou pasáž svého celku. V polovině 37. minuty Matthews nabil ideálně Murphymu, jenž propálil vše před sebou.

Hardy pak při oslabení Francouzů vychytal Larkina, ale pět vteřin před přestávkou nestačil na ránu Comphera. „Prvních třicet minut jsme odehráli solidně. Brankář si připsal pár výborných zákroků a my jsme měli k dispozici i několik přesilovek, které jsme ale nevyužili. To bylo klíčové. Kdyby se nám podařilo skórovat, mohl to být jiný zápas,“ uvedl útočník Francie Pierre-Edouard Bellemare.

Čtvrtou trefu přidali svěřenci Johna Hynese ve druhé minutě závěrečné části, kdy dvaadvacetiletý obránce Brady Skjei od modré propálil puk až do branky.

Také ve večerním zápase petrohradské skupiny slavil zámořský celek, když Kanada porazila 5:2 Německo. Obhájci titulu v součtu s loňskou cestou za zlatem vyhráli na šampionátu počtrnácté za sebou.

Kanada dál na MS jen vítězí

Němci sice ze stavu 0:2 dokázali vyrovnat na 2:2, ale ve třetí třetině třikrát inkasovali. Kanada pokračuje bez ztráty a vrátila se do čela skupiny B. Dva góly vítězů dal útočník Taylor Hall.

Kanaďané měli dobrý nástup do zápasu, když ve čtvrté minutě otevřel skóre Hall, jenže jako kdyby pak nabyli dojmu, že už vše půjde samo. V osmé minutě mohl vyrovnat Akdag, gólman Talbot však vytáhl výtečný zákrok. Fauser pak dokonce dostal kotouč za jeho záda, jenže nohou a sudí po kontrole na videu jeho zásah kvůli úmyslnému kopnutí neuznali.

V úvodu druhé části si oba celky zahrály přesilovku, pouhé dvě vteřiny před vypršením té kanadské zvýšil kapitán zámořského celku Perry. Němci však nerezignovali. Poté, co Ceci minul a hra se otočila na druhou stranu, zcela volný Reimer bombou bez přípravy ve 32. minutě snížil. V polovině 38. minuty si pak z druhé vlny najel do útočného pásma Akdag a vymetl horní roh Talbotovy branky.

Vyrovnání Kanaďany nabudilo, McDavid krátce před přestávkou sice ještě neuspěl, ale Hall ve 44. minutě už zamířil přesně a zapsal se podruhé mezi střelce. Ve 47. minutě navíc zvýšil úspěšně tečující Jenner a zápas se začal znovu odvíjet očekávaným směrem. Když se pak v 54. minutě nechytatelně při přesilovce trefil Ceci, bylo rozhodnuto.