MS v hokeji: Slováci schytali debakl 0:6 od Ruska, Slovinsko sestupuje

14:36aktualizováno  19:20
KOLÍN NAD RÝNEM/PRAHA - Hokejisté USA po velmi rozpačitém a nekoncentrovaném nástupu do zápasu prohrávali s Lotyšskem 0:2 a 1:3, díky zlepšení v druhé části ale přece jen zvítězili 5:3 a zajistili si místo ve čtvrtfinále MS. V dalším utkání porazili Finové Lotyšsko 3:2 po prodloužení, Slováci pak nestačili na Rusko a prohráli vysoko 0:6 a v přímém souboji o udržení ve světové skupině Bělorusko porazilo Slovince 5:2.

Běloruský gólman Kevin Lalande. foto: AP/ČTK

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Lotyšsko - USA 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Blugers (Bičevskis), 21. Daugavinš (Džerinš, Roberts Bukarts), 32. Cibulskis (Indrašis) - 29. Compher (Lee), 34. Bjugstad (Schmaltz, Keller), 39. Gaudreau (Trouba, Bjugstad), 57. Copp (Hellebuyck), 59. D. Larkin. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Iverson (Kan.) - Jensen (Dán.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 17 936.

Rusko - Slovensko 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Dadonov (Gusev, Šipačov), 14. Dadonov (Gusev, Šipačov), 20. Mironov, 23. Kučerov (Tkačov, Kiselevič), 33. Tělegin (Zub, Plotnikov), 56. Gavrikov (Šipačov, Dadonov). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Piechaczek - Kohlmüller (oba Něm.), Ritter (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 18 591.

Skupina B (Paříž):

Norsko - Finsko 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Bastiansen (Nörstebö), 60. Martinsen - 26. Hietanen (Aho, V. Lajunen), 29. Honka (Ohtamaa, Hännikäinen), 62. Hännikäinen (Pyörälä). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kubuš (SR) - Dědulja (Běl.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 6:7, navíc Ohtamaa (Fin.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 8108.

Slovinsko - Bělorusko 2:5 (2:1, 0:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Jeglič (Verlič, Sabolič), 20. D. Rodman (Kovačevič, Pretnar) - 14. Pavlovič (Šinkevič, Linglet), 21. Kovyršin (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 30. Pavlovič (Šinkevič), 39. Šinkevič (Pavlovič, Linglet), 40. A. Stas (Stefanovič). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.) Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:5, navíc Robar (Slovin.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7158.

Nováček mezi elitou Slovinsko sice vedl po první třetině 2:1, ale v druhém dějství inkasoval čtyři góly a zápas ztratil.

Bělorusové se díky první výhře na turnaji bez ohledu na výsledek svého posledního duelu udrží v případě, že ve skupině A neskončí poslední pořadatel příštího světového šampionátu Dánsko nebo když sedmý tým v Kolíně nad Rýnem nebude mít lepší bilanci než oni. V úterý ještě hrají s Norskem.

V klíčové bitvě o udržení měli první možnost ve třetí minutě Slovinci, ale Robar ztroskotal na Lalandeovi. Slovinci se po faulech Gregorce a Kranjce ubránili téměř čtyři minuty v oslabení včetně čtyř vteřin ve třech proti pěti. Ve 14. minutě už se Bělorusové radovali, když z levého kruhu trefil protější horní roh Pavlovič.

V 17. minutě při Chenkelově vyloučení vyrovnal Jeglič, který po Saboličově střele a Verličově přihrávce zamířil do odkryté branky. Tým Nika Zupančiče ještě 45 vteřin před první pauzou otočil stav, když Rodman využil přesnou střelou clony před Lalandem.

Druhé dějství ovládli Bělorusové. Už po 29 vteřinách po akci uzdraveného Andreje Kosticyna zblízka vyrovnal Kovyršin. Bělorusové se ubránili při trestu Lisovce a v polovině zápasu se dočkali vedení. Šinkevičův zblokovaný pokus poslal do odkryté branky Pavlovič, jenž se radoval z druhé trefy v utkání a čtvrté na turnaji.

Odpovědět se snažil Sabolič, ale v 39. minutě Slovinci prohrávali už o dva góly. Pavlovičovu přihrávku usměrnil za Krošelje Šinkevič. Osud Slovinců prakticky zpečetil 17 vteřin před koncem druhé třetiny Stas, který při Robarově trestu vleže doklepl puk do prázdné branky.

Snaha Slovinců ve třetí třetině už byla marná. V 47. minutě při Drozdově trestu zamířil Kovačevič do horní tyče a Bělorusové už náskok bez problémů uhájili.

Rusové dominovali, po dvou třetinách vedli nad Slovenskem 5:0

Rusové bez zraněného Mozjakina od začátku bavili vyprodanou halu s 18.591 diváky v ochozech skvělým hokejem. Už po 72 vteřinách je za tříbodovým ziskem nasměroval snadnou trefou do prázdné branky Dadonov, jehož při přečíslení našel místo zakončení nečekanou přihrávkou Gusev. V polovině 14. minuty se úspěšný střelec dočkal znovu, když ho Gusev vybídl další skvostnou nahrávkou, v tomto případě od zadního hrazení.

Nedlouho poté měli Slováci velké štěstí, když po příležitosti Guseva dojíždějící Čerešňák srazil kotouč těsně vedle tyče do spodního oblouku branky. Přesto Rusové ještě do první přestávky rozhodli: Mironov nahodil puk od modré čáry, ten prošel skrz tři hráče před brankovištěm a gólman Július Hudáček neměl šanci zareagovat.

Slováci Rusům nestíhali.

Kvůli potížím s kvalitou ledové plochy a nutné opětovné úpravě rolbou začala druhá třetina s výrazným zpožděním. Ruské hokejisty to však ani v nejmenším nevykolejilo. V končící 23. minutě se prosadil Kučerov, jemuž sudí po poradě s kolegou u videa posvětili sporný zásah bruslí.

Gólman Hudáček si pak poradil se seriálem šancí v ruském podání a snížit mohl naopak Miklík, jeho dobře mířenou střelu ale Vasilevskij ztlumil ramenem. Další možnosti měli Haščák a z bekhendu Bližňák, jenže ruský gólman byl bezchybný. Ve 33. minutě si našel odražený puk Tělegin a o slovenského gólmana z nulového úhlu zvýšil už na 5:0. Při přečíslení dvou na jednoho pohotově zakončil ze vzduchu Hrnka, ale opět bez efektu.

Ve třetí třetině proměnili Rusové zápas v exhibici a bavili se kombinacemi přes mnohé palebné pozice, z nichž už mohli zakončovat. Dadonov rozezvučel tyč, pár minut poté mu radost z dovršení hattricku sebral Július Hudáček. Debakl Slováků pak dovršil v 56. minutě přesnou ranou z mezikruží obránce Gavrikov.

Američané se probrali až v půlce zápasu

Lotyši v Kolíně nad Rýnem vedli 2:0 a 3:1, ale závěr důležitého souboje nezvládli. V polovině 57. minuty chybovala jejich velká opora brankář Elvis Merzlikins a útočník Andrew Copp rozhodl. Pojistku pak přidal první trefou na turnaji Dylan Larkin.

V úvodu, plném slibných příležitostí, měli Lotyši navrch. Brzy mohli otevřít skóre Bičevskis a po něm Daugavinš, americký gólman Hellebuyck byl ale proti. Merzlikinsovu pozornost na druhé straně prověřil Trouba. Hellebuyck si pak ještě poradil s pokusem Robertse Bukartse, ale na Blugersovo zakončení zblízka ve 12. minutě už nestačil. Šanci zvýšit pak promarnil opět Roberts Bukarts.

Lotyši měli skvělý nástup i do druhého dějství a po pouhých sedmi vteřinách úspěšně dorážel Daugavinš. Po chvilce přišla další nepříjemnost pro zámořský výběr, když Hanifin inkasoval tvrdou ránu pukem do obličeje a zamířil do kabiny, ale v dalším průběhu se do hry vrátil. Američané se za nepříznivého stavu přece jen probrali a tečující Compher snížil.

Již za dvě minuty a 37 vteřin měli výtečně hrající Lotyši dvoubrankový náskok zpět, když Cibulskis v přesilovce snadno skóroval do odkryté branky po přečíslení dvou na jednoho a Indrašisově vyražené střele. Pak ale zblízka snížil Bjugstad, Roberts Bukarts završil své smolné vystoupení ranou do tyče a na druhé straně vyrovnal dorážkou Gaudreau.

Oba gólmani pak drželi stav 3:3 a zdálo se, že zápas při spokojenosti obou týmů s jistotou bodu směřuje do prodloužení, jenže pak Copp nachytal Merzlikinse, jemuž přepadl kotouč přes lapačku. Necelé dvě minuty před koncem to Lotyši zkusili v šesti bez gólmana, ale Larkin zastavil před vlastním brankovištěm jejich přihrávku a v pádu ze záklonu výhru zpečetil.

Finům k třem bodům scházely vteřiny

Finové nastoupili s černými páskami, aby uctili památku v pátek zesnulého bývalého prezidenta Mauna Koivista. V důležité bitvě o postup do play off mezi soky, kteří na turnaji dosud nasbírali po sedmi bodech, se na gól čekalo do 19. minutě. Nejdříve v úvodním dějství nevyužili Finové přesilovku při vyloučení Patricka Thoresena, naopak Norové při Hännikäinenově pobytu na trestné lavici udeřili. Od modré čáry vystřelil Nösterbö a Bastiansen úspěšně tečoval před Korpisalem.

Další přesilovku na přelomu první a druhé třetiny po Ahově faulu Norové neužitkovali a sami inkasovali ve 26. minutě při Sveumově vyloučení. Haugena překvapil střelou z levé strany z úhlu Hietanen.

Při Martinsenově trestu pak sice Norové odolali, ale hned osm vteřin po jeho návratu z trestné lavice Honka vypálil za levým kruhem a trefil přesně pravý horní roh Haugenovy branky.

Ruská radost - v zápase se Slovenskem častý jev.
Ziga Jeglič ze Slovinska (vpravo) střílí gól Bělorusku.

Finové, kteří si boj o čtvrtfinále zkomplikovali především prohrou s domácí Francií, opět nepodali nijak přesvědčivý výkon. V závěrečném dějství se ubránili při dvou oslabeních, přičemž při Filppulově vyloučení jim po střele Mathise Olimba pomohla levá tyč. V power play ale dotlačil puk v závěru v brankovišti za Korpisala Martinsen.

Na přelomu třetí třetiny a prodloužení Finové odolali v oslabení. Naopak Hännikäinen hned po návratu z trestné lavice proměnil po Pyöräläově přihrávce únik a zajistil Finsku důležitou výhru.

Pozemek 1.185 m2, Tanvald, Šumburk n. D.