Američané další překvapení nedopustili, vítězili také Rusové, Švédi a Finové

7:25aktualizováno  17:25
Pchjongčchang - Po úvodní překvapivé výhře nad favorizovanými Rusy v týmu OSR vyšli slovenští hokejisté z druhého zápasu na olympijském turnaji v Pchjongčchangu naprázdno a podlehli USA 1:2. Američané napravili úvodní porážku ve skupině B se Slovinci, oba góly vítězů dal v přesilovkách útočník Ryan Donato.

Olympijské hry 2018, USA - Slovensko, radost amerických hokejistů. foto: ČTK/AP

„Dnes jsme se do toho vrhli a snažili se hrát bez myšlenek na úvodní porážku,“ řekl obránce vítězných Američanů James Wisniewski. „Máme radost, že jsme získali tři body, a už se těšíme na zítřek,“ doplnil Wisniewski s vyhlídkou na souboj proti sborné.

Ve slovenské brance dostal před hrdinou úvodního duelu proti Rusům (3:2) Konrádem přednost Laco a inkasoval hned během první přesilovky Američanů. V osmé minutě se puk po Terryho akci odrazil přímo na hůl dojíždějícího Donata, který skóroval rychlým švihem z mezikruží.

Syn Teda Donata, který si zahrál na olympiádě v Albertville 1992, třech světových šampionátech a v NHL odehrál včetně play off 854 zápasů, se v koncovce dokázal ihned zařídit podle rady, kterou od slavnějšího otce dostal.

USA - Slovensko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

(Skupina B)

Branky a nahrávky: 8. Donato (Terry, Ch. Bourque), 43. Donato (Arcobello, Ch. Bourque) - 8. Kudrna (Surový, Čajkovský). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Wehrli - Fluri (oba Švýc.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 5652.

USA: Zapolski - Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, J. Blum, Wisniewski - O'Neill, Roe, Little - Butler, Greenway, Ch. Bourque - Donato, Arcobello, Terry - Gionta, McCarthy, Kolarik - Stoa. Trenér: Tony Granato.

Slovensko: Laco - Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák, Čajkovský, Ďaloga, Valach - Kudrna, Surový, Nagy - Bakoš, Bubela, Haščák - Paulovič, Krištof, Ölvecký - Lamper, Marcinko, Cingel - Hovorka. Trenér: Craig Ramsay.

„Když jsem s ním mluvil po telefonu, tak mi říkal, abych přestal střílet tak nahoru, nesnažil se zavěsit pokaždé pod horní tyč a snažil se mířit do prostoru kolem vyrážečky a lapačky. Jakmile jsem se dostal ke kotouči, hned mi problesklo ‚vyrážečka!‘ Zjevně to zafungovalo dobře, když puk skončil v bráně,“ popsal Donato, jenž pod otcovým vedením hraje za tým Harvardské univerzity v NCAA.

Slováci se ale rychle oklepali a přispěchali s bleskovou odpovědí. Surový z rohu nahodil kotouč na branku střeženou Zapolskim a puk po Kudrnově jemné teči propadl americkému gólmanovi pod rukou. Další početní výhodu při Barankově trestu už Američané nezužitkovali.

V druhém dějství nabídli Slováci soupeři další dvě početní výhody. Sami si výhodu jednoho muže v poli vyzkoušeli až v 37. minutě, ale stav se nezměnil. Když už přišel v urputné bitvě náznak šance, Zapolski i Laco, jenž si v utkání připsal 29 úspěšných zákroků, byli pozorní.

Rozhodující okamžik přinesla poslední pátá přesilovka USA v utkání. Svěřence kanadského kouče Craiga Ramsayho tak přišlo velmi draho nepovedené střídání, kdy hráli v šesti. Američanům stačilo na využití početní výhody pouhých sedm vteřin, když se do koncovky parádně obtočil Donato a vstřelil vítězný gól. Power play Slováků vyrovnání nepřinesla.

„Hráli jsme vcelku solidně při hře pět na pět. Jenže jsme měli moc vyloučených, čímž jsme dali soupeři šanci dát dva přesilovkové góly a vyhrát tak celý zápas. Kdyby se hrálo více v plném počtu, mohlo to vypadat jinak,“ mrzelo útočníka Andreje Kudrnu.

Rusové nedali Slovincům šanci

Hokejový tým olympijských sportovců z Ruska dal zapomenout na kolaps z úvodního vystoupení proti Slovensku. Ve svém druhém utkání ve skupině B olympijského turnaje v Pchjongčchangu rozstřílel Slovinsko 8:2. Sborná vedla již v polovině duelu 5:0, hattrickem se blýskl útočník Kirill Kaprizov, dva góly a asistenci si připsal Ilja Kovalčuk.

OSR - Slovinsko 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)

(Skupina B)

Branky a nahrávky: 19. Mozjakin (Dacjuk, N. Gusev), 19. Kovalčuk (Jakovlev, Andronov), 26. Barabanov (Grigorenko, Kalinin), 29. Kablukov (Kovalčuk, Zub), 31. Kaprizov (N. Gusev, Kiselevič), 38. Kovalčuk (Kalinin, Andronov), 42. Kaprizov (Dacjuk, Kiselevič), 48. Kaprizov (Zub, N. Gusev) - 34. Muršak (Verlič, Kuralt), 60. Pance (Sabolič). Rozhodčí: Lemelin (USA), Stricker (Švýc.) - Kohlmüller (Něm.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 6018.

OSR: Košečkin (41. Sorokin) - Gavrikov, Vojnov, Kiselevič, Nestěrov, Zub, Zubarev, Jakovlev - Kalinin, Andronov, Kovalčuk - Kaprizov, Dacjuk, N. Gusev - Barabanov, Prochorkin, Širokov - Tělegin, Grigorenko, Mozjakin - Kablukov. Trenér: Oleg Znarok.

Slovinsko: Gračnar - Gregorc, Robar, Podlipnik, Kovačevič, Vidmar, Repe, od 21. navíc Pavlin - Urbas, Muršak, Verlič - Jeglič, Tičar, Sabolič - Pance, M. Rodman, Goličič - Ograjenšek, Mušič, Kuralt - od 21. navíc Hebar. Trenér: Kari Savolainen.

Favorit celého turnaje hned od začátku jasně naznačil, že další překvapení na svůj účet nehodlá připustit. Na střely mezi tyče vyhrál ruský výběr úvodní třetinu 14:5, ale na gólovou odměnu za aktivitu si musel docela dlouho počkat. Buď scházel kousek štěstí jako při střele Guseva, který trefil brankovou konstrukci, nebo vytáhl skvělý zákrok slovinský gólman Gračnar.

Zlom přinesla až první přesilovka zápasu. Na konci 18. minuty se provinil Repe, ale zpátky do hry mohl už po půlminutě, neboť se bez přípravy trefil Mozjakin. Uběhlo jen 22 vteřin a bylo to 2:0, když se prosadila jedna z největších hvězd turnaje Kovalčuk.

Půlminutovou normu na využití přesilovky navíc v 26. minutě naplnil rovněž Barabanov. Kablukov jen chvilku poté trefil při trestném střílení tyč, i přesto byl už v polovině utkání rozdíl dokonce pětibrankový, když si právě Kablukov spravil chuť po Kovalčukově akci a svůj střelecký účet otevřel Kaprizov. Sborná tak vtěsnala pět zásahů do 11 minut a 39 sekund.

Ve 34. minutě se dostali ke slovu i Slovinci a důrazný Muršak z brankoviště snížil. Tělegina pak sice vychytal Gračnar, ale poté předvedl ruský soubor kombinaci s rychlou předávkou kotouče, na jejímž konci zamířil neomylně Kovalčuk.

Třetí dějství odchytal v brance vítězů Sorokin místo Košečkina. Tým OSR při bezpečném náskoku značně polevil, přesto se ještě dvakrát prosadil Kaprizov a slavil hattrick. Když už se zdálo, že Sorokin odchytá svůj part s čistým kontem, propálil ho 33 vteřin před koncem z mezikruží Pance.

TABULKA SKUPINY B
1.USA210104:44
2.OSR2100110:53
3.Slovensko210014:43
4.Slovinsko201015:102

Švédské trápení i štěstí

Velké problémy měli favorizovaní Švédové, kteří zdolali ve svém druhém vystoupení na olympijském turnaji v Pchjongčchangu Němce pouze 1:0. Díky druhé výhře na turnaji zůstávají bez ztráty bodů i bez inkasované branky. Jediný gól utkání vstřelil po 120 sekundách hry útočník Viktor Stalberg.

Švédsko - Německo 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

(Skupina C)

Branka a nahrávky: 2. Stalberg (Zackrisson, Bergström). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rus.) - Kaderli (Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 3077.

Švédsko: Enroth - E. Gustafsson, Ahnelöv, S. Kronwall, Bertilsson, Wikstrand, Fransson, Dahlin - J. Lindström, P. Lindholm, Möller - F. Pettersson, J. Lundqvist, D. Axelsson - Everberg, Lander, Omark - Zackrisson, Bergström, Stalberg - C. Klingberg. Trenér: Rikard Grönborg.

Německo: Pielmeier - M. Müller, Y. Seidenberg, Boyle, Ehrhoff, Hördler, Akdag, B. Krupp - Mauer, Kahun, Ehliz - Plachta, M. Goc, Wolf - Macek, Hager, Schütz - Kink, Fauser, Reimer - Noebels. Trenér: Marco Sturm.

Brankář Jhonas Enroth napodobil Viktora Fastha a udržel díky 28 úspěšným zákrokům čisté konto. Celkem čtyřikrát mu pomohla tyč. Obhájci stříbra z minulých her v Soči po čtvrtečním vítězství nad Norskem 4:0 znovu splnili roli favorita, ale podařilo se jim to s velkými obtížemi. O první místo ve skupině C a přímý postup do čtvrtfinále budou Švédové bojovat v neděli od 13:10 SEČ proti Finsku, které má také plný počet šesti bodů.

Vstup do utkání vyšel Švédům skvěle a přesně po dvou minutách vedli. Za německou obranu se dostal Stalberg a z mezikruží překonal Pielmeiera. Němci mohli vyrovnat ve 12. minutě při Lindholmově vyloučení, při kterém trefil Kahun pravou tyč.

V úvodu druhého dějství se Švédové neprosadili při vyloučení Yannica Seidenberga a Němci nezužitkovali početní výhodu při Gustafssonově trestu. Krátce poté ve 27. minutě pomohla Enrothovi po ráně Moritze Müllera od modré čáry horní tyč.

Při sérii vyloučení v závěru druhé části se Němci dostali i na 70 vteřin do výhody pěti proti třem, ale neužitkovali ji. Kahunův pokus opět skončil na tyči a Švédové se pak ubránili i při Franssonově trestu.

I v závěrečném dějství dělali svěřenci trenéra Marca Sturma výběru Tří korunek velké problémy. Ve 47. minutě měli opět Němci smůlu, protože Schützova střela zamířila do pravé tyče. Švédové těsný náskok udrželi i při závěrečné power play, odolali tlaku a také Lander minul opuštěnou německou branku.

Finové otočili severské derby s Nory

Hokejisté Finska zůstávají i po druhém vystoupení na olympijských hrách v Pchjongčchangu stoprocentní. V utkání skupiny C porazili Norsko 5:1, přestože ještě na začátku 17. minuty prohrávali.

Finsko - Norsko 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)

(Skupina C)

Branky a nahrávky: 17. Tolvanen (Lepistö), 26. Tolvanen (Peltola), 43. Savinainen (Koskiranta), 48. Lepistö (Kontiola), 57. Manninen (Kontiola) - 7. P. Thoresen (Kristiansen, K. A. Olimb). Rozhodčí: Hribik (ČR), Iverson (Kan.) - Dahmén (Švéd.), McIntyre (USA). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 4180.

Finsko: Koskinen - Lepistö, Kivistö, Hietanen, Koivisto, Heiskanen, Ohtamaa, Kukkonen - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Peltola, Kontiola, Tolvanen - Manninen, J. Lajunen, Pyörälä - Enlund, Koskiranta, Savinainen. Trenér: Lauri Marjamäki.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Bonsaksen, Sörvik, Johannesen, Ödegaard, Espeland - K. A. Olimb, P. Thoresen, M. Olimb - Rosseli Olsen, Bastiansen, Reichenberg - Salsten, K. Forsberg, S. Thoresen - Kristiansen, Roest, Röymark - od 21. navíc Trettenes. Trenér: Petter Thoresen.

K obratu přispěl dvěma trefami talentovaný osmnáctiletý útočník Eeli Tolvanen, jenž se v úvodním duelu proti Německu (5:2) zaskvěl gólem a třemi asistencemi.

Favorizovaní Finové měli sice v první třetině podle očekávání střeleckou převahu, jenže co se týká šancí, měli zpočátku navrch Norové. Nejprve těsně minul Bonsaksen, pak putoval jako první hříšník duelu na trestnou lavici Kontiola a Patrick Thoresen po obrovském závaru před Koskinenem v sedmé minutě otevřel skóre.

Následovaly v krátkém sledu tři přesilovky Finů. Zpočátku se v početní výhodě trápili, ale třetí příležitost už v 17. minutě využili k vyrovnání. Tolvanen napřáhl na kruhu pro vhazování a Haugen si s jeho střelou neporadil.

V 26. minutě pak Tolvanen pláchl všem a v zakončení předvedl svou šikovnost a chytrost, když jen zlehka nasměroval bekhendem kotouč mezi Haugenovy betony. Vyrovnání měl na holi Bastiansen, jenže netrefil finskou branku.

Zásadní úder zasadil tým Suomi soupeři v 43. minutě, kdy Savinainen využil zmatku v norských zadních řadách po Haugenově rozehrávce a zblízka skóroval. Definitivní pojistku pak přidal v přesilovce Lepistö a pátý gól vstřelil po velké hrubce Norů u vlastní branky v 57. minutě Manninen.