Američané dali Norsku devět gólů, Němci zaskočili Finsko

19:00aktualizováno  23:09
herning - Na góly bohatý zápas přineslo střetnutí Spojených států a Norska. USA si na mistrovství světa došly pro další jasnou výhru, když severského soupeře porazily 9:3. Dvě branky vstřelil chicagský Patrick Kane. Večer Německo překvapivě udolali Finsko 3:2 po prodloužení.

Anders Lee ze Spojených států v souboji s Norem Niklasem Roestem. foto: Reuters

Američané vyhráli i šestý zápas na turnaji a upevnili si vedení ve skupině, Norsko musí k udržení mezi elitou bodovat v pondělním závěrečném vystoupení s Koreou.

Po třech bodech si připsali útočníci Patrick Kane za dva góly a nahrávku a Cam Atkinson s Dylanem Larkinem díky jedné trefě a dvěma asistencím.

Patrick Kane (na snímku druhý zprava) právě vstřelil gól v utkání Norsko - USA.
Anders Lee z USA překonává brankáře Norska Henrika Haukelanda.

Favorizovaní Američané si museli na první trefu počkat do deváté minuty, přesto ještě stihli vyhrát první dějství vysoko 3:0. Vše načal využitou přesilovkou po ráně na bližší tyč kapitán Kane, jemuž ideálně nabil McAvoy.

Gólovou radost si pak zopakoval ve 13. minutě, kdy na něj při další početní výhodě Seveřané zcela zapomněli, ale velmi dobře ho viděl spoluhráč DeBrincat.

Účet úvodní dvacetiminutovky pak podtrhl produktivní bek McAvoy, jemuž připravil gól právě DeBrincat, poté co se proháčkoval mezi třemi Nory a McAvoy se rychlou ranou z první nemýlil.

Po 63 sekundách druhé části využil další přesilovku Larkin. Pak se sice dostali ke slovu i Norové díky Forsbergovi, ale krátce po polovině utkání už měli zase Američané čtyřbrankové vedení zpět díky Martinezovi a Haugena vystřídal v norské brance Haukeland.

MS v hokeji - skupina B:

Norsko - USA 3:9
Branky a nahrávky: 27. K. Forsberg (Lindström), 47. K. A. Olimb (Bonsaksen, Holös), 48. M. Olimb (Lindström, Bull) - 9. P. Kane (McAvoy, Atkinson), 13. P. Kane (DeBrincat, Atkinson), 16. McAvoy (DeBrincat), 22. D. Larkin, 31. Martinez (D. Larkin), 37. A. Lee (D. Larkin, J. Gaudreau), 40. Atkinson (N. Jensen, P. Kane), 43. White (Bonino, C. Murphy), 58. Pionk (Bonino, Kreider). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:6, navíc T. Thompson (USA) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 4553.

Německo - Finsko 3:2 v prodl.
Branky a nahrávky:
26. Tiffels (Y. Seidenberg, Michaelis), 39. Krupp (Hager, Eisenschmid), 62. Eisenschmid (Kahun) - 3. Tolvanen (Riikola), 58. Aho (Mikael Granlund, T. Teräväinen). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Fluri (Švýc.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 5077.

Ani tomu ale neprůstřelnost dlouho nevydržela - ve 37. minutě posunul Gaudreau po souboji u hrazení kotouč na rozjetého Larkina, ten už sice mohl zakončit, ale místo toho ještě vylepšil akci ideální nahrávkou, po níž Lee nemohl nedat. A 52 sekund před druhou přestávkou zvýšil už na 7:1 Atkinson.

Od třetí třetiny dostal v americkém brankovišti místo Kinkaida prostor Darling.

Ve 43. minutě projíždějící Valkvae Olsen zvedl kotouč po přihrávce soupeře, ten přistál na horní tyčce za Haukelandem a pohotový White ho dokázal přes velkou snahu norského gólmana dostat do sítě.

Pak si Norové zahráli přesilovku pět na tři a také ji využili, prosadil se Ken André Olimb.  Pozadu nezůstal ani jeho bratr Mathis a o 64 sekund později snížil na 3:8. Poslední slovo měl Pionk, „desítku“ už Američané završit nestihli.

Němcům už senzační výhra nepomůže

Hokejisté Německa porazili na mistrovství světa ve skupině B Finsko 3:2 v prodloužení a připsali si druhou výhru v turnaji ze šesti odehraných utkání. Finové podruhé prohráli, i tak už mají jisté čtvrtfinále, držitelům olympijského stříbra naopak nemohl ani vítězný gól Markuse Eisenschmida v čase 62:00. Vyřazovací boje jim zůstanou zapovězeny.

Finové začali suverénně; první třetinu vyhráli na střely 11:2, ale do vývoje skóre promítli jen jednu jedinou. Ve třetí minutě si to křížem útočným pásmem namířil do zakončení Tolvanen a prostřelil gólmana Niederbergera, jenž si zachytal poprvé na turnaji. Jinak si ale vedl skvěle a Finy hodně potrápil.

Velká střelecká převaha Seveřanů pokračovala i ve druhém dějství, ale Němci dokázali otočit skóre. Nejprve se v končící 26. minutě dokázal Tiffels skvěle zorientovat na brankovišti a vyrovnal. Krupp pak navíc 72 sekund před druhou přestávkou natáhl zápěstím ke střele od modré čáry a Husso nedokázal i kvůli clonícímu Eisenschmidovi zareagovat.

Finové nechtěli prohrát, ale vyrovnání se dočkali až na konci 58. minuty, kdy se trefil Aho. Přesně po dvou minutách prodloužení však rozhodl Eisenschmid, když využil nabídku, kterou mu v přečíslení dvou na jednoho exkluzivně přichystal Kahun.

Seveřané mohou i přes druhou porážku v Herningu stále reálně pomýšlet na vítězství ve skupině. K tomu ale potřebují v úterý ve svém závěrečném utkání porazit USA v základní hrací době, neboť Američané na ně zatím mají k dobru tři body.