Albasini vyhrál 13. etapu Vuelty jako nejrychlejší uprchlík

18:12
PONFERRADA (Španělsko) - Třináctou etapu Vuelty vyhrál ve spurtu dvacetičlenné skupiny uprchlíků Švýcar Michael Albasini. Červený trikot lídra udržel britský cyklista Bradley Wiggins, jenž dojel po 158 km do cíle ve městě Ponferrada v hlavním poli půldruhé minuty za vítězem.

Švýcarský cyklista Michael Albasini vyhrál 13. etapu Vuelty foto: Reuters

Třicetiletý Albasini byl členem skupiny původně 27 jezdců, kteří se od pelotonu oddělili hned na začátku etapy. Většina z nich vydržela v úniku přes všech pět vrchařských prémií a o etapové vítězství se utkali v závěrečném spurtu.

Jezdec končící stáje HTC-Highroad Albasini porazil ve finiši Itala Erose Capecchiho a domácího Daniela Morena, jenž se díky účasti v úniku a bonifikaci za třetí místo posunul na osmou příčku průběžného pořadí.

Vuelta, cyklistický etapový závod - 13. etapa

Sarria - Ponferrada (158,2 km): 1. Albasini (Švýc.) 4:19:39, 2. Capecchi (It.), 3. Moreno, 4. De la Fuente (oba Šp.), 5. Roche (Ir.), 6. Zaugg (Švýc.), 7. Madrazo, 8. Blanco, 9. Nieve (všichni Šp.), 10. De Maar (Niz. Ant.) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Wiggins (Brit.) 51:14:59, 2. Nibali (It.) -4, 3. Froome (Brit.) -7, 4. Kessiakoff (Švéd.) -9, 5. Fuglsang (Dán.) -19, 6. Mollema (Niz.) -36, 7. Monfort (Belg.) -1:04, 8. Cobo -1:27, 9. Moreno -1:52, 10. Zubeldia (všichni Šp.) -1:53.

Tomu stále vévodí trojnásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice Wiggins. Na rozdíl čtyř sekund se k němu ale zásluhou bonusu na sprinterské prémii dotáhl loňský vítěz Vincenzo Nibali z Itálie.

Podle Albasiniho bylo nejtěžším úsekem etapy stoupání první kategorie na Ancares. "Když jsem se přes něj dostal, věděl jsem, že to bude dobré. Věřil jsem, že budu ve sprintu nejrychlejší," uvedl Švýcar po své třetí letošní výhře.

Albasini zároveň získal už 51. letošní vítězství pro tým HTC-Highroad, jenž kvůli nedostatku sponzorů po sezoně skončí. Jeho hvězdou je britský spurtér Mark Cavendish, ostatní členové týmu však nezůstávají pozadu.

"Cyklističtí fanoušci to vědí a fakt, že máme všichni kontrakty na novou sezonu, to potvrzuje. Tenhle tým má silné jezdce a každý dostane svou šanci. Dnes byl můj den," dodal kolega českého cyklisty Františka Raboně.

Průběžnému pořadí stále vévodí trojnásobný olympijský vítěz v dráhové cyklistice Wiggins. Na rozdíl čtyř sekund se k němu ale zásluhou bonusu na sprinterské prémii dotáhl loňský vítěz Vincenzo Nibali z Itálie.

Ten se při sjezdu z Ancares ocitl v úniku a na Wigginse v jeden moment najel až dvě a půl minuty. Britův tým Sky však dvacetikilometrovou stíhací jízdou Nibaliho náskok zlikvidoval. "Ve sjezdu jsem byl trochu opatrný. Je skvělé, že jsem udržel trikot další den. Budu pořád bojovat, ale nebudu se tím stresovat," uvedl Wiggins.