Anglické finále Ligy mistrů. Tottenham v poslední minutě nastavení otočil na 3:2 a postupuje

21:58aktualizováno  23:02
PRAHA - Fotbalisté Tottenhamu díky hattricku Lucase Moury otočili semifinále Ligy mistrů s Ajaxem a po výhře 3:2 postoupili do finále. Hosté v Amsterodamu prohrávali po gólech Matthijse de Ligta s Hakimem Zijachem, ale Moura v šesté minutě nastavení dal třetí gól a londýnský celek, který první zápas ztratil 0:1, si díky gólům na hřišti soupeře zahraje 1. června v Madridu proti Liverpoolu.

Lucas Moura slaví branku. foto: ČTK/AP

Ajax Amsterodam - Tottenham 2:3

Branky: 5. De Ligt, 35. Zijach - 55., 59. a 90.+6 Lucas. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dankert (video, všichni Něm.). ŽK: Dolberg, Zijach, Onana - Sissoko, Rose. Diváci: 52.641. První zápas: 1:0, postoupil Tottenham.

Ajax: Onana - Mazráví, De Ligt, Blind, Tagliafico - Schöne (60. Veltman), Van de Beek (90. Magallán), De Jong - Zijach, Tadič, Dolberg (67. Sinkgraven).

Tottenham: Lloris - Trippier (81. Lamela), Alderweireld, Vertonghen, Rose (82. Davies) - Sissoko, Wanyama (46. Llorente), Eriksen, Alli - Son Hung-min, Lucas.

Ajax přitom vstoupil do zápasu skvěle a v páté minutě už vedl. Hostujícího brankáře Huga Llorise nejprve prověřil Dušan Tadič a jeho tečovanou střelu gólman Tottenhamu pohotovým zákrokem vyrazil. Na následný centr z rohového kopu si ale naběhl kapitán Matthijs de Ligt a otevřel skóre.

Tottenham stále postrádal kanonýra Harryho Kanea, ale po trestu za karty se do sestavy vrátil Son Hung-min a korejský záložník mohl bleskově vyrovnat, jenže jeho překvapivá střela skončila na tyči. Další šanci zahodil ve 21. minutě, kdy se sice dostal za domácí obranu, ale slabě vystřelil.

První poločase patřil Ajaxu a ten se dočkal odměny v podobě druhé branky. Po zpětné přihrávce Tadiče, který chvíli před tím vystřelil jen těsně mimo, se prosadil Hakim Zijach.

Tottenham po přestávce přidal a šanci na snížení měl v 52. minutě Dele Alli, ale z voleje brankáře Ajaxu Andrého Onanu nepřekonal. V 55. minutě už se hosté dočkali - po rychlé akci snížil Lucas Moura. O tři minuty později už bylo vyrovnáno. Diega Llorenteho ještě vychytal Onana, ale po zmatcích v obraně se z dorážky podruhé prosadil Moura.

Tottenham v tu chvíli dělil jediný gól od postupu, ale Ajax mohl uklidnit Zijach, jenže v 79. minutě trefil tyč. Hosté pokračovali v náporu a tři minuty před koncem Vertonghen po rohu trefil břevno a dorážku poté vykopnul z čáry jeden z obránců.

Další pojistku Ajaxu mohl z protiútoku přidat opět Zijach, ale hosty udržel ve hře brankář Lloris. Tottenham toho využil dokonale a v šesté minutě nastavení se Moura na vápně otočil s míčem, zamířil přesně k tyči a ukončil pohádkový příběh Ajaxu. Ten do soutěže vstoupil už ve druhém předkole, v osmifinále vyřadil trojnásobného obhájce Real Madrid a ve čtvrtfinále Juventus.

Nizozemský celek si tak první finále Ligy mistrů po 23 letech nezahraje, naopak Tottenham si o trofej zahraje poprvé. Soutěž navíc po 11 letech uvidí anglické finále. Rovněž Liverpool v semifinále předvedl strhující obrat, když první zápas s Barcelonou prohrál 0:3, ale v odvetě zvítězil 4:0.