Aduriz dal rekordních pět branek, Mourinho padl s United na půdě Fenerbahce

21:18aktualizováno  23:28
PRAHA - Fotbalisté Southamptonu otočili zápas Evropské ligy s Interem Milán a po výhře 2:1 zůstali na druhém místě skupiny K o dva body za Spartou. AS Řím zvítězil na hřišti Austrie Vídeň 4:2 a získal v čele "plzeňské" skupiny E tříbodový náskok. Dva góly dal Edin Džeko, který v dvanácti soutěžních duelech za Řím i bosenskou reprezentaci vstřelil stejný počet branek. PAOK Soluň i podruhé podlehl Karabachu, tentokrát 0:1 po gólu střídajícího Míchela. Vítězný tým je druhý ve skupině J, v níž se na posledním místě nachází Liberec.

Útočník Athletika Bilbaa Aritz Aduriz slaví jeden ze svých pěti gólů v síti Genku. foto: ČTK/AP

Zlatan Ibrahimovič a Martin Škrtěl.
Jeremy Lens střílí druhé gól do sítě Manchesteru United.

Útočník Bilbaa Aritz Aduriz vstřelil rekordních pět branek (z toho tři z penalt) v jednom zápase EL a zařídil vítězství baskického klubu 5:3 nad Genkem. Stoprocentní úspěšnost udržely Petrohrad, Schalke a Šachtar Doněck a slaví postup do jarní vyřazovací části. Dále jde také Ajax Amsterodam po výhře 3:2 nad Celtou Vigo.

Dočasný kouč Interu Stefano Vecchi pozměnil De Boerem vyznávanou formaci 4-3-3 na méně ofenzivní variantu 4-4-1-1 a úspěch zaznamenali hosté v 33. minutě, když se trefil argentinský kanonýr Icardi. Vyrovnat mohl Southampton v závěru poločasu, penaltu nařízenou po Perišičově ruče ale Tadičovi zneškodnil Handanovič. Slovinský brankář v Evropské lize čelil v dresu „Nerazzurri“ třem pokutovým kopům a všechny chytil.

Sparta se veze v Evropské lize na vítězné vlně. Po třetím triumfu je blízko postupu

Ve Vídni se už ve druhé místě dostal po špatné domluvě římského brankáře Alissona a obránce Rüdigera k míči Kayode a otevřel skóre ve prospěch Austrie. Radost ale domácím dlouho nevydržela. O tři minuty později předložil Peres míč před branku Džekovi a ten se zblízka nemýlil.

Liberec dostal ve Florencii tři góly a má už jen teoretickou naději na postup

Handanovič držel milánský klub i na začátku druhé půle, v 64. minutě už ale nestačil na Van Dijkovu dorážku. O chvíli později bylo s Interem ještě hůř, když dokonal obrat vlastním gólem Nagatomo. Southampton tak udržel výbornou bilanci z domácích utkání v evropských pohárech: z 16 zápasů prohrál jediný.

VÝSLEDKY 4. KOLA EVROPSKÉ LIGY VYJMA „ČESKÝCH SKUPIN“

Skupina A:

Luhansk - Feyenoord Rotterdam 1:1 (1:1)
Branky: 44. Forster - 15. Jörgensen. ČK: 43. Botteghin (Feyenoord).

Fenerbahce - Manchester United 2:1 (1:0)
Branky: 2. Sow, 59. Lens - 89. Rooney.

Skupina B:

Astana - Olympiakos Pireus 1:1 (1:1)
Branky: 8. Despotovič - 30. Sebá.

APOEL Nikósie - Young Boys Bern 1:0 (0:0)
Branka: 69. Sotiriu. ČK: 67. Mbabu (Bern).

Skupina C:

Anderlecht Brusel - Mohuč 6:1 (2:1)

Branky: 9. a 41. Stanciu, 89. a 90.+4 z pen. Teodorczyk, 62. Tielemans,

90.+2 Bruno - 15. De Blasis.

Gabala - St. Etienne 1:2 (1:1)

Branky: 39. Gurbanov - 45.+1 Tannane, 53. Berič.

Skupina D:

Maccabi Tel Aviv - Alkmaar 0:0

Petrohrad - Dundalk 2:1 (1:0)

Branky: 42. a 78. Giuliano - 52. Horgan.

Skupina F:

Sassuolo - Rapid Vídeň 2:2 (2:0)

Branky: 34. Defrel, 45.+3 Pellegrini - 86. Jelič, 90. Kvilitaia.

Bilbao - Genk 5:3 (3:1)

Branky: 8., 24. z pen., 44. z pen., 74. a 90.+4 z pen. Aduriz - 28. Bailey, 51. Ndidi, 80. Sušič.

Skupina G:

Panathinaikos Atény - Standard Lutych 0:3 (0:0)

Branky: 76. a 90.+3 Belfodil, 62. Cissé. ČK: 77. M'Poku (Panathinaikos).

Ajax Amsterodam - Celta Vigo 3:2 (1:0)

Branky: 41. Dolberg, 68. Ziyech, 71. Younes - 79. Guidetti, 86. Aspas.

Skupina H:

Gent - Šachtar Doněck 3:5 (1:3)

Branky: 1. Coulibaly, 83. Perbet, 89. Miličevič - 36. Marlos z pen., 41. Taison, 45.+3 Stěpaněnko, 68. Fred, 87. Ordec.

Braga - Konyaspor 3:1 (2:1)

Branky: 34. Velázquez, 45.+1 Eduardo, 90.+7 Horta - 30. Rangelov. ČK: 38. Mauro - 54. Skubic.

Villarreal - Osmanlispor 1:2 (0:1)

Branky: 48. Hernández - 8. Webó, 75. Rusescu.

FC Curych - Steaua Bukurešť 0:0

V 18. minutě pak podobně jako Římané na začátku zápasu zaváhal i rakouský celek a do prázdné branky zakončil De Rossi, který za klub skóroval po 380 dnech. V druhém poločase zvýšil na 3:1 pro hosty druhou trefou Džeko.

PAOK sice byl proti Karabachu aktivnějším týmem, v 69. minutě se ale za hosty po chvíli na hřišti prosadil střelou zpoza vápna střídající Míchel a ázerbájdžánský klub zvítězil v EL venku poprvé od loňského srpna. Útočník Athanasiadis tak nemohl mít velkou radost ani z jubilejního 50. utkání v evropských soutěžích v dresu celku ze Soluně.

Svěřenci kouče Luciana Spallettiho tentokrát nedopustili ztrátu dvou bodů jako v domácím zápase s Austrií, kde dvoubrankové vedení v poslední desetiminutovce ztratili. Jejich výhru naopak ještě pojistil v závěru Nainggolan a Grünwaldova gólová reakce minutu před koncem už nic na tříbodovém zisku AS Řím nezměnila. Obránce Austrie Patrizio Stronati příležitost nedostal.

Gólová přestřelka se odehrála v Bilbau, které porazilo belgický Genk se stoperem Jakubem Brabcem v sestavě 5:3. Pověst kanonýra potvrdil Aduriz, jenž dal všechny branky Athleticu a s 21 góly je historicky nejlepším střelcem Bilbaa v evropských pohárech.

Formu potvrdil i na druhé straně devatenáctiletý Bailey, který se ve čtyřech zápasech skupiny F podílel na pěti gólech Genku: čtyři dal a na jeden přihrál.

Naopak Fenerbahce bylo produktivní a skórovalo i z druhé střely na branku, když se v 59. minutě prosadil Lens. V závěru pouze zkorigoval stav Rooney, který 38. gólem v evropských soutěžích vyrovnal klubový rekord Ruuda van Nistelrooije.

Naopak gólů příliš nedávají, zejména pak v prvních poločasech. Do šaten šli o přestávce s nulou na kontě vstřelených branek v sedmi z posledních osmi soutěžních duelů.Manchester United neprožívá nejlepší období a ani utkání v Istanbulu proti Fenerbahce se mu nepovedlo.

Už po 69 vteřinách svěřenci Josého Mourinha prohrávali po trefě Sowa. „Rudí ďáblové“ inkasovali v sedmi venkovních zápasech evropských pohárů po sobě poprvé od února 1965.

Obránce Václav Procházka nastoupil na hřišti Villarrealu v základní jedenáctce Osmanlisporu a v osmé minutě se podílel na úvodním gólu, když po prudkém nákopu bývalého hráče Plzně či Mladé Boleslavi skóroval Webó. Krátce po změně stran vyrovnal s přispěním teče Hernández, tři body hostům ale čtvrt hodiny před koncem zachránil Rusescu.

Levý bek Jan Lecjaks odehrál celé utkání za Young Boys Bern, kteří podlehli 0:1 na hřišti APOEL Nikósie. Jediný gól zápasu dal Soteriu. Salcburk díky dvěma slepeným gólům Hwanga vyhrál na hřišti lídra francouzské ligy Nice 2:0. Jediným týmem v EL, který ze čtyř zápasů nezískal ani bod, je ázerbájdžánská Gabala, jež podlehla 1:2 St. Etienne.