Abraham zazářil na Le Mans, skončil desátý

15:31
LE MANS - Český motocyklový jezdec Karel Abraham se podruhé v sezoně probojoval do elitní desítky v závodě mistrovství světa MotoGP. Po sedmém místě v Jerezu skončil při Velké ceně Francie v Le Mans desátý. Vyhrál Australan Casey Stoner na hondě, který ovládl už sobotní kvalifikaci. Abraham na ducati odstartoval do závodu ze šestnáctého místa, postupně se však probojovával polem dopředu.

Karel Abraham v čele skupinky. foto: ČTK

Když jedenáct kol před koncem upadl druhý muž dosavadního průběžného pořadí Dani Pedrosa ze Španělska, Abraham se posunul až na devátou příčku. V závěru svedl český jezdec bitvu o umístění v desítce s dalšími třemi jezdci a svoji pozici uhájil.

Velká cena Francie, závod MS silničních motocyklů v Le Mans

Do 125 ccm: 1. Viňales 42:00,505, 2. Terol (oba Šp./Aprilia) -0,048, 3. Vázquez (Šp./Derbi) -6,836, 4. Faubel (Šp./Aprilia) -8,298, 5. Zarco (Fr./Derbi) -8,590, ...21. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:02,713.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Terol 95 b., 2. Cortese (Něm./Aprilia) 59, 3. Zarco 53, 4. Folger (Něm./Aprilia) 52, 5. Vázquez 46, 6. Viňales 45, ...14. Kornfeil 12.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 43:03,308, 2. Takahaši (Jap./Moriwaki) -1,982, 3. Bradl (Něm./Kalex) -2,237, 4. Simón (Šp./Suter) -2,349, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -2,609,

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 17 závodů): 1. Bradl 77, 2. Simón 49, 3. Iannone (It./Suter) 48.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 44:03,955, 2. Dovizioso (It./Honda) -14,214, 3. Rossi (It./Ducati) -14,564, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -21,075, 5. Simoncelli (It./Honda) -31,245, ...10. Abraham (ČR/Ducati) -1:03,885.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 18 závodů): 1. Lorenzo 78, 2. Stoner 66, 3. Pedrosa (Šp./Honda) 61, 4. Dovizioso 50, 5. Rossi 47, ...13. Abraham 18.

Vedle šesti bodů do pořadí MS zaznamenal také druhou nejvyšší absolutní rychlost ze všech jezdců, rychlejší byl jen Američan Ben Spies. Stoner oslavil druhé vítězství v sezoně, přestože zaspal na startu, kdy se kolem něj přehnal Pedrosa. Později mu však předjetí vrátil, Španěl navíc v boji o druhé místo s Markem Simoncellim upadl a zlomil si klíční kost.

Stejné zranění utrpěl také v říjnu. Simoncelli byl za nedovolený manévr potrestán projetím boxy a propadl se na konečné páté místo. Druhý z českých jezdců Jakub Kornfeil obsadil 21. místo ve třídě do 125 ccm a nebodoval. V Le Mans na aprilii nenavázal na 14. místo ze sobotní kvalifikace, kterým vyrovnal své maximum z loňské Grand Prix České republiky.

Ačkoliv se Kornfeil bezprostředně po startu pohyboval na dvanáctém místě, brzy z bodovaných příček vypadl a po dvou úspěšných závodech vyšel tentokrát naprázdno. V průběžné klasifikaci klesl na 14. místo. Závod vyhrál Španěl Maverick Viňales, který letos v šampionátu debutuje a teprve v lednu oslavil šestnácté narozeniny.

V Le Mans zařídil premiérové vítězství pro stáj celebrity Paris Hiltonové. Viňales ve strhujícím souboji dvou jezdců na apriliích předjel v poslední zatáčce lídra šampionátu Nicoláse Terola a na cílové pásce připravil svému krajanovi rozdílem pouhých 48 tisícin sekundy první porážku v sezoně.

V kategorii Moto2 vyhrál Španěl Marc Márquez na suteru, který do závodu odstartoval až ze šestého místa.