Abraham dojel sedmý, v Británii kraloval Stoner

16:52
SILVERSTONE - Motocyklový závodník Karel Abraham obsadil sedmou pozici v propršené Velké ceně Británie a vyrovnal své nejlepší umístění v třídě MotoGP. Pro vítězství v Silverstone si suverénně dojel Australan Casey Stoner a po třetí výhře za sebou se ujal průběžného vedení v mistrovství světa. V nejslabší třídě do 125 ccm byl druhý český pravidelný účastník seriálu Jakub Kornfeil devátý.

Karel Abraham v čele skupinky. foto: ČTK

Jednadvacetiletý debutant v královské kategorii Abraham se v Británii blýskl už v kvalifikaci, v níž zajel šestý čas a poprvé v kariéře odstartoval z druhé řady. V úvodu závodu se pohyboval kolem desátého místa, ale postupně se posouval vpřed. Pomohly mu i pády jezdců před ním. Na mokré trati nezvládli své stroje mimo jiné mistr světa Jorge Lorenzo ze Španělska a Ital Marco Simoncelli.

Přes Abrahama se sice dostal devítinásobný mistr světa Valentino Rossi, kterého český jezdec porážel v trénincích i v kvalifikaci, i tak však brněnský závodník vyrovnal svůj nejlepší výsledek. Sedmý byl už v dubnu ve španělském Jerezu, kde se také jelo v dešti.

Mistr světa z roku 2007 Stoner si po pádech svých největších soupeřů dojel v klidu pro vítězství, které umocnil druhým místem jeho italský kolega z týmu Repsol Honda Andrea Dovizioso. "Byly to dnes hodně drsné podmínky.

...10. Abraham 33.

Když jsem ještě nevedl, dostala se mi od jezdců přede mnou pod plexisklo voda a asi pět kol jsem skoro vůbec neviděl," uvedl Stoner. Ten začal svou 150. Grand Prix v kariéře opatrněji, ale od druhého okruhu už kraloval. "Posledních deset kol to ale bylo utrpení. Už to trvalo dlouho, mrzly mi ruce a nemohl jsem pořádně brzdit," dodal Australan.

Třetí pozici po heroickém výkonu obsadil Američan Colin Edwards na yamaze, jenž si před devíti dny v tréninku v Barceloně zlomil klíční kost. "Mám prostě dobrého doktora, který odvedl skvělou práci. Ta klíční kost nebyl nějaký velký problém, ale mám oddělené svaly od žeber, a to opravdu bolelo," uvedl Edwards. "Bylo hodně těžké udržet se na dvou kolech," dodal Texasan, jenž až do Velké ceny Katalánska, kterou musel kvůli zranění vynechat, startoval ve 141 Grand Prix v řadě.

Abraham na Stonera, jenž vyhrál tři Velké ceny za sebou jako první jezdec Hondy od Rossiho v roce 2003, ztratil minutu a půl. V průběžném pořadí se posunul na desáté místo.

Ve stopětadvacítkách obsadil devátou pozici Kornfeil a zaznamenal druhý nejlepší výsledek v sezoně. Osmnáctiletý jezdec byl letos lepší pouze v Jerezu, kde stejně jako Abraham dojel sedmý. Kornfeil na aprilii bodoval počtvrté v sezoně a celkově je dvanáctý.

Pro premiérové vítězství v kariéře si dojel sedmnáctiletý Němec Jonas Folger. Kornfeil na něj ztratil půl minuty. Také závod třídy Moto2 vyhrál Němec, Stefan Bradl. Lídr šampionátu tak zvýšil své průběžné vedení.