SOUHRN: Lafata rozhodl derby, Liberec hrál s Boleslaví poprvé bez gólu

21:54aktualizováno  28. září 19:46
TEPLICE/PRAHA - Ve stínu pražského derby, které vyhrála Sparta v Edenu 2:0, pokračovala o víkendu fotbalová Synot liga i na dalších sedmi stadionech. 9. kolo zakončila nedělní dohrávka v Liberci, odkud si Mladá Boleslav veze bod za bezbrankovou remízu. V čele tabulky zůstává Plzeň.

Liberecký Jiří Pimpara ve velké šanci minul míč. foto: ČTK

O derby pražských „S“, které rozhodl dvěma góly kapitán Sparty David Lafata, ČTĚTE ZDE.

Zápas Liberce s Boleslaví poprvé bez střelce

Ve vzájemném zápase Liberce s Mladou Boleslaví v rámci nejvyšší soutěže poprvé nepadl gól. Slovan si připsal už šestou remízu v tomto ročníku a s jediným vítězstvím figuruje až na dvanáctém místě tabulky. Boleslav je šestá.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Vysloužil. ŽK: Skalák, Tavares, Bořil (všichni Mladá Boleslav). Diváci: 4332.

Liberec trápí zranění středních záložníků, a tak kouč Slovák premiérově v lize nasadil devatenáctiletého Soungoleho z Pobřeží slonoviny, který se vrátil z hostování v Trnavě. Naopak do sestavy se už zařadil nejlepší týmový střelec Šural, jenž kvůli nemoci chyběl minule v Brně.

V předešlých 20 vzájemných ligových zápasech padly průměrně téměř čtyři branky na utkání, tentokrát se ale střelcům zlomit bezbrankový stav nepovedlo. Neprosadil se Ďuriš, jehož hlavičku domácí gólman vytlačil na horní část břevna, ani na opačné straně při závěrečném náporu Mudra s Fleišmanem.

Brno statečně vzdorovalo lídrovi, ale jen první půli

Plzeň zvítězila v Brně po zlepšeném výkonu v druhém poločase 3:2 a pojistila si vedení v tabulce. Lídr soutěže otočil výsledek až po změně stran, kdy se v rozmezí devíti minut trefili střídající Tecl a Řezník. Zbrojovka ukončila sérii jedenácti ligových zápasů doma, ve kterých bodovala. Naposledy prohrála právě s Plzní loni na podzim 1:3.

Zbrojovka Brno - Viktoria Plzeň 2:3 (2:1)

Branky: 31. Brigant, 45. Lutonský - 26. D. Kolář z pen., 52. Tecl, 61. Řezník. Rozhodčí: Hrubeš - Nádvorník, Kubr. ŽK: Hladký, Košťál, Sýkora, Lutonský, Schuster, Moukanza - Hejda, Horváth. ČK: 90. Moukanza. Diváci: 6492.

Brněnský záměr udržet čisté konto ale dostal po faulu Lutonského na Petrželu v pokutovém území trhlinu. Kolář s jistotou penaltu proměnil a po úvodní brance dostala hra spád. Domácí více otevřeli hru a ve 31. minutě po Fischerově centru a Vávrově nepřesné střele stačil u tyčky číhající Brigant vstřelil svou první ligovou branku. Těsně před koncem poločasu Brno nečekaně otočilo skóre. Lutonský prošel po levé straně a sólo zakončil přesnou trefou do horního růžku plzeňské branky.

Kouč hostů Koubek do druhého poločasu místo nedůrazného Chramosty nasadil Tecla. Tah mu vyšel, v 52. minutě se Tecl protáhl mezi domácími zadáky a vyrovnal. Z převahy Plzně pak vytěžil v 61. minutě vítězný gól Řezník.

Baník zaskočil pasivní Bohemians gólem v nastavení

Šťastným gólem Patrizia Stronatiho z první minuty nastaveného času porazili fotbalisté Ostravy v 9. kole první ligy Bohemians 1905 1:0. Domácí vyhráli přesto, že posledních sedm minut dohrávali bez vyloučeného Sukupa. Pražané venku po třech výhrách nebodovali a inkasovali po 328 minutách.

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 1:0 (0:0)

Branka: 90.+1 Stronati. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Vlasjuk. ŽK: Sukup, Kukec, Baránek - Šmíd, Jindříšek, Lietava. ČK: 83. Sukup. Diváci: 4505.

Baníku se do středu obrany po zranění vrátil Baránek a s ním se defenziva Slezanů stala skoro neprůchodnou. Baránek vzadu spolehlivě rozbil prakticky všechny výpady soupeře a navíc stihl podporovat i ofenzivu: v desáté minutě svou střelou pořádně protáhl gólmana Švengra.

Od té chvíle převaha domácích začala narůstat. Baník ztrestal pasivitu hostů v nastaveném čase. Stronati hlavou z malého vápna poslal do sítě Kukecův centr.

Příbram pod novým koučem ještě neklopýtla

Dynamo České Budějovice - 1. FK Příbram 0:3 (0:1)

Branky: 26. Hnaníček, 58. Sus, 68. Řezníček. Rozhodčí: Bílek - Jiřík, Pilný. ŽK: Kalod, Herzán - Hnaníček. Diváci: 2854.

Fotbalisté Příbrami i ve druhém zápase pod novým trenérem Pavlem Tobiášem zabodovali naplno. Po vítězství v Jihlavě dnes jednoznačně vyhráli v duelu 9. ligového kola v Českých Budějovicích 3:0, když jejich góly dávali Hnaníček, Sus a Řezníček. Jihočeši čekají na vítězství v lize už pět kol a v tabulce klesli o skóre za svého soupeře.

"Vždycky záleží na tom, jak se na zápas připravíte. Dneska to vypadalo, že Budějovice hrály špatně, ale my jsme je do ničeho nepustili. Byli jsme jako smečka buldoků, pořád jsme soupeře naháněli a ten to měl těžké," uvedl trenér Příbrami Tobiáš, který je rodákem z Českých Budějovic.

Dukla poprvé porazila Jihlavu, ta zůstává poslední

Pražská Dukla doma zdolala poslední Jihlavu jasně 4:1 a v první lize ukončila sérii tří porážek. Zápas devátého kola rozhodli na Julisce dvěma góly Michal Krmenčík a jedním Jean-David Beauguel a Jakub Považanec. Za Vysočinu pouze snížil Marián Kovář. Pražané poprvé v sezoně vstřelili v nejvyšší soutěži víc než jednu branku.

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 47. Krmenčík, 36. Beauguel, 71. Považanec - 73. Kovář. Rozhodčí: Ardeleánu - J. Paták, Ratajová. ŽK: Považanec, Krmenčík - J. Krejčí, Vidlička. Diváci: 1201.

Trenér Dukly Luboš Kozel udělal v základní sestavě od minulého debaklu 1:5 se Slováckem čtyři změny. Poprvé v sezoně od začátku nastoupil v ligovém utkání stoper Jeřábek a podruhé brankář Rada.

Dukla porazila Jihlavu v nejvyšší soutěži na pátý pokus a vrátila jí březnový domácí výprask 0:3. Hosté utrpěli sedmou porážku v ligovém ročníku.

Slovácko vyhořelo v Teplicích

V páteční předehrávce nevyužili fotbalisté Slovácka šanci dotáhnout se minimálně do sobotního zápasu Plzně na vedoucí tým ligové tabulky. Místo toho prohráli v Teplicích vysoko 0:4. O góly domácích se postarali v prvním poločase Vůch a Litsingi a po přestávce Nivaldo s Mahmutovičem. Hosté nestačili soupeři ani herně a nedostali se do žádných větších šancí a museli o skóre přepustit Teplicím třetí příčku.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)

Branky: 8. Vůch, 17. Litsingi, 60. Nivaldo, 85. Mahmutovič. Rozhodčí: Královec - Kordula, Urban. ŽK: Ljevakovič, Litsingi - Mezlík, Košút, Diviš, Došek, Rada, Havlík. Diváci: 3320.

Konec září přitom zastihl oba týmy v úplně odlišném rozpoložení. Teplice sbíraly hlavně remízy, o týden dříve v Mladé Boleslavi přišly jak o neporazitelnost, tak i o vykartované stopery Lüftnera s Hoškem. Naproti tomu Slovácko zažívá jeden z nejlepších startů do sezony a jeho útočník Došek vládne s devíti góly tabulce střelců. Jenže v tomhle zápase bylo všechno úplně obráceně a domácí zaslouženě zvítězili.

Pospíšil vystřílel Jablonci výhru v Hradci

Jablonec poprvé od února 1997 dokázal vyhrát ligový zápas v Hradci Králové. Duel rozhodl dvěma góly Martin Pospíšil, který se trefil v 53. a 65. minutě. Nováček z Hradce prohrál třetí kolo za sebou, naopak Jablonec má v nejvyšší soutěži stejně dlouhou sérii bez porážky.

FC Hradec Králové - Baumit Jablonec 0:2 (0:0)

Branky: 53. a 65. M. Pospíšil. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Vaňkát. ŽK: Rossi, Romera (oba Jablonec). Diváci: 2746.

"Na půdě ambiciózního Hradce se nám podařilo nahradit minulou ztrátu z domácího prostředí. Věděli jsme, že Hradec má kvalitní tým, herní kvalitu a doma si vytváří hodně šancí. Jsem rád, že dnes tomu tak nebylo," uvedl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Hradec si znovu vyzkoušel rozestavení bez klasického útočníka. Stejně jako na Spartě nastoupil na hrotu Shejbal, původní profesí krajní záložník či dokonce obránce. Na hře Východočechů to bylo znát, tým kouče Prokopce nebyl prakticky nebezpečný.