Slavia odvrátila další pohromu, Olomouc loupila v Chomutově

19:24aktualizováno  20:37
PRAHA - V 8. kole extraligové baráže se dařilo hostoujícím týmům. Slavia uspěla na ledě Budějovic a vede tabulku. Na druhém postupovém místě se drží Chomutov, který však doma prohrál s Olomoucí.

Hráči Slavie se radují ze čtvrtého gólu, zleva Tomáš Andres, Jaroslav Bednář a Jakub Sklenář. foto: ČTK

První třetina duelu mezi Motorem a Slavií patřila od úvodu do konce hostům. Ti začali zápas ve velkém stylu a už po 21. vteřinách skóroval Vas.

Hlasy trenérů

Petr Rosol (České Budějovice): „Soupeř se po prvním gólu dostal psychicky nahoru, od poloviny zápasů jsme se se mu dokázali vyrovnat, ale třetí a čtvrtá branka padly po našich chybách. Tady jasně vidíme, jak silný kádr Slavia má. Tohle není zápas se Šumperkem, tady proti nám stáli Bednář nebo Vlasák, kteří dokážou každou chybu potrestat.“

Josef Beránek (Slavia): „Přijeli jsme s tím, že tu chceme vyhrát. Podle toho jsme utkání i začali. Pro nás to bylo důležité vítězství. Vynikající byl především brankář Furch a samozřejmě Bednář, to je rozdílový hráč a na našem vítězství se dnes podepsal asi nejvíc.“

Domácí na soupeře v ničem nestačili a ten mohl přidat i další zásahy. Velké šance měl především útočník Holec, ale ve 12. a později ani ve 20. minutě neskóroval.

Také v počátku druhé třetiny se zdálo, že Slavia nepovolí z tempa. Opět se jí gólově povedl začátek, když se prosadil Bednář, který skóroval v přesilovce pěti proti třem.

Jenže domácí se dokázali zvednout. V polovině zápasu propálil od modré čáry Furcha obránce Dan Růžička a Českobudějovičtí rázem ožili.

Ve zlepšeném výkonu pokračovali Jihočeši i ve třetí části. Z přesilové hry se jim podařilo ve 45. minutě díky Kuchejdovi vyrovnat na 2:2. Jenže za 29 vteřinách udeřila i Slavia, když se prosadil opět Vas.

Zlomem v utkání pak byla 98 sekund trvající přesilovka pěti proti třem, kterou domácí nedokázali využít.

Naděje pak Českobudějovickým definitivně sebral sedm minut před koncem základní hrací doby Bednář, jenž vstřelil čtvrtý gól hostů a zby zbytek zápasu pak strávil na trestné lavici po desetiminutovém trestu za nesportovní chování.

Obránce Budějovic Martin Semrád (dole) a útočník Slavie Miloslav Čermák v...

Chomutovu nepřinesl body ani mocný finiš

Lepší vstup do zápasu měli hosté a v přečíslení dvou na jednoho měl příležitost olomoucký Matai, ale Hanuljak puk vyrazil. Domácí pak nevyužili dvě přesilovky, ale od poloviny úvodní části získali převahu.

Největší možnost měl v 15. minutě Chlouba, který také v přečíslení přestřelil Vošvrdovu branku. V závěru úvodní části ještě zasáhl olomoucký gólman proti Gajovskému.

Břetislav Kopřiva (Chomutov): „Když soupeř uteče na rozdíl 3:0 a 4:0, tak se hraje špatně. Postupně kluci začali jezdit a získávali jsme střelecké možnosti. Poslední třetina byla výborná. Věřím, že navážeme na ni. Prohráli jsme zápas, ale baráž pokračuje dál. Soupeř bojoval, jeho obránci i útočníci zblokovali hodně střel.“

Jan Tomajko (Olomouc): „Po průběhu utkání jsme rádi, že jsme to udrželi. Chomutov se vzepjal k výbornému výkonu ve třetí třetině. My jsme k tomu dopomohli, nehráli jsme dozadu, jak bychom měli. Pro nás to byl těžký závěr, ale kluci to obrovskou bojovností udolali.“

Hned po dvou minutách druhé třetiny měl velkou šanci domácí Lukáš Květoň, ale jeho střelu, směřující do poloprázdné brány, zastavila brusle hostujícího obránce.

Domácí měli nadále převahu, ale zničehonic udeřilo na druhé straně, když chvíli před polovinou zápasu z levého kruhu prostřelil chomutovského brankáře Vyrůbalík.

Za dvě minuty mohl vyrovnat Šulák, ale proti jeho střele zasáhl Vošvrda vyrážečkou. A tak se opět prosadila Olomouc.

Ve skrumáži před domácí brankou zůstal puk na lapačce ležícího Hanuljaka a Říha ho lehce sklepl do sítě. Rozhozeného Hanuljaka za další dvě minuty překonal Knotek, který vybruslil zpoza brány a zasunul puk do sítě potřetí.

Do branky Pirátů se následně postavil Miroslav Kopřiva, který držel čistý štít do 47. minuty. V té jej překonal v přesilovce z mezikruží Marosz, který trefil levý horní roh domácí branky. Chomutov se ale nevzdal, za 73 sekund poprvé překonal Vošvrdu tečí Rýglovy střely osamocený Hřebejk.

Poté se trefil z mezikruží Kämpf a za dalších 86 vteřin upravil na rozdíl jediného gólu nehlídaný Gajovský. Těsný náskok ale už hosté ubránili i při dlouhé power play Pirátů.

8. kolo baráže o hokejovou extraligu

ČEZ Motor České Budějovice - HC Slavia Praha 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 33. Dan Růžička (Pajič), 45. Kuchejda (Žovinec) - 1. Vas (Sklenář, Bednář), 22. Vlasák (Valach, Bednář), 45. Vas (Bednář, Knot), 53. Bednář. Rozhodčí: Hribik, Pešina - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6, navíc Bednář (Slavia) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 6244.

Piráti Chomutov - HC Olomouc 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)

Branky a nahrávky: 48. Hřebejk (Rýgl), 52. Kämpf (L. Květoň, Rýgl), 54. Gajovský (D. Květoň, Skinner) - 27. Vyrůbalík (Marosz), 30. Řípa (Herman, Pekr), 32. J. Knotek (Laš, Staněk), 47. Marosz (T. Rachůnek, Skrbek). Rozhodčí: Šír, Hradil - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 4579.