8. etapa Gira: Vyhrál Gatto, poprvé útočil Contador

17:49
TROPEA - Osmou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia vyhrál domácí jezdec Oscar Gatto, který v závěru odolal útoku Alberta Contadora. Španělský favorit ale snížil ztrátu na lídra Pietera Weeninga na 13 vteřin a už je celkově pátý. Čech Roman Kreuziger dojel v hlavním poli na 22. místě s pětivteřinovou ztrátou na vítěze a udržel průběžnou čtrnáctou pozici.

Peloton na Giro d´Italia. foto: ČTK

Šestadvacetiletý Gatto zaútočil při stoupání 1,5 kilometru před cílem v Tropeu a rázem si vytvořil dostatečný náskok. Krok s ním udržel jen Contador, který v závěru mohutně stahoval, ale o premiérový etapový triumf na Giru již Gatta nepřipravil.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod

8. etapa:
Sarpi - Tropea (217 km): 1. Gatto (It.) 4:59:45, 2. Contador (Šp.) stejný čas, 3. Petacchi (It.), 4. Kristoff (Nor.), 5. Ferrari, 6. Appollonio (oba It.), 7. Ventoso (Šp.), 8. Nocentini (It.), 9. Le Mével (Fr.), 10. Lodewijck (Belg.), ...22. Kreuziger všichni -5, 159. Raboň (oba ČR) -1:50.

Průběžné pořadí:
1. Weening (Niz.) 28:09:49, 2. Sivcov (Běl.), 3. Pinotti (It.) oba -2, 4. Le Mével -5, 5. Contador -13, 6. Scarponi (It.) -14, 7. Lastras (Šp.) -22, 8. Nibali (It.) -24, 9. Kruijswijk (Niz.) -28, 10. Serpa Perez (Kol.) -33, ...14. Kreuziger -44, 156. Raboň -45:03.

Contador dojel pět vteřin před pelotonem a za druhé místo získal bonus dvanácti vteřin, což mu pomohlo přiblížit se růžovému trikotu, který stále drží Weening. Nizozemec v etapě dlouhé 217 kilometrů dojel na 29. místě.

"Cítil jsem se skvěle, a když jsem viděl šanci zaútočit, tak jsem za to vzal. Gatto si výhru pohlídal, ale bonifikace 12 vteřin je pro mě skvělá. Výrazně mi to pomohlo v mém postavení na Giru," řekl Contador.

Druhý z Čechů František Raboň pracoval pro tým a dojel se ztrátou 1:50 minuty na 159. místě. Celkově mu patří 156. příčka.

V neděli čeká peloton první ze dvou výjezdů na sopku Etnu, která se v posledních dnech probudila k životu. Podle organizátorů ale není etapa ohrožená.