Hadamczik s Brnem porazil Růžičkův Chomutov, Sparta doma zdolala Třinec

20:45aktualizováno  21:43
PRAHA - Hokejová extraliga měla v úterý na programu dvě předehrávky 36. kola. A v obou případech uspěli domácí: Brno porazilo Chomutov a vystřídalo ho na sedmém místě, Sparta v atraktivním klání zlomila Třinec 4:3.

Brněnští hokejisté se radují z gólu v utkání proti Chomutovu. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kometa po dvou zápasech pod otevřeným nebem vsadila po návratu do domácí haly na hru s dobře zajištěnou defenzivou. Podobnou taktiku ale zvolili i Piráti a obezřetně bránili střední pásmo.

Oba celky se proto v první třetině nedostaly k vyloženější střelecké příležitosti. Pokusy z větší vzdálenosti kryli oba brankáři, brněnský Čiliak a chomutovský Kopřiva.

Hlasy trenérů

Kamil Pokorný (Brno): „Zápas byl velice těžký. Oba týmy hrály dvě třetiny výborně z obrany. První gól jsme dali díky tlaku do branky, kam se do šance probojoval Ton. Měli jsme při této brance štěstí, které je někdy potřeba. Několikrát jsme je v této sezoně neměli. Třetí třetina nabídla jiný hokej. My jsme si pomohli přesilovkou a soupeř otevřel hru, neměl na co čekat. Výborně nám zachytal brankář Čiliak, který nás v rozhodujících chvílích podržel.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Navzdory prohře jsme neodehráli špatné utkání. Jsme proto zklamaní, výsledek nás mrzí. Domácí potrestali naše chyby. Naopak šance, které nám nabídli, jsme nevyužili. Je to škoda. Trochu se trápíme v koncovce, na to se ale nechceme vymlouvat."

Hokej získal až ve druhé části na útočné kvalitě. Brňané zvýšili důraz a dostali se do tlaku.

Hosté těžili z rychlých protiútoků, nejvíce se prosazovala Červenkova první útočná řada a nebezpečí hrozilo také od Vondrky a Květoně. Oba celky se ale nedokázaly prosadit ani při přesilových hrách.

Skóre otevřel až ve 36. minutě v době největšího tlaku Komety Petr Ton, který získal za brankou kotouč a jeho přihrávku si srazil do vlastní sítě nešťastně Račuk.

Bývalý nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč soutěže Ton po zranění při teprve čtvrtém startu v sezoně poprvé bodoval.

V úvodu závěrečné třetiny využili Brňané přesilovku a ve 43. minutě po Tonově přihrávce překonal Kopřivu Hruška.

Piráti nerezignovali a po gólu Květoně jim svitla naděje na zvrat. Tu ale rychle uhasil za necelé dvě minuty třetí brněnskou brankou Káňa.

Brňané už taktickou hrou udrželi tříbodové vítězství a vyhráli nad Chomutovem i sedmý vzájemný zápas na domácím ledě.

Sparta rozhodla v poslední minutě

Spartě proti Ocelářům chyběl nově útočník Pech, Třinec se musel znovu obejít bez Polanského.

Do první šance se dostal ve třetí minutě hostující Růžička, který nastoupil poprvé po třízápasovém disciplinárním trestu. Na druhé straně se ocitl sám před Hrubcem Hamilton, ale také neuspěl.

Sparťanský gólman Pöpperle i Hrubec kryli i další střelecké pokusy. Oceláři se ubránili při vyloučení Sýkory, který pak ve 13. minutě zkusil překvapit Pöpperleho fintou zpoza branky s pukem na čepeli.

Zdeněk Moták (Sparta): „Bylo to vyrovnané utkání. My jsme do zápasu vstoupili stejně, jak jsme končili zápas s Plzní. Hra se nám moc nedařila. Ve druhé třetině jsme byli lepší, podařilo se nám vstřelit tři branky, ale bohužel jsme obdrželi druhý gól při přesilové hře soupeře a to nás trošku zabrzdilo. Ve třetí třetině byla zase dvě oslabení a jedno z nich jsme nezvládli, ale bylo to vítězství vůle. Musím naše chlapce pochválit a poděkovat jim.“

Jiří Dopita (Třinec): „Neodehráli jsme vůbec špatné utkání. Myslím si, že v první třetině jsme byli určitě lepší. Ve druhé Sparta potrestala dvě chyby, které jsme udělali. Byla produktivní. Pak jsme se vrátili do zápasu, srovnali jsme a po špatném dobruslení jsme dostali rozhodující gól. Celkově jsme si nezasloužili prohrát. Bohužel je to teď už několikátý zápas, který jsme prohráli o branku. Je to těžké, ale když budou kluci pracovat jako dneska, tak se to musí otočit.“

V 17. minutě se Oceláři radovali, když kombinaci po přihrávce Draveckého zakončil blafákem mezi betony Žejdl.

V úvodu druhého dějství zahrozil Růžička, ale ve 27. minutě skórovala Sparta. Klimek našel před brankou Saboliče a slovinský kanonýr překonal Hrubce blafákem do bekhendu.

Při Rothově trestu byl blízko obratu Přibyl, ale nestihl zasunout puk do branky. Při Emingerově vyloučení měl na straně hostů dvě možnosti Sýkora.

V 35. minutě se znovu dočkali Pražané, když bleskově za tři vteřiny využil přesilovku při Noskově pobytu na trestné lavici střelou z mezikruží kapitán Netík. Za 96 vteřin zvýšil bombou od modré čáry k pravé tyči Polášek.

Třinec mohl odpovědět při Švrčkově vyloučení, kdy Dravecký zakončoval zpoza branky, ale za Pöpperleho zaskočil Hrbas a zachránil situaci těšně před brankovou čárou.

Početní výhodu ale nakonec využil střelou od modré čáry Roth, který se dočkal první trefy po říjnovém návratu do Třince z Novosibirsku.

V úvodu třetí třetiny měli možnosti Sabolič a Dragoun, ale Hrubec držel hosty ve hře. Sparta se ubránila při trestu Buchteleho, který pak mohl udeřit ve 48. minutě, ale Hrubec byl na místě. Vzápětí mu po Netíkově zakončení pomohla tyč.

Zleva útočník Třince Tomáš Kopecký, obránce David Nosek a útočník Sparty Lukáš...
Útočník Sparty Tomáš Netík se raduje z gólu.

Další možnost měl Buchtele, který šel ale vzápětí pykat za podražení a po Noskově střele dorážkou do prázdné branky vyrovnal druhým gólem v utkání Žejdl.

Třinec se snažil o obrat, ale 39 sekund před koncem rozhodl po Hamiltonově přihrávce z mezikruží Sabolič.

36. kolo hokejové extraligy

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branka: 36. P. Ton, 43. J. Hruška (P. Ton, T. Kaberle), 53. J. Káňa II (Trška, Špirko) - 51. D. Květoň (Pereťjagin, Dušek). Rozhodčí: Kubuš, Müllner (oba SR) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7024.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 4:3 (0:1, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Sabolič (Klimek, J. Mikuš), 35. Netík (Přibyl), 36. Polášek (Kumstát), 60. Sabolič (Hamilton, J. Mikuš) - 17. Žejdl (Dravecký, Irgl), 39. Roth (Klesla, Kopecký), 51. Žejdl (Nosek, Dravecký). Rozhodčí: Polák, Hejduk - Komárek, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Diváci: 4517.