19 bodů a 11 doskoků. Veselý se stal v basketbalové EL hráčem kola

21:48
ISTANBUL/PRAHA - Basketbalista Jan Veselý byl s 19 body a 11 doskoky nejlepším hráčem úvodního kola Evropské ligy. Výraznou měrou tak pomohl Fenerbahce Istanbul k výhře 97:72 nad nováčkem soutěže Gran Canarií. Reprezentační pivot v českém souboji jasně předčil dalšího podkošového hráče Ondřeje Balvína, který v dresu španělského celku zaznamenal při své euroligové premiéře za 15 minut hry čtyři body a šest doskoků.

Basketbalista Jan Veselý. foto: Twitter Basket Dergisi.

Oběma týmům se v úvodu nedařila střelba z dálky a neproměnily úvodních 18 pokusů za tři body. O to více byl v domácím dresu vidět Veselý, který zářil pod oběma koši, smečoval po náhozech od spoluhráčů a staral se o to, že si Fenerbahce udržovalo náskok, který si vypracovalo hned v úvodu zápasu.

Gran Canaria sice po první čtvrtině vyrovnala obraz hry, ale ztrátu až 14 bodů se jí nedařilo zmenšit. Balvín se po košem těžko prosazoval. To Veselý za celý zápas minul jedinou střelu při snaze o dopich. Proměnil i všech pět trestných hodů a vymyslel i tři dobré přihrávky. Zejména pas přes téměř celé hřiště v závěru poločasu byl hodně efektní.

Nakonec nasbíral index užitečnosti 34, což bylo nejvíce ze všech hráčů v úvodním kole; druhý nejlepší Nate Wolters z Žalgirisu měl užitečnost 27. Veselý navíc jen těsně zaostal za osobním maximem z únorového duelu s Bambergem, kdy měl užitečnost ještě o dva body lepší.

Jen čtyři hráči dali v úvodním kole více bodů než Veselý, který 11 doskoky vytvořil dosavadní maximum sezony. A stačilo mu na to jen 21 a půl minuty na hřišti.

„Bylo to ale týmové vítězství. Jsem rád, že jsme začali doma vítězstvím, a věřím, že budeme takhle pokračovat. Já se tomu budu snažit pomoci nejlépe, jak umím,“ řekl Veselý po utkání. „S Janem mě baví hrát. Umí přihrát, vzájemně jsme si přihráli na smeč. Je to skvělý spoluhráč,“ ocenil výkon českého pivota nový hráč v dresu Fenerbahce Francouz Joffrey Lauvergne.

V dresu Gran Canarie zaznamenal sedm bodů Albert Oliver, který se tak stal ve 40 letech a čtyřech měsících nejstarším střelcem v historii soutěže. O dva měsíce překonal dosavadního rekordmana Itala Denise Marconata.