Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Zraněními sužovaný Liberec zkusí zvrátit dvojzápas s Kluží

7:00
LIBEREC - Fotbalisty Liberce čeká ve středu od 19:00 odveta třetího předkola Ligy mistrů s Kluží. Český šampion bude muset dotahovat ztrátu 0:1 z prvního duelu v Transylvánii bez několika opor, které sužují zdravotní problémy. Přesto doufá, že s podporou domácích fanoušků dvojzápas zvrátí a udělá druhý ze tří kroků na cestě do vysněné základní skupiny.

Vlevo je liberecký brankář David Bičík a hráč Dukly Ondřej Vrzal foto: ČTK

Pokud tým zpod Ještědu dokáže rumunského šampiona vyřadit, připíše si na konto už nyní jistých 80 milionů korun a postoupí do závěrečného play off, v němž už půjde o účast v základní skupině. Poražený celek z třetího předkola čeká 4. předkolo Evropské ligy. Liberec se snaží proniknout do hlavní fáze Ligy mistrů potřetí, předešlé dva pokusy v letech 2002 a 2006 mu nevyšly. Kluž si v letech 2008 a 2010 už zahrála v základní skupině.

Slovan věří, že jeho cesta kvalifikací Ligy mistrů ve středu neskončí, byť ho na startu sezony drtí marodka, která zasáhla hlavně opory týmu. Do nového ročníku nezasáhl útočník Michael Rabušic, mezi marody pak přibyl klíčový záložník Jiří Štajner, jenž prodělal lehkou plicní embolii a tři měsíce si nezahraje.

Liberečtí litují neproměněných šancí

O startu dalších opor se rozhodne až v den utkání, ani po předzápasovém tréninku ještě nemá trenér Jaroslav Šilhavý jasno. Zlomený prst na noze už nějakou dobu trápí další zkušenou oporu Jana Nezmara, svalové potíže má Miloš Bosančič a problémy postihly i Ondřeje Kušníra. Šilhavý tak zřejmě bude muset při skládání sestavy značně improvizovat.

"V minulé sezoně se nám zranění vyhýbala. Bohužel si to teď vybíráme, navíc ve špatnou dobu na začátku nového ročníku. Musíme to ale zvládnout a nějak se s tím porvat i za kluky, kteří nemohou hrát," uvedl ofenzivní záložník Josef Šural.

Liberečtí po porážce 0:1 v Rumunsku litovali, že se jim nepovedlo proměnit některou šanci a vstřelit na hřišti soupeře gól. Na druhou stranu mohou děkovat brankáři Davidu Bičíkovi, že neprohráli vyšším rozdílem. "Výsledek 0:1 je ošidný. Ale viděli jsme, že se s nimi dá hrát. Bude to riziko, že nesmíme dostat branku. Může se stát, že zápas dojde třeba až do prodloužení. Uděláme pro postup vše," uvedl záložník Lukáš Vácha.

Trenér Liberce Jaroslav Šilhavý

Severočeši si chtějí dát pozor na nebezpečné ofenzivní hráče Kluže Kapetanose, Sougoua či Bastose. Trenér Šilhavý ale především od svého týmu očekává zlepšenou ofenzivu. Slovan dal v dosavadních třech zápasech předkol v normální hrací době jen jeden gól.

"Samozřejmě výsledek 0:1 je výhodnější pro Kluž, ale ještě před sebou máme druhý poločas. Myslím, že není nemožné, abychom výsledek smazali. Ale pokud chceme pomýšlet na postup, musí se naše hra oproti prvnímu zápasu výrazně zlepšit, především v ofenzivě," řekl Šilhavý.

Oba týmy v ligové generálce na středeční odvetu nastřílely tři góly. Zatímco Kluž doma s přehledem porazila Vaslui 3:0, Liberec v zápase s Duklou dvakrát prohrával a vítězství 3:2 vydřel až v závěru druhé půle. Premiérovým hattrickem se o to zasloužil Šural. "Věřím, že jsme si nějaké góly nechali i na Kluž. Snad nás ta výhra nakopne," přál si Šural.