Zpackaný šampionát zakončili Slováci výhrou

15:14aktualizováno  20:28
BRATISLAVA/PRAHA - Hokejisté Slovenska se rozloučili s nepodařeným domácím mistrovství světa vítězstvím 4:1 nad Dánskem. Právě přes svého pondělního soka se posunuli na pátou pozici v osmifinálové skupině E a na turnaji skončí devátí, nebo desátí. Rozhodne o tom výsledek Švýcarska. Dánové obsadili jedenáctou pozici.

Slovensko - Dánsko. foto: ČTK

Dánové se v úvodu ubránili při vyloučení Christensena, který pak krátce po návratu z trestné lavice ujel slovenské obraně a blafákem do bekhendu si připsal čtvrtou trefu na turnaji. Před polovinou úvodní části se ještě Dánsko ubránilo při vyloučení útočníka Jespera Jensena, ale Slováci těžili z tlaku a pět vteřin po jeho návratu na led tečoval Jurčinovu střelu za Galbraithova záda Šatan.

Při trestu Majeského vychytal Mikkela Boedkera Halák a Slováci otočili stav. Nejprve ještě v 15. minutě protlačil Gáborík puk za záda dánského brankáře až po odpískání, ale za minutu a půl už se prosadil podruhé v utkání Šatan, který zasunul kotouč po objetí branky k pravé tyči.

Hned v úvodu druhého dějství mohl Šatan dovršit hattrick, ale po Ružičkově střele z dorážky trefil jen tyč. Slováci se pak ubránili při trestu Majeského a při Jakobsenově trestu mohl zvýšit Demitra, který pak nevyužil v závěru druhé části ještě další tři možnosti.

Norsko - Francie.

Po 32 vteřinách závěrečné části už skóroval v přesilovce Marián Hossa, který z levé strany prostřelil Galbraitha. Pak se Slovensko ubránilo šest minut v oslabení, z toho celé dvě ve třech proti pěti a deset minut před koncem dovršil výsledek Zedník.

NORSKO PROŠLO DO ČTVRTFINÁLE

Hokejisté Norska dovršili svá dosavadní povedená vystoupení na mistrovství světa na Slovensku, když si po výhře 5:2 nad Francií zajistili postup do čtvrtfinále. Naději na vyřazovací boje tak ztratili v osmifinálové skupině F po Francouzích také Švýcaři. K výhře Norů přispěl čtyřmi góly Marius Holtet.

Norové potřebovali k jistotě alespoň bod, ale hned od začátku dali jasně najevo, že chtějí hrát na vítězství. Nejprve sice při vlastní přesilovce přežili Meunierův únik, ale poté v polovině čtvrté minuty sami ještě v téže početní výhodě otevřeli skóre zásluhou Skrödera. Navíc jen 26 vteřin poté načal své střelecké manévry Holtet a bylo to 2:0.

Krátce po polovině první třetiny sice chyboval Tollefsen, a umožnil tak snížit Fleurymu, ovšem Norové dokázali svoji herní i střeleckou převahu ještě do přestávky promítnout opět také do skóre, Holtet zakončil přečíslení dvou na jednoho samostatně a vrátil týmu dvoubrankový náskok.

Ve druhém dějství se nejprve blýskl Huet při dvou obrovských šancích Fredriksena při norské přesilovce a udržel naději na úspěšnou rozlučku s turnajem. Tu navíc ještě přiživil ve vlastním oslabení Meunier, jenž v tomto případě již proti gólmanovi Haugenovi uspěl a snížil. Čtyři minuty nato se ale znovu připomněl Holtet a dorážkou po ledě skrz Huetovy betony zkompletoval v další přesilovce hattrick.

Romand a Meunier mohli v úvodu třetí části přiblížit Francii znovu na dostřel, jenže neuspěli. A když v 53. minutě Holtet přidal svoji čtvrtou trefu, bylo jasné, že Norové o postup určitě nepřijdou. Zbytek zápasu se jen dohrával, přesto mohl ještě navýšit rozdíl ve skóre necelé dvě minuty před koncem Ken Andre Olimb, trestné střílení však neproměnil.

PONDĚLNÍ VÝSLEDKY 75. MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI

Osmifinálová skupina E (Bratislava):
Slovensko - Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 11. Stümpel (Jurčina, Šatan), 16. Šatan (Ružička, Majeský), 41. Marián Hossa (Gáborík, Halák), 51. Zedník (Handzuš, Graňák) - 5. Christensen (Mikkel Boedker, Jakobsen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Sterns - Carnathan (oba USA), Hollenstein (Rak). Vyloučení: 8:5. Využití: 1:0. Diváci: 9307.

Rusko - Finsko 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Kuljomin (Kulikov, Arťuchin), 5. I. Nikulin (Zaripov, Morozov) - 27. M. Koivu (Puistola), 37. Niskala (Immonen), rozhodující nájezd Immonen. Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Lärking (Švéd.) - Carlson, Murchison (oba Kan.). Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 9292.

Osmifinálová skupina F (Košice):
Francie - Norsko 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Fleury (Raux, Desrosiers), 32. Meunier (Hecquefeuille, Bellemare) - 4. Skröder (Röymark, Ask), 4. Holtet (K. A. Olimb, Holös), 18. Holtet, 36. Holtet (Skröder, Holös), 53. Holtet (Bonsaksen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Jeřábek (ČR) - Hribar (Slovin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 11:4, navíc S. Treille (Francie) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3178.

Švýcarsko - USA 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Lötscher (Trachsler, Moser), 15. Diaz (Plüss, Rüthemann), 22. Rüthemann (Bieber, Plüss), 31. Lötscher, 60. Gardner (Plüss, Trachsler) - 12. Smith (Wilson, Shattenkirk), 27. Shannon (Miele), 59. van Riemsdyk (Fowler, Stepan). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Šindler (ČR) - Novák (SR), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4939.